Національна рада у виборчий період веде постійний моніторинг телерадіоорганізацій

04.10.2012

3 жовтня 2012 року відбулося 5 засідання робочої групи Національної ради для здійснення нагляду за дотриманням телерадіоорганізаціями виборчого законодавства під час виборчої кампанії народних депутатів України у 2012 році.

У засіданні робочої групи взяли участь заступник голови Національної ради Лариса Мудрак, керівник апарату Володимир Пащук, керівники структурних підрозділів регуляторного органу. Під час обговорень питань порядку денного засідання була також присутня медіа-аналітик Канадської місії спостереження за перебігом виборчого процесу в Україні Олеся Олешко.

Робоча група обговорила питання про результати нагляду за перебігом передвиборної агітації в ефірі телерадіокомпаній за період з 17 до 23 вересня 2012 року, розглянула скарги і звернення від державних установ, політичних партій, народних депутатів України, кандидатів у депутати, телерадіоорганізацій та громадян, які надійшли до Національної ради станом на 3 жовтня 2012 року.

Загалом, від початку виборчої кампанії до національного регулятора у сфері телерадіомовлення надійшло всього лиш десять таких заяв. Сім із них уже опрацьовані й на них надано відповіді заявникам.

Також члени робочої групи переглянули кілька відеоматеріалів, щодо яких були зауваження від суб’єктів виборчого процесу. Крім цього, було переглянуто ролики щодо виборів, які підпадають під визначення «соціальна реклама». Ці відеоматеріали надійшли від місії ОБСЄ в Україні та Центральної виборчої комісії і потребували експертної оцінки регуляторного органу. Висновки щодо роликів, які закликають громадян України прийти на виборчі дільниці та проголосувати, були позитивними.

Керівник апарату Національної ради Володимир Пащук поінформував, що ситуація стосовно участі телерадіоорганізацій у передвиборній кампанії є досить спокійною і до цього часу особливих ознак порушень у роботі ліцензіатів Національної ради зафіксовано не було. Регулятор проводить постійні моніторинги компаній та фіксує ті ознаки порушень, які трапляються.

Найбільш характерні з них – це відсутність відбивки на початку або кінці політичної реклами, її ідентифікація, включення до інформаційних програм агітаційних матеріалів партій та окремих кандидатів тощо.

Національна рада, як наголосила Лариса Мудрак, не є суб’єктом виборчого процесу і не може в період виборчих перегонів проводити перевірки телерадіоорганізацій. Тому відбувається накопичення матеріалів моніторингів, які можуть свідчити про ознаки порушень виборчого законодавства. Стосовно деяких звернень чи скарг Національна рада рекомендує скаржникам звертатися до адміністративного суду, який упродовж 5 днів має розглядати скарги суб’єктів виборчого процесу. Також Національна рада може інформувати керівників телерадіоорганізацій про зафіксовані ознаки порушень та повідомляти про це ЦВК.

Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» після проведення виборів національний регулятор оприлюднить звіт про дотримання телерадіоорганізаціями визначеного законодавством порядку мовлення під час виборчих компаній.