Ненормативна лексика в ефірі недопустима – Національна рада винесла попередження телеканалам «ПРЯМИЙ» і «Z ZIK»

14.01.2021

На засіданні 14 січня Національна рада розглянула матеріали двох перевірок ТОВ «Телеканал «Прямий» (логотип «Прямий»), м. Київ, і перевірки ТОВ «ТРК «Нові комунікації» (логотип «Z ZIK»), м. Львів, що призначалися через поширення в їхніх ефірах ненормативної (обсценної) лексики у час, доступний для перегляду неповнолітньою аудиторією. Як наслідок, обидва телеканали отримали попередження. Результати однієї з перевірок телеканалу «Прямий» взято до відома.

 Моніторингом Національної ради зафіксовано, що 27 грудня 2019 року в передачі «ПоярковNEWS» (о 22.00)  ведучий програми Сергій Поярков під час виконання своїх службових обов’язків в публічний спосіб під час прямої трансляції використовував непристойну, образливу, грубу та вульгарну лексику.  Лайливі висловлювання Сергія Пояркова пролунали в ефірі у час, коли можна стверджувати про наявність потенційно широкого доступу дітей до перегляду програми. Такі висловлювання мають ознаки недотримання низки законодавчих норм.

Проведена 22 січня 2020 року перевірка діяльності телеканалу підтвердила наявність порушення частини п’ятої статті 28 і частини другої статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Тому Національна рада  визнала недотримання ліцензіатом цих законодавчих вимог і оголосила йому попередження.

Другу перевірку діяльності телеканалу «Прямий» через ненормативну (обсценну) лексику було проведено 11 листопада 2020 року. Цього разу зафіксовані ознаки недотримання законодавства стосуються передачі «Ехо України» за участі штатного ведучого телеканалу Матвія Ганапольського і запрошеного гостя програми народного депутата України IX скликання Юрія Камельчука. Під час прямої трансляції 1 травня , а також у повторах запису передачі 2 травня і 3 травня регулятор зафіксував, що Матвій Ганапольський у публічний спосіб використовував непристойну, образливу, грубу та вульгарну лексику.

Національна рада визнала, що висловлювання цього ведучого хоч і є проявом неповаги до учасників передачі та аудиторії телеканалу і за змістом не відповідають журналістським стандартам, але не порушують вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Результати перевірки на підставі цього ефіру регулятор узяв до відома. Ліцензіату буде вказано на неприпустимість порушень чинного законодавства в подальшій діяльності.

Голова Національної ради Ольга Герасим’юк висловила рекомендацію представникам телеканалу «Прямий», які  брали участь у засіданні – директорові компанії Володимиру Сташевському і  юристові, представнику за довіреністю Ларисі Руденок – провести ґрунтовну роботу з журналістами,  ведучими каналу щодо дотримання редакційного статуту і професійної етики.

Ненормативну (обсценну) лексику було зафіксовано і в ефірі ТОВ «ТРК «Нові комунікації» (багатоканальне мовлення (МХ-3), логотип «Z ZIK»). 12 грудня 2019 року в проміжку часу із 17:07 до 18:15 наживо телеканал транслював брифінг Міністра внутрішніх справ України А. Авакова і першого заступника голови Національної поліції України Є. Коваля за участі Президента України В. Зеленського та генерального прокурора Р. Рябошапки щодо справи про вбивство Павла Шеремета. Є. Коваль, попередивши журналістів, що буде звучати ненормативна лексика, наживо вмикав аудіозаписи телефонних розмов фігурантів цього кримінального провадження. Ці записи прозвучали і в ефірі мовника.

Обсценна лексика містилася і під час прямого ефіру після закінчення брифінгу 12.12.2019 в передачі Ю. Литвиненко, із повтором 13.12.2019.

Трансляція ненормативної лексики у час, доступний для перегляду дітьми, є порушенням абзацу восьмого частини другої статті 6 і частини другої статті 62 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Ці положення забороняють трансляцію програм або їх відеосюжетів, які можуть завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися, а також анонсувати програми та передачі, які можуть зашкодити фізичному, інтелектуальному і духовному розвитку неповнолітніх та юнацтва, крім як протягом ефірного часу в добовому відрізку із 23.00 до 6.00 та на каналах з обмеженим доступом. 

Таким чином, Національна рада визнала порушення ТОВ «ТРК «Нові комунікації» зазначених норм закону і оголосила компанії попередження.​ Ліцензіата зобов’язано упродовж місяця увідповіднити свою діяльність вимогам чинного законодавства.