Національна рада визначила дати проведення наступних конкурсів і оголосила 2 нові – про результати засідання Національної ради від 30 травня

30.05.2024

Регулятор оголосив два нових конкурси на радіомовлення для розвитку місцевих, регіональних і загальнонаціональних мереж, а також визначив дату проведення трьох місцевих конкурсів на мовлення й допущених до них претендентів. До п’яти компаній застосовано припис за недотримання правил мовлення у дні пам’яті і жалоби. 159 друкованих видань, 32 онлайн-медіа, 8 провайдерів аудіовізуальних сервісів і 1 лінійне медіа долучені до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Далі – детальніше про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 30 травня.

Медіарегулятор з нагоди Дня журналіста відзначив почесними грамотами Національної ради 11 регіональних представників галузі за їхню сумлінну працю, високий професіоналізм та особистий внесок у боротьбу проти військової агресії ворога.

Національна рада визначила дату проведення трьох конкурсів на мовлення з використанням радіочастотного спектра місцевої категорії, оголошених рішенням від 22 лютого №№ 404, 405 і 406.

Отже, 27 червня медіарегулятор проведе такі конкурси:

  • мовлення на 41 ТВК ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T2 у м. Києві. Пропонується 12 програм. До участі в конкурсі допущені дві київські компанії – ТОВ «Голдберрі» і ТОВ «Проюкрейн-медіа».
  • мовлення на 43 ТВК ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T у м. Києві. Пропонується 8 програм. До участі в конкурсі допущено 7 суб’єктів:

  1. ТОВ «Голдберрі», м. Київ;
  2. ТОВ «Телемедіагруп», м. Київ;
  3. ТОВ «Телекомпанія «ЕКО-ТВ», м. Київ;
  4. ТОВ «АРС магна продакшн», м. Київ;
  5. ТОВ «Тайм медіа солюшин», м. Дніпро;
  6. ТОВ «Апостроф медіа», м. Київ;
  7. ПП «НТА-незалежне телевізійне агентство», м. Львів.
  • мовлення на 47 ТВК ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T2 (MPEG-4) у с. Кульчіївцях Хмельницької області – 1-ша програма. Єдиним претендентом виявилося ТОВ «Про медіа групп» (логотип «1 Подільський») із Городка Хмельницької області.

Водночас медіарегулятор вирішив оголосити ще два конкурси:

  • для розвитку місцевих і регіональних радіомереж – запропоновано 7 частот у чотирьох областях – Дніпропетровській, Закарпатській, Миколаївській і Хмельницькій;
  • для розвитку загальнонаціональних мереж – запропоновано 8 частот у п’яти областях – Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Миколаївській та Одеській.

Умови конкурсів Національна рада незабаром оприлюднить на своєму сайті.

У складі універсального медіа-сервісу двох областей відбулися зміни.

Для населених пунктів Волинської області додається телеканал «Конкурент» (ТОВ «Контент менеджмент груп»), а для Донецької – телеканали «ICTV» – ТОВ «Міжнародна комерційна ТРК» і «Н» –ТОВ «Новий канал».

Спільно з фондом «Партнерство за сильну Україну» Національна рада реалізувала проєкт із забезпечення мовлення українських радіостанцій на прифронтових і прикордонних територіях.

Ці частоти є комерційно непривабливими, однак важливими в контексті протидії ворожому мовленню. Фонд є донорською програмою кількох держав-партнерів – Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, США, Фінляндії, Швейцарії, Швеції.

«Ми домовилися про те, що після того, як радіостанції отримають тимчасові дозволи на мовлення на цих територіях, фонд візьме на себе оплату послуг Концерну РРТ для цих радіокомпаній на період дії цих тимчасових дозволів. Таким чином, на 16 частотах у Донецькій, Харківській, Запорізькій, Херсонській, Сумській і Чернігівській областях з’явиться українське мовлення», – повідомив член Національної ради Максим Онопрієнко.

Національна рада при відборі орієнтувалася на суспільного мовника і місцевих медіа, які увесь цей час працювали у цих регіонах, яких знають і які забезпечують місцеве населення місцевими новинами і системою сповіщення.

Отже, в рамках дії тимчасових дозволів працюватимуть:

  • ТОВ «Іксон медіа» (позивні «ІКС ОН») із Херсона працюватиме у с. Високому Бериславського району Херсонської області на частоті 93,6 МГц;
  • ПГО «Громадське радіо» (позивні «Громадське радіо»), м. Київ, – у селищі Велика Михайлівка Роздільнянського району на частоті 88,7 МГц, с. Вестерничани Подільського району Одеської області на частоті 92,0 МГц і м. Дружбі Шосткинського району Сумської області на частоті 89,9 МГц;
  • ТОВ «ТРВК «Комра» (позивні «Best FM»), м. Київ, – у трьох містах Донецької області: Костянтинівці (91,8 МГц), Краматорську (88,1 МГц) і Покровську (101,9 МГц), а також у селищі Новомиколаївці Запорізького району Запорізької області на частоті 93,9 МГц;
  • ТОВ «ТРК «Матрікс+» (позивні «NovaLine») із Харкова – у селищах Краснопіллі Сумського району Сумської області на частоті 88,8 МГц і Вільчі Вовчанської міської територіальної громади Чугуївського району Харківської області на частоті 92,6 МГц. Також «NovaLine» ще на рік продовжено дозвіл на тимчасове мовлення у містах Запоріжжі та Богодухові Харківської області на частотах 97,4 і 97,6 МГц відповідно.
  • АТ «НСТУ» (позивні «Радіо «Культура», «Радіо «Промінь»), м. Київ, – у Покровську Донецької області на частоті 99,6 МГц («Радіо «Культура»), с. Поліссі (97,5 МГц), селищі Ріпках (93,6 МГц) Чернігівського району та у м. Семенівці (частота 96,1 МГц) Чернігівської області («Радіо «Промінь»).

Також у рамках дозволів на тимчасове мовлення збільшено потужності передавачів для «Радіо «Промінь» (АТ «НСТУ») у містах Краматорську й Миколаєві на частотах 100,3 МГц і 88,8 МГц відповідно.

Припис застосовано до 5-ти медіа. Чотири з них не дотрималися правил мовлення у дні пам’яті і жалоби.

Порушення були зафіксовані 14 травня, коли в Україні відзначається День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, у діяльності таких компаній:

  • НСТУ (позивні «Українське радіо») – моніторингом зафіксовано, що у проміжку часу між 18:00 та 20:00 у випусках новин не було повідомлення про відзначення дня пам’яті;
  • Центральної телерадіостудії Міністерства оборони України (дозвіл на тимчасове мовлення, логотип «Армія TV»), м. Київ, мовлення в багатоканальній мережі МХ-7, – не було зображення палаючої свічки або відповідного стилізованого зображення у проміжку часу із 06:00 по 10:24, а також у проміжках часу між 06:00 і 11:29, між 17:22 і 20:29 не подавали повідомлень про день пам’яті;
  • ТОВ «Телеканал «Прямий» (логотип «ПРЯМИЙ»), м. Київ, – не було повідомлень про день пам’яті між 06:00 і 11:00, а також повідомлень про відзначення дня пам’яті у випусках новин між 08:00 і 10:00.

ТОВ «Солар медіа» (логотип «СОНЦЕ»), с. Софіївська Борщагівка Київської обл., не дотрималося правил мовлення у дні пам’яті і жалоби 8 травня  – у День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років і День пам’яті та примирення. Повідомлень про день пам’яті не було між 06:00 та 11:59 і між 12:01 та 24:00.

Крім того, ТОВ «Радіомовна компанія «Олівін» (позивні «Радіо Олівін»), м. Одеса, вчасно не поінформувало Національну раду про зміну директора. Закон визначає 5-денний термін, упродовж якого медіа мають інформувати про такі зміни.

Порушення, яких припустилися усі мовники, є незначними, за них передбачено припис. Медіа зобов’язані вжити заходів щодо їх недопущення у подальшій діяльності.

Національна рада дозволила ТОВ «Солар медіа» (логотип «Сонце»), с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області, тимчасово відступити від умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення.

Таку необхідність компанія пояснює тим, що через повномасштабне вторгнення рф, постійне падіння рекламного ринку погіршився її матеріальний стан. Також частина фахівців медіа проходять службу в ЗСУ, частина – виїхали або звільнилися.  Після завершення в країні воєнного стану «Сонце» має повернутися до виконання обов’язкових умов своєї ліцензії.

32 нових імені додав регулятор до переліку зареєстрованих раніше онлайн-медіа. 6 заявників одночасно подали кілька своїх ресурсів:

  • ТОВ «Наказ» із Києва – вебсайт, портал новин, публічні сторінки в соціальних мережах «Facebook», «Instagram», канал у відеохостингу «YouTube»;
  • ГО «Життя героїв», м. Київ, – канали у відеохостингу «YouTube» і «TikTok», публічні сторінки в соціальних мережах «Facebook» та «Instagram»;
  • ТОВ «Латифундист медіа» із Полтави – 4 сайти;
  • ТОВ «Інформаційне агентство «Стоп нелегал ТВ», м. Київ, – вебсайт і канал у відеохостингу «YouTube»;
  • Одеська ПУ «Причорноморський науково-дослідний інститут економіки та інновацій» – 2 вебсайти наукових журналів;
  • ТОВ «Інформаційне агентство «Стоп нелегал ТВ» із Києва – вебсайт і канал у відеохостингу «YouTube».

Загалом цього разу до Реєстру потрапили такі ресурси:

  • вебсайти – 11;
  • канали у відеохостингу «YouTube» і «TikTok» – 6;
  • публічні сторінки в соціальній мережі «Facebook» та «Instagram» – 4;
  • сайти – 4;
  • онлайн-енциклопедія – 1;
  • електронне наукове фахове видання – 1;
  • періодичне видання – 1;
  • інтернет-видання – 1;
  • інформаційний сайт – 1;
  • портал новин – 1;
  • електронний науковий журнал – 1.

Національна рада додала до Реєстру суб’єктів у сфері медіа 70 суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 159 друкованих видань – 51 журнал, 37 збірників, 35 газет, 14 збірників наукових праць, 8 календарів, 6 наукових збірників, 4 наукові журнали, 1 науково-інформаційний журнал, 1 науково-популярний журнал, 1 науково-технічний журнал, 1 бюлетень.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (51 видання — 41%), а також Україна та світ (73 видання — 59%).

Найбільшу кількість – одночасно 45 видань (34 збірники, 11 журналів) – вніс до Реєстру Львівський національний університет імені Івана Франка. Усі видання університету поширюються в Україні та світі. Мови друку – українська, англійська, польська, німецька, французька, болгарська, румунська, перська, китайська, японська, арабська, турецька.

Одразу 10 збірників наукових праць, які поширюються як на теренах України, так і в зарубіжжі, зареєстрував столичний Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського Національної академії наук України з Києва. Відзначимо широкий мовний діапазон видань інституту – українська, англійська, латинська, грецька, німецька, французька, польська, чеська, словацька, болгарська, хорватська, македонська, сербська, кримськотатарська мови.

Серед зареєстрованих газет – 18 обласних, 11 всеукраїнських, 4 районних, 2 міські.

Київське ТОВ «Телерадіокомпанія «Трофей ТВ» (логотип «6 Соток») зареєстровано як лінійне медіа, що здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра.

Медіа поширює контент просвітницької тематики цілодобово українською мовою із використанням інтернет-мовлення (ОТТ) технології. Категорія покриття – загальнонаціональна.

8 провайдерів аудіовізуальних сервісів із місцевим покриттям Національна рада також долучила до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Їхні послуги будуть доступні споживачам у таких регіонах:

  • Дніпропетровська область, м. Павлоград, – ТОВ «Телерадіокомпанія «Кадр-ТБ» і ТОВ Телерадіокомпанії «Медіа-інформ»;
  • Донецька область, м. Добропілля, – фізична особа-підприємець Ковальова Т. М.;
  • Львівська область, м. Золочів, – Техноторговий центр «Радіотехніка» у формі ТОВ;
  • Одеська область, м. Болград, с. Оксамитне, с. Табаки, с. Залізничне, – приватне сільськогосподарське підприємство «Супер еліт»;
  • м. Чернівці – ТОВ «Телерадіокомпанія «Планета»;
  • Чернігівська область, селище Ладан, м. Ніжин, м. Прилуки, – ТОВ «ТІМ сервіс» і ТОВ «Телерадіокомпанія «ТІМ».

Для провадження своєї діяльності вони обрали кабельну аналогову, кабельну цифрову та IPTV технології.

Строк дії ліцензії ТОВ «Телерадіокомпанія «Можливість» (позивні «радіо М») із Слов’янська Донецької області продовжено ще на 10 років. Мовлення компанії у Краматорську і Покровську Донецької області.

Низка компаній звернулися до регулятора стосовно фіксації у Реєстрі суб’єктів у сфері медіа змін, що відбулися в їхній діяльності. Вони стосуються оновлення інформації про структуру власності, програмної концепції мовлення, технічних характеристик у частині місцезнаходження передавача, території розповсюдження примірників.


Перейти до вмісту