14 березня Національна рада на засіданні розглянула звернення Сергія Власенка, уповноваженого представника кандидата на пост Президента України Юлії Тимошенко, щодо призначення позапланових перевірок ТОВ «Телеканал «Прямий», ПІІ у формі ТОВ «ТРК «НБМ», ТОВ «ТРК «Нові комунікації» у зв’язку з відмовою цих телеканалів спростувати поширену, за його твердженням, недостовірну інформацію стосовно цього кандидата. Взявши до уваги експертний висновок від 27.02.2019 № 2 Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів (НЕР), що створена Громадською радою Національної ради, регулятор вирішив доопрацювати інструкцію, якою керується при проведенні перевірок.
Під час засідання обговорювалося питання можливості уповноваженими посадовими особами Національної ради складати адміністративні протоколи при здійсненні нагляду за порядком ведення телерадіоорганізаціями передвиборної агітації.
Реалізувати це право регулятор не може, зважаючи на наявність колізій між нормами Кодексу про адміністративне судочинство і Кодексу про адміністративні правопорушення. На це і вказують незалежні медійні експерти. У своєму висновку вони, зокрема, зазначають, що «порядок адміністративного позовного провадження не вимагає здійснення Національною радою невластивих їй функцій із складання протоколу про адміністративне правопорушення за умови неможливості отримання нею належних доказів факту відмови та факту завідомої неправдивості поширеної інформації».
До того ж, законодавство про вибори Президента України передбачає право кандидатів звертатися до суду для невідкладного розгляду питання про поширення медіа недостовірної інформації. Такі позови розглядаються за пришвидшеною процедурою упродовж кількох днів.
Члени Національної ради констатували, що нині чинна Інструкція про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги не містить відповідної процедури та форми протоколу про адміністративне правопорушення. Тому вирішено внести зміни до Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Національної ради на 2019 рік і передбачити розробку відповідних змін. У разі їх впровадження Національна рада під час проведення виборів до Парламенту зможе реалізувати положення Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також Національна рада, готуючи Звіт про дотримання телерадіоорганізаціями визначеного законодавством порядку мовлення під час виборчої кампанії Президента України 2019 року, відобразить у ньому колізії, що наявні в Кодексі адміністративного судочинства України та Кодексі України про адміністративні правопорушення та запропонує шляхи їх вирішення.