Національна рада закликає мовників дотримуватися чинного законодавства у період виборчого процесу

24.09.2020

На засіданні регулятора 24 вересня члени Національної ради звернулися до ліцензіатів із закликом виконувати виборче законодавство та враховувати рекомендації, які оприлюднюються на офіційному сайті органу.

Як відомо, для здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями законодавства під час виборчої кампанії депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2020 році Національна рада вже традиційно створила Робочу групу, чергове засідання якої відбулося 22 вересня, повідомила Ольга Герасим’юк, голова Національної ради.

До  обговорень Робочої групи, яку очолює відповідальний секретар Національної ради Юрій Зіневич, а його заступником є член Національної ради Максим Онопрієнко, доєдналися член ЦВК Віталій Грень, представник НАЗК, а також медіаексперти від Офісу Ради Європи в Україні.

Юрій Зіневич поінформував, що серед важливих питань, які розглядалися на останньому засіданні, є, зокрема, трансляція загальнонаціональними і регіональними телеканалами комерційної реклами різних політичних партій і кандидатів.

«Ми обговорили питання про те, що будемо просити мовників надавати нам документи в порядку наданого нам права за Виборчим кодексом щодо умов трансляції  чи це є політична агітація, чи це є комерційна реклама,  сказав він  І, власне, це хвилює і ЦВК». На сьогодні Виборчий кодекс виписаний з деякими вадами, і нині триває напрацювання практичного застосування законодавства, в тому числі  і щодо рекламної кампанії в медіа.

Юрій Зіневич також висловив сподівання, що телеканали будуть дотримуватися неупередженого висвітлення подій: «Ми бачимо, що на телеканалах є, скажімо, прихована агітація, яка подається у вигляді новин. Тим часом, абсолютно зрозуміло, що це є агітація, бо це відбувається на тлі гасел, банерів, прапорів різних політичних сил і тому, безумовно, всім зрозуміло, що це є агітацією». На робочій групі проговорюється, як зробити так, щоб медіа дотримувалися балансу і журналістських стандартів щодо висвітлення передвиборних подій.

Голова Робочої групи  зауважив, що Національна рада вже реагує на ознаки порушень, 14-ти мовникам надіслано запити на отримання копій угод і платіжних документів на трансляцію реклами політичних партій. Сьогодні на засідання регулятора розглядатимуться проєкти стосовно ще 6-ти телекомпаній.

Максим Онопрієнко також звернувся до мовників: «Від імені колег, від імені нашого органу, Національної ради,  хочу звернути увагу, що навіть під час карантину і особливо у передвиборний і виборчий періоди наші ліцензіати повинні дотримуватися своїх ліцензій і програмних концепцій, що ними передбачені»,  – наголосив він.

Регуляторний орган отримує сигнали про те, що до регіональних мовників звертаються представники загальнонаціональних телеканалів із пропозиціями включити їхній контент до програмного наповнення своїх каналів. Під час моніторингів було зафіксовано ознаки ретрансляції таких каналів, тому Національна рада вкотре зауважує і наголошує, що без переоформлення ліцензії це є порушенням законодавства. Також регулятору відомо, що деякі мовники виходять із ситуації, підписуючи договори на спільне виробництво продукту, використовуючи певні недосконалості законодавства, і саме таким чином прикривають ретрансляцію. «Однак враховуючи наші контрольні й наглядові повноваження, спираючись на результати моніторингів, ми будемо відповідно реагувати і притягувати до відповідальності ліцензіатів-порушників. Тому наголошую, що неухильно стежимо і закликаємо наших ліцензіатів дотримуватися чинного законодавства»,  – підсумував Максим Онопрієнко.

Ольга Герасим’юк, звертаючись до представників Національної ради в областях, попросила уважно ставитися до цього процесу, а також розмовляти про це з мовниками, ознайомлювати їх із роз’ясненнями регулятора, попереджати про відповідальність. За її словами,  всі випадки, про які йшлося, обов’язково будуть зафіксовані й на це буде реакція  як на факти  ретрансляції, про які щойно йшла мова, так і на всепроникну джинсу.

 «Тому,  сказала вона,  просимо утриматися від подібних маніпуляцій,  не викривлювати електоральні настрої і не спрямовувати їх, бо це є, в принципі, не тільки поза стандартами журналістики, а й має інші небезпечні ознаки, які впливають на долю країни».


Перейти до вмісту