5 – 11 жовтня у Страсбурзі вперше проходить Світовий форум за демократію, який розгорнув широку дискусію щодо старих усталених форм демократії та нових реалій сьогодення.
У форумі беруть участь представники політичних кіл, урядів, парламентів, засобів масової інформації, відомі у світі громадські діячі, науковці та молодіжні лідери. Україну на форумі представляють радник Президента України – керівник головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України Марина Ставнійчук і заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак.
Мета страсбурзького форуму – підтримка демократичних процесів за допомогою спільних зусиль нових політичних, фінансових та людських ресурсів. Головні теми дискусії: „Демократія: універсальні цінності?”; „Віртуальні цінності? Демократія та нові соціальні мережі”; „Модель для всіх – демократія та глобалізація” тощо.
На відкритті форуму були присутні Генеральний секретар ООН Бан Кі-Мун, Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд, лауреат Нобелівської премії миру Таваккул Карман.
Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Янгланд у своєму виступі зазначив, що сучасний характер демократії має нести в собі вищу культуру демократичної терпимості, тому що сучасна реальність відрізняється від тих сподівань, які останніми роками приносили демократичні революції. Своєю чергою, сучасна демократична політика має бути заснована на культурі толерантності та зміцненні демократичних цінностей. Тому сучасна демократія між старими моделями та новими реаліями повинна принести світові нову культуру підтримки і толерантності.
У рамках форуму в Страсбурзі відбулася зустріч Марини Савнійчук і Лариси Мудрак із заступником Генерального секретаря Ради Європи Габріеллою Батаіні-Драгоні, яку було нещодавно призначено на цю посаду.
Також заступник голови Національної ради провела зустріч із Директором програм Ради Європи Вереною Тейлор. Було обговорено важливість продовження співпраці в рамках проекту Ради Європи «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі».
Зокрема зазначалося, що важливим напрямом діяльності буде удосконалення законодавства в галузі телебачення і радіомовлення із врахуванням позиції та ролі державного регулятора.
Пріоритетним був названий у розмові проект розвитку нових медіа, оскільки український ринок насичується передовими технологіями, сучасними технічними можливостями і для України принципово важливо у цьому напрямі мати постійну комунікацію з європейськими експертами. Це дасть змогу врахувати світовий досвід та імплементувати підходи щодо нових медіа в законодавство про телебачення і радіомовлення, що розробляється в Україні.
Третім важливим пріоритетом, особливо зважаючи на пройдений етап, Лариса Мудрак назвала впровадження національної системи захисту дітей від потенційно шкідливого контенту на телебаченні, проект розробки якої вже триває в Україні другий рік. Над впровадженням проекту працює міжвідомча робоча група, співголовами якої є Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко та заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак.
Інститут соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України провів соціологічне дослідження, за його результатами розробляється система графічного зображення позначок. До кінця року буде завершено формування технічного завдання для програмного забезпечення національної системи «розумних позначок» телевізійної продукції. Наступного року міжвідомча робоча група, згідно з планом, має вийти на пілотні проекти на базі обласних державних телерадіокомпаній, про що є домовленість з Державним комітетом телебачення і радіомовлення України. Для держави принципово важливо продовжити цей проект після вже проведених попередніх етапів.
Серед важливих напрямів роботи, які мають тривати і в наступний період Плану дій Ради Європи на 2012 – 2014 рр., обговорювалися також питання створення громадського телебачення в Україні та забезпечення прозорості медіа-власності.
Про важливість підтримки розвитку медійних проектів в Україні йшлося і під час зустрічі Лариси Мудрак з головою медіаспілки Генерального директорату з питань захисту прав людини Ради Європи Іваном Нікольчевим. Представник Ради Європи зазначив, що на цьому етапі триває інтенсивний пошук партнерів для продовження проектів і не лише з боку країн ЄС.