НДІ підготував звіт за результатами місцевих виборів

11.11.2020

Національний демократичний інститут (НДІ) оприлюднив звіт за результатами аналізу виборчого середовища і процедур, а також на основі онлайн-інтерв’ю, проведених у період із 25 серпня до 23 жовтня з представниками органів державної влади України, політичних партій, органів адміністрування виборів, громадянського суспільства, ЗМІ, українських та міжнародних організацій зі спостереження за виборами.

За висновками НДІ, попри численні внутрішні і зовнішні виклики вибори були в цілому добре проведені, і громадяни України мали змогу вільно брати участь у всіх етапах виборчого процесу. Передвиборний період характеризувався конкурентною агітацією, внесенням змін до виборчих процедур в останню хвилину, а також занепокоєнням стосовно здоров’я громадян. Незважаючи на зусилля, спрямовані на запобігання поширенню covid-19, пандемія мала негативний вплив на низку аспектів виборчого процесу.

НДІ аналізував виборчий процес, оцінюючи нормативно-правову базу та адміністрування виборів, середовище проведення виборчої кампанії, фінансування виборчих кампаній, гендерні питання та інклюзивність, інформаційне середовище. Щодо кожного із цих аспектів було розроблено відповідні рекомендації.

У звіті наголошується, що дезінформація залишалася загрозою для цілісності інформаційного простору під час виборчого періоду, причому найбільш серйозною і постійною загрозою були проросійські дезінформаційні наративи. Їх метою було поставити під сумнів легітимність української держави і влади, послабити зв’язки України з її західними партнерами та покращити імідж російської влади. Замість того, щоб висвітлювати виборчі перегони кандидатів на посади міських голів чи питання місцевого значення, постійні дезінформаційні кампанії скоріше повторювали наративи, які могли б призвести до викривленого сприйняття політики в Україні, якщо в них повірити, і це безпосередньо вплинуло б на те, як виборці сприймали своє волевиявлення на виборчих дільницях.

Серед рекомендацій НДІ щодо питань інформаційного середовища – забезпечення достатнього фінансування і підтримки незалежних ЗМІ, у тому числі суспільного мовника; розробка й реалізація комплексного плану реагування на тривалі дезінформаційні загрози; інвестування в забезпечення довгострокової програми з медіаграмотності; добровільне надання політичними партіями і кандидатами на виборні посади детальної інформації про свої витрати на політичну рекламу на всіх платформах соцмереж тощо.

Із повним текстом звіту НДІ можна ознайомитися за посиланням.

Довідково. НДІ є неприбутковою позапартійною організацією, яка працює задля підтримки і зміцнення демократичних інститутів у всьому світі шляхом посилення участі громадян, відкритості та підзвітності уряду. НДІ організував понад 250 міжнародних спостережних місій або/та місій з оцінювання у більше ніж 65 країнах, зокрема багато місій з оцінювання в Україні, починаючи з 1992 року.