Нові горизонти польсько-української співпраці в галузі електронних засобів масової інформації

20.05.2013

«РОЛЬ ПОЛЬСЬКИХ І УКРАЇНСЬКИХ ДЕРЖАВНИХ ЗМІ В КОНТЕКСТІ ВІДНОСИН МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ» – МІЖНАРОДНА КОНФЕРЕНЦІЯ ПІД ТАКОЮ НАЗВОЮ ВІДБУЛАСЯ 17 ТРАВНЯ Ц.Р. У МІСТІ ЛЬВОВІ. ЇЇ ОРГАНІЗАТОРИ – ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА, ПОЛЬСЬКЕ РАДІО «ЖЕШУВ» ТА ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ЖУРНАЛІСТІВ УКРАЇНИ – ЗАПРОСИЛИ ДЛЯ УЧАСТІ В КОНФЕРЕНЦІЇ КЕРІВНИКІВ ТЕЛЕРАДІОКОМПАНІЙ ОБОХ КРАЇН, НАУКОВЦІВ ТА ЕКСПЕРТІВ.

«Роль польських і українських державних ЗМІ в контексті відносин між Україною та Європейським Союзом» – міжнародна конференція під такою назвою відбулася 17 травня ц.р. у місті Львові. Її організатори – Львівський національний університет імені Івана Франка, польське радіо «Жешув» та Львівська обласна організація Національної спілки журналістів України – запросили для участі в конференції керівників телерадіокомпаній обох країн, науковців та експертів.

У вітальному слові, надісланому учасникам цієї міжнародної конференції, голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Володимир Манжосов, зокрема, наголосив: «Без сумніву, проведення такого масштабного заходу, що проходить під патронатом голови Національної ради з радіомовлення і телебачення Республіки Польщі Яна Дворака, є надзвичайно важливою подією в житті медіа-галузі двох дружніх країн, історія та культура яких нерозривно пов’язані між собою».

Він зауважив, що в телерадіоінформаційних сферах України і Польщі є багато спільних проблем і викликів, які легше і перспективніше долати разом.

З доповіддю про місію польських державних ЗМІ у контексті стандартів Європейського Союзу виступила директор Департаменту громадських ЗМІ Національної ради із радіомовлення і телебачення Республіки Польщі Барбара Стахов’як.

Вона, зокрема, поінформувала, що напрям реформування ЗМІ був визначений у відповідній Директиві ЄС і передбачав приведення законодавчого поля країни в галузі медіа до європейських норм. Зміни, що сталися у медіа-просторі Польщі, торкнулися як державних, так і комерційних засобів масової інформації. Йшлося у доповіді також про окремі аспекти фінансування громадських організацій, а також про особливості діяльності регуляторного органу Польщі в нових умовах.

Модераторами конференції були професор Богдан Гудь – директор інституту Європейської інтеграції при Львівському національному університеті імені Івана Франка та Богуслав Нєренберг – директор Закладу медіа-менеджменту та економіки Інституту культури Ягеллонського університету.

Про євроінтеграційну тематику в роботі українських телерадіожурналістів розповів голова Львівської обласної організації Національної спілки журналістів України, заступник директора творчого об’єднання «Львівське радіо» Львівської обласної державної телерадіокомпанії Ярослав Климович.

Тематику польсько-українського співробітництва у галузі медіа висвітили Генрик Пєтжак, голова польського радіо «Жешув» та відомий польський журналіст Марек Цинкар.

Аналітичними та насиченими різноманітними цікавими фактами в контексті нинішніх відносин між Україною та Європейським Союзом були виступи професора Станіслава Ніцєя з Інституту історії Опольського університету та професора Бориса Потятиника – завідувача кафедри нових медій Львівського Національного університету імені Івана Франка.

Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення, яка активно сприяла проведенню цієї конференції, представляли п’ять делегованих працівників, а саме: Петро Цеголко – представник Національної ради у Львівській області, Степан Родич – представник Національної ради у Волинській області, Ігор Маслов – представник Національної ради в Івано-Франківській області, Михайло Зубик – представником Національної ради у Тернопільській області, Іван Кузьма – представник Національної ради у Закарпатській області. Всі вони виступили з промовами та долучилися до жвавої дискусії.

Слово було надано також деканові факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Михайлові Присяжному.

У роботі конференції взяв участь і виступив Генеральний консул Республіки Польщі у Львові Ярослав Дрозд.

Учасники конференції запропонували проводити постійні заходи щодо співпраці між польськими і українськими ЗМІ та регуляторними органами у телерадіоінформаційній сфері обох країн.

Було наголошено, що медійні галузі обох держав переживають нині цікавий період модернізації, адже надзвичайними темпами розвиваються нові технології, які також змінюють засоби масової інформації. На зміну традиційним приходять нові, інтерактивні медіа, які залучають користувачів до створення й поширення контенту. Ці чинники породжують велику кількість викликів і загроз для сучасних демократій. Аби ця галузь зовсім не вийшла з-під суспільного контролю, і медіа-індустрія, і державні регулятори повинні знаходити компроміси та спільно працювати над створенням відповідних законодавчих норм і правил. Не допустити утисків демократичних свобод в епоху цифрових медіа – одне із важливих завдань для польського і українського суспільств.

Ця зустріч стала ще одним реальним кроком, що наблизить Україну до європейської спільноти та сприятиме входженню нашої країни в європейський інформаційний простір.

Фото із сайту радіо «Жешув: http://www.radio.rzeszow.pl/


Перейти до вмісту