Національна рада затвердила Звіт про висвітлення ЗМІ виборів народних депутатів

22.08.2019

Регулятор на виконання вимог частини четвертої статті 16 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення»  22 серпня на засіданні затвердив Звіт про дотримання телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час проведення виборчої кампанії позачергових виборів народних депутатів України у 2019 році.

У Звіті узагальнено й систематизовано результати моніторингу ефірів загальнонаціональних, регіональних і місцевих мовників у період з 24 травня по 21 липня 2019 року та подано висновки робочої групи, яка опрацьовувала дані моніторингу та звернення і скарги кандидатів у народні депутати, юридичних і фізичних осіб стосовно питань, пов’язаних із діяльністю телерадіоорганізацій під час виборчої кампанії.

Регулятор, як зазначалося раніше, під час виборчої кампанії використовував методологію проведення моніторингу, адаптовану для країн Європейського Союзу, яка передбачає оцінку кількісних і якісних критеріїв подання інформації. Зокрема, відстежувалися дані, як мовники інформаційно забезпечували вибори і яких порушень припускалися, а це – незбалансований підхід та надання переваги певним суб’єктам виборчого процесу, упередженість тональності, з якою подавалася інформація про кандидатів, подання передвиборної агітації в новинах тощо.

Велика кількість порушень стосувалася висвітлення даних соціологічних опитувань та опитувань, що проводилися у студіях.   

Відзначено  також особливості інформування населення про перебіг виборів у регіональному розрізі.

На засіданнях робочої групи, на яких постійно були присутні представники  міжнародних спостережних місій, громадськості та ЗМІ, обговорювалися як конкретні порушення законодавчих норм виборчого законодавства, так і ширші проблеми недотримання стандартів журналістики. Таким чином, було проговорено підходи до регулювання ЗМІ у виборчий період, які Національна рада пропонуватиме новому Парламенту затвердити на законодавчому рівні. Найголовніші з них – це передбачити можливість для Національної ради здійснювати контроль за діяльністю мовників під час виборів та відповідальність ЗМІ за порушення законодавчих вимог.

«Ці зміни мають бути відображені в законі про вибори народних депутатів і в інших профільних законах, які регулюють виборчий процес… Наш досвід у цьому році показав, що без цих двох змін ми можемо якісно моніторити, але зовсім не впливати на перебіг подій з точки зору забезпечення і законності цього процесу», –  наголосив член Національної ради Сергій Костинський під час розгляду цього питання на засіданні регулятора.

Звіт невдовзі буде оприлюднено на  офіційному сайті та надіслано до Центральної виборчої комісії, Верховної Ради України і Президента України.

Крім того, Звіт Національної ради про дотримання телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час проведення виборчої кампанії позачергових виборів народних депутатів України у 2019 році буде презентовано членами Національної ради на пресконференції в Українському інформаційному агентстві Укрінформ  23 серпня о 10:00.