Національний регулятор і представники індустрії вивчають європейські практики ліцензування

13.06.2016

Сьогодні в Києві розпочав роботу дводенний експертний семінар для представників Національної ради і медіа-індустрії «Правові основи організації переходу від ліцензування до системи авторизації у медіа сфері»організований у межах  проекту Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу «Свобода медіа в Україні».

У вітальному слові голова Національної ради Юрій Артеменко привітав пана Мортена Енберга на посаді голови Офісу Ради Європи в Україні та висловив подяку європейським партнерам і кожному з експертів, які проведуть практичні заняття для працівників регуляторного органу і представників загальнонаціональних телерадіоорганізацій України та провайдерів програмної послуги. Докладні роз’яснення щодо принципів і форм, за якими відбувається ліцензування мовників і суб’єктів телерадіоінформаційної галузі європейських країн, надзвичайно цінні для українського регулятора. Адже дерегулювання галузі – це один із пріоритетів у роботі нинішньої Національної ради. Вже багато зроблено, але є питання, які потребують законодавчого вирішення.

Він зауважив, що у дуже важливому для регулятора і ринку питанні – ухваленні нового профільного закону – взято паузу. Бо якщо проект винести на розгляд Парламенту нині, то не варто розраховувати на його ухвалення. У законопроекті, зокрема, йдеться і про незалежність Національної ради, і про спрощення регулювання. «Закон є, він готовий на 90%. Інші 10% – ми залишаємо на обговорення. Бо закон потрібно обговорювати, що й робитимемо сьогодні», – сказав Юрій Артеменко. Тож він закликав дискутувати, сперечатися, знаходити компроміси, щоб, коли настане час вносити закон у Верховну Раду, цей проект був готовий. 

Виступаючи перед учасниками семінару, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг сказав, що оскільки почав працювати в Україні ще у 2004, добре пам’ятає темники і як починалося обговорення суспільного телерадіомовлення. На його думку, Україна завжди була особливою, якщо йдеться про медіа. «Обговорення інформації в Україні завжди були жвавими, і свобода ЗМІ ніколи не була під загрозою. Водночас нині спостерігається значне падіння довіри до медіа. Дослідження підтверджують, що лише 35,1% українських громадян довіряють ЗМІ. Із цього можна почати. Адже необхідно, щоб рівень довіри сягав хоча б 80%», – зауважив він.

Також Мортен Енберг наголосив, що важливо, аби регулятор був незалежним, прозорим і щоб йому так само довіряли. Крім того, треба забезпечити прозорість медіа й ефективність санкцій, у законі це має бути враховано. Він висловив сподівання, що семінар, який присвячений питанням переходу від системи ліцензування до системи авторизації, допоможе впровадити спрощені процедури, а нинішнє обговорення стане поштовхом, аби новий закон потрапив у Парламент. 

У перший день семінару учасники розглянуть такі питання: законодавчі вимоги щодо ліцензійної політики; деталізація ліцензійного процесу: ліцензійні умови; процес реєстрації та повідомлень; нагляд за дотриманням вимог до діяльності телерадіоорганізацій на підставі отриманих ліцензії, реєстрації і дозволу.

З доповідями виступлять експерт Ради Європи із Нідерландів Ад ван Лун, експерт Ради Європи із Франції, заступник директора управління з питань телебачення та засобів масової інформації Вищої ради мовлення Франції (CSA) Тьєрі Ваші, експерт Ради Європи з Австрії, незалежний консультант з питань міжнародного права та регулювання Кріштіна Розгоній. Модерує сьогоднішні сесії семінару член Національної ради Сергій Костинський.

Завтра семінар продовжить роботу. Питання, про які доповідатимуть експерти, стосуватимуться технологічної нейтральності, національних підходів до застосування особливих умов для ліцензування та реєстрації та аналізу ринків.