Національна рада застерігає медіа від некоректних висловлювань при висвітленні війни в Ізраїлі

16.10.2023

Медіарегулятор звертає увагу представників медіа на необхідність коректних формулювань під час висвітлення ситуації навколо терористичного нападу угруповання ХАМАС на Державу Ізраїль. На жаль, уже фіксуються небезпечні синтаксичні звороти в ефірах і матеріалах як лінійних, так і онлайн-медіа. Йдеться про мову ненависті, дискримінаційні висловлювання, а також деструктивні інформаційні наративи російської пропаганди.

Наголошуємо, що вислови на кшталт «мусульманська вісь зла», «агресивні араби», «терористи-мусульмани» є неприпустимими. Узагальнення про начебто «терористичну налаштованість усього арабського світу», а також твердження, що «євреї винні в агресії проти них», є некоректними й маніпулятивними.

Використання такої образливої лексики в медіа сприяє етнічній і релігійній нетерпимості й розбрату в нашій державі між громадянами України різного етнічного походження і віросповідання. Це формує негативні упередження про мусульман та іслам, про євреїв та іудейство, що своєю чергою підтримує дискримінацію цих спільнот і підриває нашу єдність.

На виконання Закону України «Про медіа» Національна рада ініціювала серію зустрічей і консультацій для напрацювання критеріїв віднесення інформації до такої, що розпалює ненависть, ворожнечу чи жорстокість, підбурює до дискримінації чи утисків за різними ознаками. Ґрунтуючись на цих напрацюваннях, Національна рада звертається до медіаспільноти України з такими рекомендаціями.

  • Закликаємо неухильно дотримуватися вимог частини першої статті 36 Закону України «Про медіа», зокрема щодо заборони поширювати висловлювання, які розпалюють ненависть, ворожнечу чи жорстокість за ознакою етнічного походження, громадянства, національності, раси, релігії та вірувань.
  • Наголошуємо, редакціям і ведучим медіа необхідно ефективно модерувати ефір щодо толерантності висловлювань запрошених гостей, експертів, політиків і не ототожнювати терористів/радикалів з усім етносом чи нацією.
  • Звертаємо увагу, що ототожнення в медіа всіх мусульман з такими радикальними угрупованнями, як ХАМАС чи «Ісламський джихад», є грубим і дискримінаційним узагальненням.
  • Також будь-які виправдання терору ХАМАС проти мирного цивільного населення є неприпустимим.
  • Закликаємо бути пильними і не сприяти поширенню наративів російської пропаганди про начебто «поглиблення антимусульманських настроїв в Україні» або «історичні традиції антисемітизму в Україні», оскільки вони мають на меті дискредитацію українського народу, його союзників, сил безпеки та оборони України, у складі яких служить чимало військовослужбовців – послідовників ісламу і представників єврейської етнічної спільноти.