За що отримав попередження канал?
ТВі на засіданні Національної ради 28 вересня отримав попередження. Згідно із Законом України «Про телебачення і радіомовлення» Національна рада з питань телебачення і радіомовлення здійснює нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями норм законів та ліцензійних умов. Відповідно, передбачені і санкції за порушення. Оголошення попередження – одна з таких санкцій. Вона не тягне за собою жодних катастрофічних наслідків. Компанії, якій оголошено попередження, дається час на виправлення порушень. А потім вона може написати заяву і цю санкцію можна скасувати. Інша річ, коли йдеться про системні неодноразові порушення. Але навіть у цьому випадку Національна рада не має права позбавити компанію ліцензії. Ліцензію може скасувати лише суд.
52 компанії отримали попередження
Протягом минулого року Національна рада винесла попередження 52 компаніям з 1682, що значаться у нашому реєстрі. Є телерадіоорганізації, що мають по два, а то і по три попередження. Якщо компанія виправляє порушення – в більшості випадків попередження скасовуються.
Чому знову М. Княжицький маніпулює?
Мусимо про це говорити, тому що попередження, оголошене 28 вересня телекомпанії «Телерадіосвіт» (логотип ТВі) стало джерелом для чергових маніпуляцій з боку представників компанії. Заяви «після двох попереджень канал позбавляють ліцензії» та «спроба закрити ТВі» є чистісінькою маніпуляцією фактами та суспільною думкою.
Маємо нагадати норму Закону «Про телебачення і радіомовлення», відповідно до якої компанія має розпочати мовлення протягом року з моменту отримання ліцензії. У разі відсутності мовлення ліцензія має бути анульована. У випадку ТВі йшлося не про основну (супутникову) ліцензію, яку Нацрада переоформила 21 вересня. Йшлося про частоти в трьох населених пунктах Криму та селищі Івано-Франківської області. Це ті частоти, які залишились у ТВі після анулювання незаконно отриманих на конкурсі 27 січня 2010 року. Нагадаємо, що саме з цього конкурсу і почався конфлікт ТВі з Нацрадою. Керівництву каналу не сподобалося, що спочатку регулятор, а потім суди зафіксували факт грубого порушення законодавства і спроби незаконного заволодіння частотним ресурсом України з боку ТВі. Та керівництво каналу продовжує апелювати до громадськості і міжнародних організацій, вдаючись до перекручення фактів і відвертих маніпуляцій.
Чому М. Княжицький не хоче працювати чесно?
Після невдалої спроби незаконного захоплення частот задля створення загальнонаціонального ефірного каналу, те, що лишилося (частина Криму і одне селище на Івано-Франківщині), мабуть, не є керівництву ТВі цікавим для освоєння. Тим більше, що за їх же заявами, канал присутній у переважній більшості кабельних мереж країни. Але те, що не цікаво для освоєння, можна використати для чергових маніпуляцій. Мовляв, хай тепер юристи дискутують: є у компанії ефірні частоти, чи немає. Результати конкурсу від 27 січня 2010 року анульовані судом, маємо повернутись до ситуації попередньої, в якій ТВі мав ефірні ліцензії в Криму і на Івано-Франківщині. Якщо ці ліцензії ТВі більше не цікавлять – хай напишуть заяву і ми їх анулюємо. А тримати їх, як знаряддя для скандалу – поза межами здорового глузду. Національна рада провела перевірку і зафіксувала, що компанія не розпочала мовлення на чотирьох частотах протягом року після отримання ліцензії. Нацрада з санкціями не поспішала, сподіваючись, що керівник ТВі – фаховий менеджер і колишній член Національної ради – врешті-решт зрозуміє безперспективність вирішення проблем каналу шляхом ігнорування законодавства і маніпуляцій. Сподівання виявились марними. Навіть пауза з оголошенням санкції зараз ставиться нам в вину.
Чому М. Княжицькому має бути соромно?
Щодо дискусії навколо жанрового наповнення сітки мовлення: маємо багаторічну практику, якою керується не одне покоління телевізійників і яка була застосована під час перевірки ТВі. Цими підходами керувалися і топ-менеджер ТВі М.Княжицький, коли був членом Національної ради, і колишній керівник контрольно-аналітичного департаменту НР, нинішній співробітник ТВі В.Сокур. Тоді у них проблем з жанрами не було і цензорами вони себе не вважали.
Додати нічого. Умови ліцензій треба виконувати. А також дотримуватись норм законів. І тоді непотрібними виявляться маніпуляції. Хоча докори сумління у пана Княжицького все одно залишаться. Журналістська спільнота все пам’ятає.