Національна рада визначила переможців конкурсу, які мовитимуть на місцевих та регіональних каналах, серед них і частота в Києві. Результати перевірок принесли двом медіа штрафні санкції. За дозволами на тимчасове мовлення працюватимуть радіостанції на Херсонщині і в Запоріжжі. Про нових реєстрантів, продовження терміну дії ліцензій на мовлення та інші рішення, ухвалені медіарегулятором на засіданні 1 лютого, – далі.
Національна рада визначила переможців конкурсу на радіомовлення на вільних каналах місцевих і регіональних мереж, який був оголошений 29 вересня. Загалом на конкурс були виставлені 23 частоти у семи областях, однак багато з них поки залишаться неосвоєними, оскільки охочих там мовити не було.
У п’яти містах України програми нових радіостанцій, що перемогли в конкурсі, лунатимуть на таких частотах:
Дніпропетровська область:
- Кам’янське – 97,7 МГц – ТОВ «Комерційна радіостудія «Самара» (позивні «радіо «Самара»), м. Павлоград Дніпропетровської області;
Житомирська область:
- Коростишів – 99,2 МГц і Пулини – 88,4 МГц – ТОВ «Телерадіомовна компанія радіо Хвиля» (позивні «Радіо Шансон»), м. Київ;
Київська область:
- Згурівка – 94,7 МГц – ТОВ «Телерадіомовна компанія радіо Хвиля» (позивні «Радіо Шансон»), м. Київ;
- Київ – 95,6 МГц – ТОВ «Телерадіовидавнича компанія «Комра» (позивні «Best FM»), м. Київ.
Ці компанії мають забезпечувати 100 відсотків ведення державною мовою програм, у тому числі новинно-аналітичних і розважальних, також розміщувати інформаційні програми з місцевою тематикою.
Медіарегулятор застосував до медіа штрафні санкції.
Так, ТОВ «Сорок дев’ята паралель» (позивні: «музичний твір (мелодія) з накладеним текстом «Радио 49 параллель наша музыка ваше удовольствие»), м. Київ, штраф отримало вдруге. Повторну перевірку компанії знову не вдалося провести через відсутність її представників за адресами її місцерозташування. Тому було складено акт про відмову суб’єкта у сфері медіа в проведенні перевірки. Повторна впродовж останнього року відмова у проведенні перевірки належить до грубих порушень відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 110 Закону України «Про медіа». Сума штрафу, розрахована в розмірі 25 відсотків розміру ліцензійного збору, становить 382,29 грн.
Також через неможливість проведення перевірки у зв’язку з відсутністю суб’єкта або його уповноважених представників за місцем її проведення було складено акт про відмову ТОВ «Реал-медіа» (логотип «KRATU»), м. Херсон, у проведенні перевірки. За Законом «Про медіа» це є значним порушенням, що передбачає штраф у розмірі 10 відсотків суми ліцензійного збору, а це 152,91 грн.
Упродовж 60 днів із дня оприлюднення рішень на офіційному вебсайті медіарегулятора обидва медіа мають сплатити штраф до державного бюджету України.
Крім того, Національна рада визнала порушення законодавства у діяльності двох мовників, однак не застосувала санкції через закінчення строку давності притягнення до відповідальності.
Так, у Телестудії «ТБ Кагарлик» (логотип «ТБ Кагарлик»), м. Кагарлик Київської області, ще у 2020 році відбулася зміна складу засновників (учасників) або зміна відомостей про засновників (учасників) юридичної особи. Адже власником істотної участі медіа стала Кагарлицька міська рада замість Кагарлицької районної ради. Пункт 14 частини третьої статті 110 Закону України «Про медіа» визначає неподання у належні строки заяви про внесення змін до Реєстру як значне порушення, що передбачає штраф у розмірі 10 відсотків суми ліцензійного збору. Водночас через сплив строку давності притягнення до відповідальності (один рік відповідно до частини другої статті 107 Закону) регулятор визнав порушення пункту 2 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа», вказав на неприпустимість такого порушення надалі, але штрафну санкцію не застосовував.
Зміни кінцевих бенефіціарних власників відбулися 2017 року і в ТОВ Телерадіокомпанія «Пілот» (позивні «Радіо РОКС-Україна»), м. Вінниця. Однак заяву про внесення відповідних змін до Реєстру компанія подала до Національної ради лише 30 листопада 2023 року. Закон вимагає звертатися із такими змінами до регулятора впродовж 45 робочих днів із дня, коли вони відбулися. Через давність порушення Національна рада штраф не накладала, але визнала недотримання компанією частини четвертої статті 26 і частини четвертої статті 60 Закону України «Про медіа» та вказала на неприпустимість подібних випадків надалі.
Дві радіостанції – «Українське радіо» (АТ «НСТУ») і «Класик радіо» (ТОВ «Ч К») – отримали дозволи на тимчасове мовлення. Протягом року вони працюватимуть відповідно на частотах 103,0 МГц у Високопіллі Херсонської області і 99,3 МГц у Запоріжжі.
Медіарегулятор дозволив семи компаніям, які провадять лінійне телевізійне мовлення, тимчасово відступити від умов своїх ліцензій у частині програмної концепції мовлення. Це:
- ТОВ «Телеканал «СТБ» (логотип «С-Можливо все!»), м. Київ;
- ТОВ «Міжнародна комерційна телерадіокомпанія» (ICTV), м. Київ – за трьома ліцензіями;
- ТОВ «Новий канал» (логотип «Н»), м. Київ – за трьома ліцензіями;
- ПрАТ «Телеканал «Інтер» (логотип «Інтер»), м. Київ;
- ТОВ «Телеканал «К2» (логотип «К2» (комбіноване)), м. Київ;
- ТОВ «Музичне телебачення» (логотип «ZOOM»), м. Київ;
- ТОВ «Телебачення «Капрі» (логотип «Капрі»), м. Покровськ Донецької області.
Після завершення в країні воєнного стану вони мають повернутися до виконання звичних умов своїх ліцензій.
Національна рада додала до Реєстру нові суб’єкти у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 45 друкованих видань – 17 збірників наукових праць, 13 журналів, 6 газет, 3 науково-технічні збірники, 2 наукові журнали, 1 науково-технічний журнал, 1 міжвідомчий науково-технічний збірник, 1 науково-виробничий збірник, 1 науковий збірник.
Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (13 видань — 33%), а також Україна та зарубіжжя (26 видань — 67%).
Найбільшу кількість вніс до Реєстру Київський національний університет будівництва і архітектури – 18 видань (13 збірників наукових праць, 3 науково-технічні збірники, 1 міжвідомчий науково-технічний збірник, 1 науково-виробничий збірник). Усі збірники виходять двома мовами – українською та англійською. 12 університетських видань поширюються і в Україні, і в зарубіжжі, 6 – лише на теренах України.
Одночасно 8 видань (6 журналів, 1 науковий журнал, 1 збірник наукових праць) зареєстрував державний заклад «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського» з Одеси. Усі ці видання розповсюджуються як на території України, так і за її межами. Мови друку – українська, англійська, німецька, польська, румунська, французька, китайська, корейська.
Серед зареєстрованих газет – 3 всеукраїнські, 2 обласні, 1 міська. Усі газети публікуються державною мовою, лише одне видання – одночасно і українською, і англійською.
Серед онлайн-медіа, які сьогодні були внесені до переліку зареєстрованих:
- вебсайт «Фундаментальні та прикладні проблеми чорної металургії» /«Fundamental and applied problems of ferrous metallurgy» – Інституту чорної металургії ім. З. І. Некрасова Національної академії наук України, м. Дніпро;
- інформаційний медіапортал «ДивенСвіт» – Місії «Патріарша комісія у справах молоді» Української греко-католицької Церкви, м. Львів;
- портал новин «Агенція інформації та аналітики «Гал-інфо» – ТОВ «Агенція інформації та аналітики «Гал-інфо», м. Львів;
- інтернет-видання «Політарена» – ГО «Центр соціального-політичного моніторингу «Вектор», м. Вінниця.
Додано до Реєстру також 4 лінійних медіа, що ведуть мовлення без використання радіочастотного спектра. Зокрема, це три київських мовники із загальнонаціональним покриттям і форматом загальної тематики та одна місцева компанія:
- ТОВ «Віжн 4» (логотип «Бігуді»);
- ТОВ «Віжн 1+1» (логотип «1+1 Україна»);
- ПІІ у формі ТОВ «Телерадіокомпанія «НБМ» (логотип «5»);
- дочірнє підприємство телевізійних систем «Квант» приватного акціонерного товариства «Атомсервіс» (логотип «Квант») із Миколаївської області.
У двох областях після реєстрації зможуть надавати свої послуги три місцеві провайдери аудіовізуальних сервісів. Так, у Василькові Київської області, обравши інтернет (IPTV) технологію, виявили бажання працювати два ТОВ – «Українське медіа агентство» та «Українська інтернет компанія». А у смт Врадіївці Миколаївської області за кабельною аналоговою технологією свій сервіс поширюватиме ТОВ «Гігабайт+».
«Радіо РОКС – Україна» (ПП Фірми «Лямін») і «Мелодія FM» (ПП «Приватна телекомпанія «Візит») продовжено термін дії ліцензій ще на 10 років, а отже, їхні позивні далі звучатимуть на частотах відповідно 103,6 МГц у Києві і 103,5 МГц у Кременчуці Полтавської області.
ТОВ «Телерадіокомпанія «Студія 1+1» змінила логотип каналу «1+1 Україна». Тепер він позначатиметься на екрані як «1+1 Марафон».
На звернення низки компаній Національна рада зафіксувала зміни в Реєстрі суб’єктів у сфері медіа. Вони стосуються оновлення інформації щодо структури власності, кінцевих бенефіціарних власників, програмної концепції, технічних характеристик мовлення, періодичності виходу видання.
Через припинення аналогового телевізійного мовлення анулювати дві ліцензії вирішило львівське ПрАТ «Телерадіокомпанія Люкс» (логотип «24»), яке здійснює регіональне телевізійне мовлення з використанням радіочастотного спектра. За ними товариство цілодобово працювало на 33 ТВК у Івано-Франківську і 40 ТВК у Тернополі, а також на 33 ТВК у Хмельницькому.
Також скасовано реєстрацію двох суб’єктів у сфері медіа – друкованого медіа і провайдера аудіовізуальних сервісів. Із клопотаннями про це до регуляторного органу звернулися Національний авіаційний університет, м. Київ, і фізична особа-підприємець Стариков І. О. із Донецької області.