Національна рада стане одним із учасників проекту Ради Європи «Реформа виборчої практики в Україні»

03.02.2017

2 лютого представники Національної ради взяли участь у засіданні Наглядової ради проекту Ради Європи «Реформа виборчої практики в Україні», на якому обговорювали можливий робочий план проекту і пріоритети кожного з органів державної влади, залучених до нього.

Начальник Управління контролю та аналізу телерадіомовлення Національної ради Роман Кіфлюк подякував Раді Європи за попередню допомогу з розробкою Методології моніторингу виборів, яка була застосована регулятором під час моніторингу останньої виборчої кампанії у 2015 році. Також її використовували під час моніторингу політичного плюралізму на інформаційних телеканалах у позавиборчий час.

Він нагадав про те, що дії Національної ради при виявленні порушень телерадіоорганізаціями під час висвітлення виборчої кампанії є вкрай обмеженими, а можливі для застосування механізми достатньо тривалими у часі. Тому необхідно отримати визначений законом чіткий інструмент застосування санкцій до ліцензіатів за порушення виборчого законодавства. Звертаючись до присутніх народних депутатів,  Роман Кіфлюк висловив думку, що доцільно було б врахувати можливість застосування санкції за спрощеною процедурою.

Також він звернув увагу присутніх на те, що досвід останніх виборчих кампаній підтверджує важливість соціальної реклами, яка має доносити роз’яснювальну інформацію до громадян. Проблема в тому, що вона з’являється в ефірі лише в останні дні виборчих перегонів, таким чином не забезпечуючи достатньою мірою поінформованість населення. Важливо у разі оголошення виборів розробляти ролики соціальної реклами таким чином, щоб була можливість транслювати їх із початку виборів й упродовж усієї кампанії, що сприятиме підвищенню обізнаності виборців.

Національна рада в рамках цього проекту долучиться до конференції «Медіа та вибори в Україні», проведення якої планується на квітень 2017 року. 

Загалом проектом «Реформа виборчої практики в Україні» на цей рік передбачено підтримку розробки законопроекту щодо змін до Кримінального кодексу України, Кримінально-процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині виборчого законодавства, підготовку навчальних курсів, тренінгів для суддів, юристів, студентів, шкіл; конференцію з питань фінансування партій та застосування інформаційно-комунікаційних технологій у виборчій системі тощо.

Під час зустрічі також постало питання підготовки глосарію виборчого права, зокрема відповідності національної термінології усталеній практичній лексиці Європейського суду з прав людини  для практичного використання судовою системою України, потреби перекладу прецедентних рішень ЄСПЛ.

До проекту Ради Європи цього року долучилися Національне агентство з питань запобігання корупції та Національна академія прокуратури.