Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа, яка діє при Національній раді, розробила кілька актів про висвітлення ЗМІ особливо чутливих для суспільства тем і нині опрацьовує документ «Висвітлення засобами масової інформації теми участі дітей у збройних конфліктах». Вона також почала роботу над правилами щодо показу насильства на екрані й закликає всі телерадіоорганізації приєднуватися до розробки цих саморегулівних правил для мовників.
Два попередні документи стосувалися висвітлення засобами масової інформації питань, пов’язаних із сексуальним насильством, і випадків скоєння суїцидів. Ці теми є особливо небезпечні для перегляду дітьми, тому робоча група, до якої, окрім фахівців Національної ради і мовників, входять відомі психологи, медіа-юристи і представники громадськості, при обговоренні розглядала кожен аспект із особливою прискіпливістю і таки дійшла консенсусу в найактуальніших питаннях.
Як повідомлялося раніше, у грудні 2017 року саморегулівні правила «Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду» підписали ТОВ ТРК «Україна», група «StarLightMedia, ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», Незалежна асоціація телерадіомовників.
Цей документ важливий ще й з огляду на те, що в Україні 2017 року кількість суїцидів збільшилася, і країна за цими показниками входить до 25 країн світу, де фіксується найбільше таких випадків. Отже, ЗМІ з особливою уважністю й відповідальністю повинні ставитися до висвітлення цієї теми, адже науково доведено, що широке і деталізоване висвітлення таких випадків, провокує збільшення кількості вчинених самогубств. За європейськими стандартами медіа, крім того, що інформують суспільство про надзвичайні випадки, ще й повинні надавати інформацію, де можна отримати психологічну допомогу. Такі стандарти мають поширюватися і на вітчизняні ЗМІ.
Нині до підписантів Акта № 2 приєдналася медіа-група «1+1 Media», підписавши цей документ із невеличким уточненням, який схвально сприйняли учасники останнього засідання робочої групи, що відбулося 26 вересня цього року. Суть уточнення така:
«5. Основними факторами, які призводять до додаткової психічної травматизації рідних і близьких осіб, що вчинили суїцид, та осіб, що вчинили спробу суїциду, та які небажані при поширенні інформації про суїцид, є:
а) розкриття без свідомої згоди членів сім’ї особи, яка вчинила суїцид, інформації, що дозволяє ідентифікацію широкою громадськістю неповнолітньої особи, яка вчинила суїцид або спробу суїциду: прізвище дитини; демонстрація зображення (фото і відео) обличчя, а також ідентифікаційних частин обличчя (таких, як очі й вуха); назва населеного пункту (крім міст з населенням більше 50 тисяч) без узагальнення до більших територіальних масштабів;».
Національна рада закликає всіх мовників долучатися до процесу вироблення правил висвітлення ЗМІ особливо важливих тем і в редакційній політиці керуватися розробленими саморегулівними актами, які допоможуть зробити український ефір якіснішим.
Саморегулівні акти відкриті для підписання всіма телерадіокомпаніями України. Також їх положення у своїй роботі можуть застосовувати інтернет-видання та преса.