Незалежна асоціація телерадіомовників приєдналася до підписантів саморегулівного Акта про висвітлення ЗМІ тем суїцидів

14.12.2017

На загальних зборах Незалежної асоціації телерадіомовників (НАМ), що відбулися 13 грудня, було ухвалено рішення про підтримку і підписання Спільного акта узгодження № 2 «Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду», що був напрацьований Робочою групою зі створення правил захисту дітей у медіа, яка діє при Національній раді.

 Як повідомлялося раніше, цей саморегулівний для телерадіоіндустрії документ уже підписали ТОВ ТРК «Україна»,  група «StarLightMedia, ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України».  НАМ –  це професійне  об’єднання електронних ЗМІ, до якого входять понад 100 регіональних та загальнонаціональних телерадіокомпаній України,  і підписання ним цього документа засвідчує, що його учасники згодні дотримуватися напрацьованих положень.

 Правила, які було розроблено спільно представниками індустрії, громадськості, Національної ради та медіаюристами і психологами, допоможуть мовникам визначати певні межі при висвітленні таких чутливих тем, як добровільне позбавлення людиною себе життя та спроб накласти на себе руки. У демократичному світі вже давно розроблені певні обмеження щодо висвітлення таких ситуацій засобами масової інформації та  через мережу інтернет.

 Як стверджують фахівці-психологи, з погляду громадського здоров’я суїциду можна запобігти, і мас-медіа є ключовим чинником у цій справі, оскільки вони можуть значно підвищити рівень обізнаності людей щодо  можливостей виходу із будь-яких, здавалося б, безвихідних ситуацій. Проте водночас є серйозні ризики медійного впливу на людей із нестійкою психікою, так званий ефект зараження (синдром Вертера). Тому в багатьох країнах уже давно вироблено певні норми, яких мають дотримувати ЗМІ під час висвітлення трагічних випадків, пов’язаних із самогубствами.

Створений робочою групою документ стане в пригоді журналістам, продюсерам і виробникам програм, які працюють із такими темами, та убезпечать їх від помилок, які часто можуть коштувати деяким людям, а особливо дітям,  у яких ще не сформовано інстинкту самозбереження, життя.

Саморегулівний акт відкритий для підписання, і Національна рада закликає мовників, а також пресу й інтернет-видання приєднуватися до нього та використовувати його положення у своїй професійній роботі.


Перейти до вмісту