Невдовзі буде створено робочу групу Уповноваженого із захисту державної мови і Національної ради

09.12.2020

3 грудня голова Національної ради  Ольга Герасим’юк і  Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь провели онлайн-зустріч для обговорення спільних дій щодо зміцнення позицій державної мови в телерадіопросторі України. У розмові також  взяли участь член Національної ради Олена Ніцко і керівник секретаріату Уповноваженого Юрій Зубко.

Учасники обмінялися думками щодо нинішньої ситуації з дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування державної мови» у різних сферах суспільного життя і окремо зупинилися на темі мови в телевізійному і радіоефірах. Ольга Герасим’юк зауважила на деяких позиціях мовного законодавства, зокрема в телевізійній сфері. Адже нині в деяких ЗМІ та інтернет-середовищі ця тема порушується без урахування законодавчих норм та із закидами на адресу регулятора. Проте Національна рада може впливати на мовників, лише спираючись на законодавчі вимоги. Вона пояснила, яку специфіку моніторингу теле- і радіопрограм закладено в Законі, розповіла про позицію регулятора щодо потреби законодавчо вдосконалювати ці критерії для ефективнішого запровадження мовлення українською в ефірах та розповіла про дії регулятора у разі виявлення порушень.

Було зауважено, що мовне питання в нашій країні упродовж багатьох років залишається важливою і надзвичайно чутливою сферою суспільного та державного інтересу. Тому  є велике сподівання, що зі створенням спеціальної інституції захист і розвиток української мови перебуватимуть під постійною і пильною увагою та позначаться відчутними результатами.

Обидві сторони висловилися за посилення співпраці між двома державними органами і схвалили створення спільної робочої групи, яка працюватиме над розробкою  Порядку взаємодії Уповноваженого із захисту державної мови з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Цей Порядок  відповідно до законодавчих положень має бути затверджений спільним рішенням Уповноваженого  і Національної ради.

Усі учасники зустрічі  висловилися за консолідацію зусиль для зміцнення позицій  державної мови та висловили сподівання на успішну співпрацю і партнерство.