Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

13.10.2023

Серед воїнів, які нині боронять нашу Батьківщину, є багато медійників. Хтось із них став добровольцем із самого початку повномасштабного вторгнення росії, когось призвали до лав ЗСУ у цьому році. Нагороди Національної ради до Дня захисників і захисниць України наші представники передали воїнам і їхнім колегам зі словами глибокої шани і вдячності. Про наших героїв, а також особливості роботи в областях читайте у дайджесті регіональних новин.

Вінницька область

Представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик взяв участь у програмі «Час змін» місцевої радіокомпанії «Місто Над Бугом».  Приводом для зустрічі став п’ятирічний термін виходу компанії в ефір на FM-частоті. До того «Місто Над Бугом» мала ліцензію  лише на дротове мовлення, і вихід на частоті 101,8 МГц у Вінниці став для неї справжнім проривом. Цей прорив став можливим завдяки стратегії Національної ради, спрямованій на підтримку регіонального мовлення і мовників.

Почесну грамоту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Вадим Мазурик вручив відомому вінницькому журналісту і відеографу, добровольцю із 24.02.2022, сержанту-інструктору циклової комісії безпілотних авіаційних комплексів Юрію Басюку.

Волинська та Рівненська області

Представниці Національної ради у Волинській і Рівненській областях Лілія Бойко та Лілія Гринюк провели зустріч із Володимиром Наконечним, директором Волинської філії Концерну РРТ, до якої належить і Рівненська область.

 • Обговорили можливі шляхи розвитку цифрового телебачення, розширення мережі радіомовлення, порушили питання про початок мовлення двох місцевих мультиплексів у м. Володимирі і смт Маневичі Волинської області. Також проаналізували результати тестового мовлення загальнонаціональної мережі MХ-7.

Важливим питанням у стратегічній інформаційній сфері залишається добудова телевежі на півдні Рівненської області. І тут є уже певні напрацювання Концерну з відповідними державними органами. За словами Володимира Наконечного, станом на сьогодні цифровий телевізійний сигнал державного мультиплексу покриває 95% території Рівненської області.

Житомирська область

Представник Національної ради у Житомирській області Іван Натикач зустрівся зі студентами і викладачами Житомирського державного університету імені Івана Франка.

Під час зустрічі говорили про нове медійне законодавство:

 • які бувають види медіа;
 • основні вимоги до діяльності медіа;
 • ліцензування та реєстрацію медіа;
 • інформаційну культуру;
 • засади саморегулювання.

Також обговорили особливості роботи місцевих медійників у воєнний час.

Івано-Франківська область

13 жовтня представник регулятора в Івано-Франківській області Ігор Маслов провів робочу зустріч з директором видавництва «Лілея НВ» (м. Івано-Франківськ) Василем Іваночком. Основним питанням для обговорення була обов’язкова реєстрація друкованих видань. За результатами зустрічі вже найближчими днями видавництво надішле до Національної ради пакет документів на реєстрацію друкованого медіа – альманаху «Галич».

Сумська область

Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко разом з Олексієм Дрозденком, заступником голови Сумської ОДА – Сумської ОВА, відвідали селище Краснопілля, розташоване біля кордону.

Під час зустрічі з представниками прикордонної служби і редактором місцевого друкованого медіа «Перемога» Олександром Моцним поспілкувалися про те, як завадити російській інформаційній експансії на території Сумщини, прилеглій до кордону. Представниця регулятора розповіла про комплекс заходів, який відбувся протягом ІІІ кварталу у процесі реалізації Дорожньої карти розбудови інформаційного простору сумського прикордоння.

Зокрема, вона повідомила про те, що:

 • медіарегулятор оголосив конкурс на 7 вільних радіочастот у Сумській області, більшість із яких транслюються на прикордонні, зокрема в Краснопіллі та Угроїдах;
 • на завершальному етапі перебуває будівництво двох додаткових веж на півночі і південному сході області;
 • відновили роботу аналогових телевізійних передавачів на вежах у Шостці й Тростянці;
 • триває тестове мовлення загальнонаціональної мережі МХ-7, на конкурс на мовлення у цій мережі, оголошений Національною радою, подали заяви 9 телеканалів.

Також Лариса Якубенко і представники Сумської ОДА взяли участь у Конгресі місцевих і регіональних влад при Президентові України, на якому разом з іншими питаннями обговорювали інформаційну безпеку Сумщини та Чернігівщини.

Тернопільська область

Представниця Національної ради у Тернопільській області Оксана Новосельська зустрілася з редактором всеукраїнської громадсько-політичної газети «Сільський господар» Богданом Новосядлим. Основними питаннями для обговорення стали новації медійного законодавства. Особливу увагу приділили темі обов’язкової реєстрації друкованих видань. Перший випуск газети вийшов у 1926 році. Нині це відоме всеукраїнське громадсько-політичне друковане видання майже зі 100-літньою історією й досвідом, яке відстоює інтереси краю й висвітлює реальний стан подій. Газету залюбки читають як у Тернопільській, так і сусідніх областях.

Хмельницька область

В ефірі програмі «Право на правду» на 33 каналі представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська відповідала на запитання ведучого про медійну реформу.

Вона розповіла:

 • чому ухвалення Закону України «Про медіа» було необхідним і як нове медійне законодавство оцінюють міжнародні партнери України;
 • як впроваджуються норми Закону;
 • як відбувається реєстрація медіа;
 • яку відповідальність за порушення законодавчих вимог несуть медіа;
 • як проводитиметься передвиборна агітація під час можливих виборів 2024 року; чи забезпечується і забезпечуватиметься свобода слова.

Чернівецька область

Представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук взяла участь у прямому етері радіо «Буковинська хвиля». З ведучою Мариною Скінтей говорили про інформаційну безпеку, медіагігієну, недискримінацію і толерантність у медіасередовищі.

 • Любов Нечипорук акцентувала, що у часи війни особливо важливо не допускати проявів нетерпимості й дискримінації за будь-якими ознаками – національності, релігії, статі, особливостей здоров’я, соціального стану тощо. У цьому контексті дуже важливою є співпраця між державними органами влади та організаціями громадянського суспільства.

Регуляторний орган має на меті спільно з ними напрацювати проєкт критеріїв віднесення інформації до різних форм ксенофобії в медіа. Надалі ці документи стануть основою для подальшої роботи над кодексами мовлення та інформування, що мають з’явитися у процесі роботи органів співрегулювання.

 • Любов Нечипорук зауважила, що дуже важливо, щоб слухачі, глядачі, читачі, користувачі відповідально ставилися до інформаційного споживання, пам’ятали про дезінформацію, ворожі фейки, намагання ворога маніпулювати суспільною думкою. А тому перевіряли й аналізували інформацію, зверталися до достовірних офіційних джерел.

Що змінилося для суб’єктів у сфері медіа за пів року дії Закону України «Про медіа», Любов Нечипорук поспілкувалася з журналісткою телеканалу «С4» Альвіною Абрамчук.

 • Триває процес реєстрації медіа. У Національній раді вже зареєструвалися три буковинські тижневики, ще низка онлайн-медіа й друкованих видань подали документи на реєстрацію.
 • Із 1 жовтня втратив чинність Перелік програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються. Провайдери аудіовізуальних сервісів можуть брати до своїх пакетів іноземні програми, які  походять із ЄС, або ті, що були зареєстровані Національною радою відповідно до статті 66 Закону «Про медіа». Наголосила, що надання сервісу доступу до пакетів теле- і радіоканалів передбачає обов’язкову реєстрацію.
 • Розпочався процес створення органів спільного регулювання у п’яти сферах: аудіовізуальні медіасервіси, аудіальні медіасервіси, друковані медіа, онлайн-медіа та платформи спільного доступу до відео. Тож ініціативні групи можуть подавати заяви для початку цього процесу

Чернігівська область

Представниця медіарегулятора в області Ірина Сенченко взяла участь в Раді оборони при Чернігівській військовій державній адміністрацій. Спільно з Концерном радіомовлення, радіозв’язку та телебачення, ДП  «УДЦР» і військовим керівництвом області працювали над питаннями дорожньої мапи мовлення в рамках протидії ворожому контенту.

Кожен день сьогодні – День захисника і захисниць України. І не важливо, яка дата чи день тижня. Протягом тижня Ірина Сенченко завітала до трьох місцевих телеканалів, щоб особисто передати керівникам Почесні грамоти Національної ради колегам-захисникам, які зараз мужньо відстоюють незалежність і територіальну цілісність України безпосередньо на передовій.

Почесними відзнаками Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення нагороджені за мужність та захист України  медійники телеканалу «Новий Чернігів» – заступник директора телеканалу Павло Юцевич і журналістка Діна Вонг. Передані генеральній директорці телеканалу Наталії Левочко.

 • Діна Вонг. Тендітна дівчинка, креативна журналістка, у творчому доробку якої популярні телепроєкти «Нові правила», «Не виходячи з дому», «Близько до серця», «На часі», «Анатомія брехні» та інші програми і телесюжети, в яких йдеться про зміни в житті українців після повномасштабного вторгнення рф. Діна була ведучою церемонії нагородження переможців 14 конкурсу професійної журналістики «Честь професії» у Києві та багатьох культурологічних і соціальних заходів. У 2023 році за покликом серця стала до лав Збройних сил України. Наразі перебуває в районі бойових дій.
 • Павло Юцевич, заступник генерального директора. Із перших днів повномасштабної війни пішов добровольцем до лав ЗСУ, брав участь в найгарячіших боях за звільнення Чернігова, після деблокади міста попросився відправити його на схід країни. Наразі служить в районі бойових дій. Військове керівництво високо оцінило Павла за його бойові досягнення та особисту патріотичну позицію.

Ірина Сенченко завітала на «Суспільне Чернігів», щоб особисто передати керівникам філії Вадиму Соколюку і Аллі Скорик. Почесні грамоти Національної ради колегам-медійникам, які зі зброєю в руках захищають Україну на передовій.

За високий професіоналізм, особистий внесок у боротьбу проти військової агресії ворога та з нагоди свята Дня захисників і захисниць України їхнім колегам:

 • Костянтину Сіліченку, фахівцю-відеографу управління виробництва регіонального контенту регіонального центру виробництва Філії АТ «НСТУ» «Чернігівська РД».

Костянтин першокласний спеціаліст, адже має вагомий досвід у відеографії. З перших днів повномасштабного вторгнення Костянтин вступив до лав Збройних сил України і виконував бойові дії на Чернігівському, а потім на Бахмутському напрямках.

 • Олександру Котенку, кореспонденту редакції контенту регіонального центру виробництва Філії АТ «НСТУ» «Чернігівська РД».

Це саме той Олександр, який під час бойових дій в м. Чернігові фільмував наслідки злочинів, передавав інформацію, паралельно волонтерив. Матеріали про Чернігів за участі пана Олександра виходили в ефірі українських і міжнародних медіа (отримав відзнаку Кабінету Міністрів України). З березня 2023 року був мобілізований та призваний до лав Збройних сил України.

 • Миколі Іванчику, фахівцю-відеографу управління виробництва регіонального контенту регіонального центру виробництва Філії АТ «НСТУ» «Чернігівська РД».

Микола надзвичайно талановитий медійник, у нього за плечима робота над документальними проектами про героїчну оборону області під час повномасштабного вторгнення (трисерійний фільм «Битва за Чернігів», документальний фільм «Славутич – це Україна!» та інші). Із жовтня 2023 року Микола Андрійович сам добровільно приєднався до лав Збройних сил України для захисту державного суверенітету і територіальної цілісності української державності.

 • Почесну грамоту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення за високий професіоналізм і особистий внесок у боротьбу проти ворога та з нагоди свята Дня захисників і захисниць України Ігорю Мурашку, звукооператору телеканалу «Дитинець». Ігор увесь час перебуває на нулі, воює, тому відзнаку передала директорці телеканалу Ірині Ломонос.

Починаючи із 24 лютого 2022 року Ігор Мурашко пішов боронити Україну від ворога. У лютому 2022-го він особисто брав участь у захисті Чернігова, був на позиціях на околиці міста в одному з напрямків наступу російської армії. Пізніше був переведений до 65 окремого стрілецького батальйону на посаду мінометника. Потім на Бахмутському напрямку – під Соледаром Ігор стає активним учасником всіх боїв. Зараз Ігор воює на Мелітопольському напрямку (Роботине, Токмак). Тобто увесь час на передовій, увесь час обороняє Україну в найнебезпечніших боях!

Усі нагороди захисників-медійників чекають з нетерпінням вдома, як і колеги! Всі переживають і бажають берегтися і якнайшвидшої Перемоги!

Інформаційна безпека: що важливо знати, на що краще не реагувати і як безпечно «споживати» новини. Ірина Сенченко провела навчання для державних службовців Чернігівської області про правила поширення інформації в умовах війни, медіапростір Чернігівщини і роботу місцевих медіа. Також зупинилися на роботі і впровадженні на практиці новел Закону України «Про медіа».

Навчальний семінар відбувся в рамках професійного навчання від Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації.