Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

15.03.2024

Результати першого року імплементації Закону «Про медіа» оцінювали представники регулятора під час зустрічей з медіа. Останні ділилися своїми успіхами і проблемами. Обговорювали питання стану мовлення на прикордонних територіях та роботи медіа у зоні бойових дій. У їх полі зору була також тема гендерного балансу в медіа. Оскільки процес реєстрації для деяких видів медіа завершується, ця тема залишається особливо актуальною і далі. Про те, чим жив медійний простір регіонів цього тижня, – у нашому тижневому огляді.

Вінницька область

Уже традиційно представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик став гостем програми «Час змін з Олегом Семком» в ефірі вінницької радіокомпанії «Місто Над Бугом».

Цього разу коло обговорюваних питань було напрочуд широким. Поспілкувалися про:

 • результати 11 місяців імплементації Закону України «Про медіа»;
 • гендерний баланс серед працівників медіа Вінниччини;
 • забезпечення доступу до інформації людей з інвалідністю;
 • протидію мові ворожнечі тощо.

Під час розмови звернули увагу на активну реєстрацію в регіоні друкованих медіа та активізацію упродовж останнього місяця онлайн-медіа; практичне завершення процесу реєстрації провайдерів аудіовізуальних сервісів.

Наразі на реєстрації у Національній раді перебуває понад 20 різних суб’єктів у сфері медіа Вінниччини.

Ведучого також цікавили питання, пов’язані з гендерним балансом медіа Вінницької області, та гендерним моніторингом, який здійснює Національна рада.

Особливу увагу приділили темі запобігання в медіа проявам мови ворожнечі й дискримінації стосовно людей з інвалідністю. Наголошувалось, що Національна рада у грудні 2023 року організувала круглий стіл, на якому розглядалися різноманітні аспекти виконання суб’єктами у сфері медіа законодавства з цього питання.

Журналісту видання «Na Парижі», історику, невтомному дослідникові середньовічних вінницьких підземель, адміністратору групи «Тіні. Вінниця» Владиславу Сушинському Вадим Мазурик вручив Грамоту Національної ради.

Медіарегулятор відзначив Владислава ще минулому року, але оскільки він боронить нашу країну на фронті від російських загарбників, зміг отримати її лише зараз, коли приїхав на декілька днів до Вінниці, щоб обійняти свою 5-ти місячну донечку.

Волинська область

13 березня представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко зустрілася із начальником Головного управління Національної поліції (ГУНП) в області Юрієм Крошком. Під час робочої зустрічі була представлена медіакарта краю станом на початок 2024 року, а також обговорили питання щодо:

 • стану мовлення на прикордонних територіях;
 • захисту та розвитку медіапростору області;
 • протидії пропаганді та дезінформації;
 • ворожого мовлення на прикордонні з Білоруссю.

Було відзначено важливість співпраці між Національною радою та ГУНП для ефективної реалізації положень Закону України «Про медіа» на всіх рівнях. Зустріч з очільником поліції області підтвердила готовність до співпраці і взаємного обміну інформацією у сфері медіа Волині.

Під час брифінгу у Волинській ОВА Лілія Бойко поінформувала про стан реалізації Закону України «Про медіа», зокрема зосередила увагу на реєстрації суб’єктів у сфері друкованих медіа. Згідно зі статтею 118 Закону «Про медіа» видання та розповсюдження друкованих медіа без реєстрації на час воєнного стану є забороненими. Важливою датою є 31 березня 2024 року, коли завершується період безкоштовної реєстрації суб’єктів у сфері друкованих медіа на підставі виданих органами юстиції свідоцтв.

Станом на 14 березня 2024 року в Національній раді зареєстровано 237 друкованих видань у 27 суб’єктів медіа Волині. Ці дані свідчать про активність учасників медійного ринку щодо виконання вимог законодавства про обов’язкову реєстрацію.

Дніпропетровська область

14 березня у Дніпровському центрі солідарності журналістів НСЖУ представниця Національної ради у Дніпропетровській області Олена Демченко разом із суб’єктами медіа регіону обговорили результати, яких вдалося досягти за рік дії Закону України «Про медіа», а також труднощі, з якими довелося зіткнутися, та шляхи їх подолання тощо.

 • Представники понад трьох десятків медіа регіону в режимі онлайн доєдналися до обговорення, організованого спільно з Дніпропетровською обласною організацією НСЖУ.
 • Вони зауважили, що їхні побоювання стосовно норм закону не справдилися. Процедура реєстрації зрозуміла й нескладна. Фактично усі друковані медіа, які на момент набуття чинності Законом «Про медіа» виходили друком в області, вже пройшли процедуру реєстрації. Документи деяких заявників наразі перебувають на розгляді в Національній раді і незабаром будуть розглянуті на засіданні.
 • Загалом за рік в області зареєструвалися 39 суб’єктів у сфері друкованих медіа.

Дещо пришвидшився процес реєстрації онлайн-медіа. Якщо за 6 місяців минулого року реєстрацію пройшли 6 онлайн-медіа, то з початку 2024 року зареєстровано вже 3 інтернет-видання, ще стільки ж подали заяви до Національної ради на реєстрацію.

Запитання суб’єктів у сфері медіа також стосувалися застосування Закону України «Про рекламу» та оформлення документів у разі необхідності внесення змін до реєстру.

Присутні висловили вдячність Національній раді за розробку методичних рекомендацій щодо висвітлення гендерних питань, дотримання прав дітей, боротьби з російською пропагандою тощо, які виявилися дуже корисними для роботи редакцій.

Житомирська область

Серію брифінгів, присвячену рокові дії Закону України «Про медіа», розпочав в обласній військовій адміністрації представник Національної ради в Житомирській області Іван Натикач.

Першою темою для обговорення став процес реєстрації і діяльність друкованих медіа області. Йшлося про фактичну кількість зареєстрованих видань, їх спеціалізацію, особливості взаємодії з медіарегулятором.

Івано-Франківська область

12 березня представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов провів робочу зустріч із директором Івано-Франківської філії Концерну РРТ (регіональна дирекція) Олегом Петрашем, головним інженером філії Павлом Філіповим і провідним економістом філії Володимиром Волосянко.

Під час зустрічі обговорили:

 • стан медійного простору Прикарпаття;
 • покриття території області телевізійним і радіосигналом, у тому числі телевізійним сигналом МХ-7;
 • терміни початку мовлення медійниками, які отримали перемогу в конкурсах на мовлення із веж КРРТ;
 • розбудову нових мереж мовлення на території Івано-Франківської області.

Як пройти реєстрацію онлайн-медіа 13 березня говорили із представником івано-франківського сайту Pravda.if.ua Михайлом Савлюком.

Докладно вивчили процес реєстрації і документи, які необхідно подавати в пакеті на реєстрацію. За результатами зустрічі Михайло Савлюк ухвалив рішення про реєстрацію сайту Pravda.if.ua.

Станом на сьогодні в Івано-Франківській області зареєстровано 15 суб’єктів у сфері онлайн-медіа.

Рівненська область

Представниця Національної ради у Рівненській області Лілія Гринюк 14 березня приєдналась до вшанування пам’яті нацгвардійців, які загинули два роки тому під час ворожого ракетного обстрілу телевежі в с. Антопіль.

Разом із представниками влади, Національної гвардії, родичами загиблих героїв і духовенством поклали квіти до пам’ятного знаку. Вічна пам’ять Героям!

Сумська область

«Інформпростір і медіа Сумщини: тенденції та виклики» – таку тему для обговорення запропонували медійникам регіону Лариса Якубенко, представниця Національної ради у Сумській області, і Альона Яцина, регіональна представниця Інституту масової інформації.

Майданчиком для зустрічі-обговорення стала «Медіабаза. Суми». Представники медіа долучилися до заходу у форматі онлайн та офлайн.

Під час обговорення йшлося про:

 • ситуацію в інформаційному просторі регіону;
 • кроки Національної ради для покращення доступу жителів області до інформації;
 • роботу медіа в зоні бойових дій;
 • протистояння російським ІПСО.

Також Лариса Якубенко розповіла про зміни в медійному середовищі регіону, які відбулися з набуттям чинності Законом України «Про медіа». Зокрема, про кількість місцевих суб’єктів у сфері друкованих та онлайн-медіа, які пройшли процедуру реєстрації в Національній раді.

Окрім того, представниця медіарегулятора навела перші приклади застосування Національною радою заходів реагування до онлайн-медіа – приписів, які отримали два суб’єкти через порушення у своїй діяльності вимог законодавства.

Регіональна представниця Інституту масової інформації Альона Яцина зауважила, що на третьому році війни для локальних медіа набула особливого значення проблема браку професійних кадрів при значному зростанні навантаження. Вона запропонувала місцевим редакціям формати допомоги від ІМІ: забезпечення засобами індивідуального захисту; тренінги для журналістів; допомога в релокації.

Також Альона Яцина звернула увагу на необхідність:

 • підвищення медіаграмотності, як важливої складової протидії ворожим ІПСО;
 • саморегулювання та розробку редакційних стандартів задля недопущення домінування в інформаційному просторі Сумщини сумнівних медіа.

Під час робочої поїздки до Тростянця Лариса Якубенко зустрілася з редакторами друкованих видань Охтирського району для обговорення поточних аспектів їх діяльності. Вона поінформувала про виявлені Національною радою порушення, допущені одним із суб’єктів друкованих медіа Сумщини, й наголосила на необхідності неухильного дотримання Законів України «Про медіа» і «Про рекламу».

Харківська область

Під час планової перевірки 13 березня ТОВ «ТРК «Сімон.» (логотип «Simon») – одного з найстарших приватних мовників Харкова, представниця Національної ради в регіоні Ірина Панченко обговорила з керівництвом компанії проблематику медіапростору регіону, конкретні теми й виклики, яких зазнає Харківщина під час війни. Ірина Панченко акцентувала на необхідності дотримання безпеки. Говорили також про особливості підходів до виконання Закону України «Про медіа» в зоні бойових дій, до якої входить Харків.

 • Колектив медіа мріє про відновлення мовлення. До війни у студії було зроблено ремонт, але на початку війни через ворожий обстріл обладнання студії було пошкоджено, затопило комунікації, відтак це унеможливило подальшу роботу медіа, зокрема, трансляцію телемарафону. Медіа припинило мовлення. Радіомовлення ТРК «Сімон.» було відновлене 6 січня минулого року. «Ми вижили, вистояли, знову працюємо. Харків – наше місто, це Україна» – цей вислів став співзвучним почуттю працівників компанії. Зараз на ТРК «Сімон.» працюють до 10 осіб.

В офісі представниці відбулося нагородження кореспондента Дмитра Гребінника та телеоператора Юрія Лавріненка – працівників редакції «Суспільне Харків» – з нагоди Дня військового журналіста України, який відзначався 16 лютого.

 • Кореспондент редакції «Суспільне Харків» Дмитро Гребінник на початку повномасштабного вторгнення залишився у місті, фіксував наслідки російських обстрілів та авіанальотів. Під час деокупації Харківщини створив низку військових репортажів про визвольні операції Національної гвардії і Сил територіальної оборони. Далі працює на лінії бойового зіткнення та фіксує воєнні злочини російських військових у звільнених містечках і селищах регіону.
 • Телеоператор редакції «Суспільне Харків» Юрій Лавріненко не залишав місто від початку повномасштабного вторгнення і першим викликався працювати на лінії бойового зіткнення попри брак досвіду роботи військовим кореспондентом. Працював на всіх напрямках фронту у Харківській області. Є співавтором низки воєнних репортажів і понад сотні матеріалів про наслідки російських обстрілів міста й області.

Під час зустрічі обговорили теми, які перебувають у центрі уваги воєнної журналістики регіону. Говорили про підходи до висвітлення візитів урядових осіб, урядів інших країн до регіону, про особливості роботи військових журналістів у деокупованих районах краю, проблеми Харкова й області у воєнний період, співпрацю журналістів аудіовізуальних медіа з друкованими й онлайн-медіа, а також  про яскраві постаті української журналістики, зокрема вихідців із Харківщини.

Черкаська область

Представниця Національної ради у Черкаській області Надія Горбаченко під час робочої зустрічі з Тетяною Калиновською, головою Черкаської обласної організації Національної спілки журналістів України обговорила процес і процедуру реєстрації друкованих медіа.

Станом на сьогодні медіарегулятор уже зареєстрував у Черкаській області 38 газет, 14 журналів, 9 наукових збірників та 5 онлайн-медіа.

Чернівецька область

Про те, якою має бути комунікаційна взаємодія органів влади та інститутів громадянського суспільства, про особливості комунікації та інформування в умовах воєнного стану йшлося під час круглого столу «Впровадження комунікативної політики в системі публічного управління». У ньому взяла участь представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук.

 • Вона наголосила, що під час воєнного стану особливо важливо забезпечувати якісну взаємодію органів влади й медіа, адже від оперативності і повноти наданої інформації залежить вчасне та об’єктивне інформування громадян.
 • Повнота та оперативність інформування сприяє захисту громадян від засилля ворожих фейків, дезінформації, спроб розхитати наше суспільство через інфопростір.
 • Звернула окрему увагу представників медіа та комунікаційників органів влади на необхідність враховувати вразливість суспільства, інформувати  обережно – щоби не нашкодити, не травмувати. З особливою чуйністю спілкуватися з родинами загиблих, дбати про толерантне висвітлення інформації, що стосується національності, релігії, статі, гендерної належності, особливостей здоров’я та будь-яких інших ознак. Також не варто вживати ту лексику, яка може бути образливою для окремих категорій громадян.

Завідувачка кафедри журналістики філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Любов Василик дала низку практичних порад фахівцям пресцентрів органів влади і місцевого самоврядування: як краще будувати прес-релізи, щоби журналістам було зручно їх ефективно опрацьовувати, на які факти слід посилатися, щоби інформація була цікавою і журналісту, і аудиторії.

Незабаром рік від набуття чинності Законом України «Про медіа». Як вплинула реформа медійної сфери на медіапростір Чернівецької області, які механізми протидії державі-агресору в інформаційній площині передбачив Закон, яка відповідальність за порушення законодавства суб’єктами у сфері медіа в умовах збройної агресії, – представниця Любов Нечипорук поспілкувалися із журналісткою Оксаною Сопрович у прямому ефірі радіо «Сі чотири».

Чернігівська область

Підсумком четвергового засідання регулятора стала онлайн-нарада Ірини Сенченко з головними редакторами друкованих медіа Чернігівщини. У лавах зареєстрованих медіа відбулося поповнення.

Станом на 14 березня зареєстровано 28 суб’єктів у сфері друкованих медіа краю:

 • газет – 24,
 • збірок – 2,
 • журналів – 6,
 • науковий збірників – 2.

Їх території розповсюдження – Чернігівська область і м. Чернігів.

Ірина Сенченко нагадала про важливість зазначення вихідних даних у кожному номері, вимоги щодо поширення реклами в друкованих медіа.

У розмові зупинилися на робочих питаннях. Представники видань порушують питання збереження медіа і заявляють про те, що потребують державної підтримки та фінансування.

Серед найбільш болючих питань, які озвучили редактори, –

 • доставка преси,
 • колосальна нестача людського ресурсу і
 • технічне забезпечення.

Нині в колективах районних газет залишилося лише кілька осіб. Після повномасштабного вторгнення багато людей виїхало. Ті, хто залишилися, працюють на ентузіазмі і любові до читача. У багатьох віддалених селах газета є єдиним джерелом інформації, якому довіряють і якого чекають. Через підвищення вартості доставки газет цього року втричі і брак цільових програм державної підтримки – газети в дуже важкому стані.

На нараді вирішено працювати над спільним листом-зверненням до всіх можливих установ, щоб вирішити проблемні питання. 

На запрошення керівниці Закладу розвитку дитини «Калинонька», Алли Доки, Ірина Сенченко долучилася і провела навчання для керівників освітніх закладів Чернігівської області. Майже 30 кращих директорів, директрис регіону,  які опікуються вихованням найменших українців побажали дізнатися як правильно комунікувати з медійниками, як ширити інформацію про найменших, не шкодячи їм.

 • Пані Алла знайомила учасників навчання з комунікативними навичками, однією з яких є взаємодія з медіа.
 • Ірина Сенченко розповіла про роботу медіакомпаній, їх представленість у регіоні. Поділилася з освітянами деякими порадами спілкування і висвітлення інформації. Презентувала поради від регулятора щодо висвітлення інформації про дітей. Звернула увагу на норми законодавства, спрямовані на захист дітей від шкідливого контенту, їх реалізацію в медіа та онлайн-просторі.

Сьогодні всі заклади освіти поширюють інформацію з дітками, робочі моменти в соціальних мережах, саме тому важливо не нашкодити.