Національна рада, як і в попередні роки, пильно стежить за виконанням телерадіоорганізаціями вимог законодавства щодо частки української мови в ефірі. Це питання – на постійному контролі регуляторного органу. Водночас під час проведення моніторингів помічені певні тенденції, які викликають занепокоєння щодо ризиків невиконання телерадіоорганізаціями мовного законодавства. Про це повідомила сьогодні перед черговим засіданням регуляторного органу голова Національної ради Ольга Герасим’юк.
«Це дуже важливе і чутливе питання, і ми цю роботу не зупиняємо ні на мить. Наш моніторинг відбувається чітко відповідно до методики, яка ухвалена», – сказала вона.
Водночас Ольга Герасим’юк зауважила, що особливості ухваленого законодавства про мовні квоти і специфіка його виконання призводять до того, що в суспільства складається враження, що телерадіоорганізації нехтують цими законодавчими вимогами, що української мови в ефірі стає дедалі менше, особливо у прайм-тайм. Норми прописані таким чином, що мовники, особливо телеканали, моніторинг програм яких повинен бути тижневим, мають змогу маневрувати. На деяких проблематичних нюансах Національна рада наголошувала ще під час підготовки законодавства про мовні квоти, зокрема і Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Тому питання виконання цього закону потребує ґрунтовного обговорення з парламентарями, і Національна рада ініціюватиме такий діалог.
Проаналізовані дані моніторингів телерадіоорганізацій щодо звучання української мови в ефірі свідчать про те, що виконання встановлених законодавством вимог відбувається у мінімальному відсотковому співвідношенні. Тобто законодавство виконується на нижній граничній межі, повідомила Ольга Герасим’юк. Отже, цілком можливим є ризик порушення цих норм.
Враховуючи таку редакційну політику телерадіоорганізацій, а також передбачене законодавством із 16 липня 2024 року подальше збільшення частки передач і фільмів, які мають звучати державною мовою, Національна рада звертається листами до мовників із проханням надати роз’яснення:
– які причини саме такої редакційної політики телерадіоорганізації;
– чи, на їхню думку, є ризики невиконання вимог закону в цій частині;
– як телерадіоорганізації готуються виконувати вимоги після набуття чинності вимогами Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Член Національної ради Максим Онопрієнко розповів, що регулярний моніторинг телерадіоорганізацій відбувається також і на регіональному рівні. Повна звітна інформація готується щопівроку, однак періодично такі моніторинги проводяться, і поточна інформація також надається. Представники Національної ради в областях повідомляють, що недавній моніторинг місцевих радіомовників переважно свідчить про неухильне дотримання компаніями положень закону. Показники звучання української мови й пісні на місцевому та регіональному рівнях дуже високі і часто наближаються до 100 відсотків. Зафіксовані лише поодинокі порушення, тому Національна рада вже призначила позапланові перевірки двом мовникам – із Харківщини «Радіо Слобожанщини» – за мову ведення програм, і з Чернівецької області «Блиск ФМ» – через недостатній обсяг пісень.
За підсумками першого півріччя цього року Національна рада обов’язково оприлюднить дані про те, скільки української мови і пісні лунає в ефірах як загальнонаціональних, так і місцевих радіостанцій і телеканалів, сказав Максим Онопрієнко. Ці узагальнення регулятор публічно представить суспільству і ЗМІ.