ТАКУ ПОЗИЦІЮ ВИСЛОВИЛИ ЧЛЕНИ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ ПІД ЧАС БРИФІНГУ, ЩО ВІДБУВСЯ 17 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ.
Таку позицію висловили члени Національної ради під час брифінгу, що відбувся 17 жовтня 2012 року.
Привернула увагу до ситуації, що склалася з мовленням каналу «ЧП. Інфо» (ТОВ «Магнолія ТВ»), Незалежна асоціація мовників. Генеральний директор каналу «ЧП. Інфо» Євгенія Ткаченко, яку Національна рада запросила взяти участь у щотижневому брифінгу, повідомила, що в останній місяць на телеканал надходять численні листи від провайдерів програмної послуги, в яких повідомляється про припинення трансляції цього супутникового каналу в кабельних мережах.
«Нині ситуація склалася так, що ми катастрофічно втрачаємо глядача. Ми розуміємо, що регулятор змушений діяти в рамках закону, однак вважаємо за необхідне переглянути принципи добору програм в УПП», – зазначила Євгенія Ткаченко.
Вона поінформувала, що «ЧП. Інфо» надзвичайно відповідально ставиться до змістовного наповнення каналу, тому в його мовленні переважають програми соціальної та просвітницької спрямованості.
За чотири роки існування каналу – як студія-виробник товариство «Магнолія ТВ» на телевізійному ринку України працює понад 15 років – він має беззаперечні успіхи щодо виявлення та усунення дитячої бездоглядності й безпритульності, розшуку дітей, проблем сирітства тощо. Так, телеглядачами каналу усиновлено 781 дитина-сирота, на безкоштовну «гарячу лінію» каналу 0-800-50-14-14 звернулося понад 12 500 телеглядачів за допомого в розшуку родичів, в усиновленні дітей, за правовою допомогою. Розшукано та повернуто до родин понад 334 безвісти зниклі дитини, 102 дорослих, затримано 26 особливо небезпечних злочинців.
На думку голови Національної ради Володимира Манжосова, заручниками ситуації щодо розширення програм універсальної програмної послуги стали всі гравці телерадіоінформаційного ринку: провайдери програмної послуги, які змушені розширювати ресурс кабельних мереж, аби мати можливість вмістити у свій програмний пакет обов’язкові телеканали; дистриб’ютори програм і мовники, особливо це стосується нішевих супутникових каналів, програми яких масово вилучають із пакетів програм; і регулятор, який покликаний стежити за дотриманням законодавства і не може сам нехтувати чинними нормами Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
«Ні в кого не виникає сумнівів у тому, що цей закон треба змінювати, адже він не лише безнадійно застарів, а й деякою мірою стримує розвиток сучасного телерадіоінформаційного простору України», – сказав голова Національної ради.
Цю тезу підтвердив член Національної ради Микола Фартушний, який заявив, що питання про розширення універсальної програмної послуги саме по собі непросте, і регулятор вивчає ситуацію щодо нього. «На жаль, відбулася політизація цього питання, навіть було доручення Президента України стосовно нього. Результати проведеного моніторингу засвідчують, що страждають від розширення УПП насамперед канали соціального спрямування, дитячі,, власне, вітчизняні телеканали. Тому й заява прем’єр-міністра була з звернена на захист вітчизняних мовників».
Регуляторний орган не має права втручатися в програмну політику, але, за словами Миколи Фартушного, потрібно: «не нав’язуючи провайдерам програмної послуги якихось рішень чи якихось думок, все ж звернути їхню увагу на те, що соціальна складова у їхніх програмах повинна бути забезпечена, навіть не зважаючи на відсутність законодавчих вимог».
Лариса Мудрак у своєму виступі наголосила на соціальній відповідальності всіх гравців телерадіоінформаційного ринку. Вона, зокрема, сказала: «Дискусія про соціальну відповідальність в медіа, про соціальну важливість контенту, тематики має свої хвилі, вона то піднімається, то згасає. Я б хотіла, щоб ми ці теми обговорювали не лише у своєму середовищі під час робочих зустрічей, круглих столів, а щоб такого роду питання ми порушували більш відкрито, більш відповідально і говорили про загальну ситуацію».
На переконання заступника голови Національної ради: «суспільство будується не із загальних ідей – цивілізаційних. технічних, ідеологічних, – а з того, як ми разом розуміємо, що є соціально важливим і відповідальним».
Ці проблеми, за словами Лариси Мудрак, були фактично стержневими під час роботи семінару на тему «Правила щодо універсальної програмної послуги в Європі та рішення для України», проведеному спільно Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації і Проектом Ради Європи і Європейського Союзу «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі». Цей семінар підтвердив, що «критерії соціальної важливості й відповідальності ні в робочих групах, ні в публічних дискусіях, навіть за участі європейських експертів, викристалізувати і написати не можна, Їх лише можна створити традиціями, спільним розумінням, відкритим чесним діалогом», – зауважила вона.
У підсумку діалогу, який уже ведеться не лише на рівні гравців ринку, а й загалом суспільства, мають бути сформульовані критерії соціальної відповідальності щодо програм універсальної програмної послуги.
«Ми, дійсно, не можемо втручатися в програмну політику провайдерів програмної послуги, але в кожного з нас є своя думка і право висловлювати її, – сказав Володимир Манжосов. – Я хочу запропонувати, щоб ситуація, яка склалася довкола ТОВ «Магнолія ТВ», не залишилася лише розмовою під час прес-конференції. Пропоную звернутися до комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації і безпосередньо до Олени Бондаренко, яка є керівником робочої групи з розробки нової редакції профільного закону, з пропозицією при формуванні нових підходів до універсальної програмної послуги врахувати позицію Національної ради про необхідність включення до УПП каналів соціальної спрямованості та вироблення чітких критеріїв, за якими соціальну складову мовлення каналів можна визначити».
Цю пропозицію Володимира Манжосова одностайно підтримали всі члени Національної ради.