
Про протидію впливу рф у IFAP, пріоритети в роботі та спільні зусилля для активізації роботи у програмі ЮНЕСКО «Інформація для всіх» ішлося під час зустрічі членів українського Національного комітету IFAP із постійною представницею Словаччини при ЮНЕСКО, віце-головою Бюро Міжурядової ради IFAP Анною Пасат-Муріновою та представниками словацького Національного комітету IFAP. Голова Національної ради Ольга Герасим’юк очолює Національний комітет IFAP України.
У розмові з Анною Пасат-Муріновою розглянули результати засідання Бюро IFAP, що відбулося 23 квітня. Сторони обмінялися своїм баченням щодо пріоритетів діяльності в рамках програми. Так, Національний комітет IFAP Словаччини найбільшу увагу зосереджує на питаннях свободи вираження і захисту журналістів. Українська сторона прагне долучитися своєю експертною присутністю до усіх напрямів роботи Програми, адже Україна має всі компетенції і знання, щоби пропонувати свою експертизу. Водночас одним із ключових завдань є прагнення усунути участь рф в органах ЮНЕСКО, щоби таким чином переформатувати порядок денний організації, на який рф має значний вплив.
Колеги з обох країн зійшлися на спільній позиції про важливість активізації діяльності робочих груп, що створені в рамках Програми IFAP. Вона має бути орієнтована на результат. Сторони домовилися, що мають докласти спільних зусиль для того, щоби зробити роботу Програми більш дієвою.
Також погодилися про недостатність фінансування Програми. Обговорили механізми, як можна залучити більше коштів для IFAP-активностей.
Приділили увагу і темі мінімізації впливу рф у ЮНЕСКО і, зокрема, IFAP – усунення агресора з посад у керівних органах Програми. Україна, за словами Ольги Герасим’юк, на виборах віце-голови Міжурядової ради IFAP у 2025 році висуватиме свою кандидатуру, тож прагне заручитися підтримкою Словаччини у цьому процесі. Говорили і про роботу, яку треба провести задля того, щоб отримати підтримку й інших країн – учасниць Програми.
Заступник Постійного представника України при ЮНЕСКО Микола Мовчан поінформував про діяльність представництва України при ЮНЕСКО із запобігання використання росією імені Програми IFAP у її заходах, які насправді не мають жодного стосунку до Програми. Представництво відстежуватиме такі факти і належно реагуватиме.
Учасники зустрічі домовилися провести більш широке спільне засідання за участі членів обох національних комітетів IFAP України і Словаччини.