Національна рада: Регіональний вимір – про наші новини в областях

06.10.2023

Участь у прямих ефірах на радіо та телебаченні, навчання для новопризначених держслужбовців, виїзні наради і нагородження кращих журналістів тощо – про заходи, які відбулися за участі представників медіарегулятора в областях цього тижня, – далі.

Вінницька область

2 жовтня на запрошення Кафедри журналістики та соціальних комунікацій Донецького Національного університету імені Василя Стуса представник Національної ради у Вінницькій області Вадим Мазурик провів зустріч із студентами – майбутніми журналістами.

  • Упродовж півторагодинного спілкування обговорили новели у медійному законодавстві України, особливості і перспективи функціонування інформаційного простору Вінниччини, а також ознайомились із поняттям OSINT – розвідки на відкритих джерелах як інструментом у журналістській діяльності.

Також Вадим Мазурик вручив Почесні грамоти Національної ради журналістам, які з початком повномасштабної агресії стали на захист України у лавах ЗСУ.

  • У редакції вінницької газети «33 канал» відзнаку одержав заступник редактора газети, солдат роти розвідки взводу БпЛА, доброволець 120-ї бригади ТрО із 24.02.2022 Роман Ковальський.
  • Почесну грамоту отримала і кореспондентка філії АТ «НСТУ» «Суспільне Вінниця», молодший лейтенант Наталя Ксенчина.
  • Інші нагороджені наразі перебувають у своїх військових частинах, їм відзнаки будуть вручені пізніше.

4 жовтня Вадим Мазурик провів робочу зустріч із начальником центру технічної експлуатації Київської філії Концерну РРТ у м. Вінниці Анатолієм Гавриловим. Після реорганізації Концерну саме пан Анатолій здійснює керівництво всіма об’єктами цієї структури на території Вінницької області. Обговорили низку питань, пов’язаних із діяльністю Концерну в зимовий період, намітили перелік нагальних проблем, які слід розв’язати найближчим часом.

Волинська область

Почесна грамота Національної ради попрямувала і до Луцька. Нею регуляторний орган відзначив Станіслава Шевченка, провідного інженера сектору бездротового зв’язку відділу експлуатації невідокремленого структурного підрозділу ПрАТ «Датагруп» у м. Луцьку. Представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко 2 жовтня передала нагороду головному інженеру компанії Сергію Подгатцю, який передав відзнаку дружині пана Станіслава – Ніні Шевченко.

  • Станіслав Шевченко брав участь в АТО із 2015 по 2016 роки. Повернувшись до роботи, займався встановленням супутникового зв’язку для державних установ, прикордонних служб та інших організацій. У перші дні повномасштабного вторгнення добровольцем вступив до лав ЗСУ.
  • До сьогодні Станіслав Шевченко перебуває на передових позиціях, забезпечуючи зв’язок і обслуговуючи відповідне обладнання на полі бою.

Закарпатська область

Виноградове, Перечин, Рахів, Ужгород, Чоп, Свалява… Провайдери аудіовізуальних сервісів із різних куточків Закарпаття зібралися 5 жовтня в Мукачеві на зустріч із членом Національної ради Максимом Онопрієнком і представником Національної ради у Закарпатській області Володимиром Цаповським.

Востаннє провайдери наживо зустрічалися три роки тому. За цей період відбулося багато подій та змін – як індустріальних, так і законодавчих.

  • Максим Онопрієнко принагідно представив спільноті провайдерів нового працівника секретаріату Національної ради у Закарпатській області Володимира Ткачука.
  • Також він розповів про зміни в діяльності провайдерів відповідно до нового медійного законодавства. Детально зупинився на умовах ретрансляції іноземних каналів, поінформував про можливості ретрансляції телеканалів, зареєстрованих у країнах ЄС. Максим Онопрієнко застеріг провайдерів від ретрансляції інших іноземних програм, що не пройшли процедури правової адаптації Національною радою, як того вимагає закон.

Учасники наради, окрім того, обговорили:

  • проблему розрахунків із медіагрупами;
  • відновлення оплати провайдерами за енергетичні опори.

Провайдери підтримали пропозицію Володимира Цаповського звернутися до керівництва Закарпатобленерго з вимогою привести у відповідність із правовою нормою нарахування оплати за підвіску кабелів на електроопорах.

Полтавська область

Дві Почесні грамоти Національної ради 5 жовтня представниця Національної ради у Полтавській області Лілія Миронович вручила медійникам краю. Їх отримали працівники ТОВ «ТРК «ІРТ – Полтава» – телеоператор Олександр Сорочан і інженер Ігор Холодний.

  • Олександр Сорочан тривалий час воював на фронті, а після поранення знову повернувся до роботи.
  • Ігор Холодний зараз на фронті боронить рідну землю.

Принагідно Лілія Миронович і директор телерадіокомпанії «ІРТ – Полтава» Ігор Кужик обговорили важливі питання мовника, зокрема подальші перспективи діяльності та участь у конкурсі на вільні місця мультиплексу МХ-5.

Сумська область

Реформування комунальних медіа було цього тижня у центрі уваги на Сумщині. Представниця Національної ради у цій області Лариса Якубенко разом із керівником Сумського регіонального відділення Асоціації міст України Людмилою Ричкаль і радником з комунікацій Кареном Агаджановим-Гонсалесом провели нараду-консультацію щодо реформування комунальних медіа відповідно до Закону України «Про медіа». Щоб дізнатися про всі аспекти, у Тростянецькій міській раді зібралися керівники комунальних телерадіокомпаній, а також представники засновників.

Акцентували увагу на важливих положеннях механізму реформування:

  • відповідно до нового Закону комунальні телерадіоорганізації повинні реорганізуватися у місцеві публічні аудіовізуальні медіа;
  • Закон дає можливість місцевим мовникам розпочати процес реорганізації через 6 місяців після припинення чи скасування правового режиму воєнного стану;
  • комунальні компанії можуть розпочати процес реорганізації відразу після затвердження Національною радою передбачених чинним законом нормативно-правових актів та ухвалення відповідних рішень органами місцевого самоврядування, які є засновниками комунальних медіа.

Особливу увагу Лариса Якубенко приділила одному з ключових кроків реформування – створенню наглядових рад.

Також відбулася зустріч представниці регулятора з Охтирським міським головою Павлом Кузьменком, під час якої йшлося про реформування комунальної радіостанції і важливість збереження локального медіа у громаді.

У студії ТРК «Тростянець» Лариса Якубенко розповіла про стан медійного ландшафту регіону і про те, до яких кроків вдається Національна рада для захисту та розбудови прикордоння Сумщини.

Представниця регулятора також провела брифінг, під час якого повідомила про реалізацію Дорожньої карти розбудови інформаційного простору краю і про завершальну стадію будівництва двох додаткових висотних споруд на півночі й півдні області, де будуть встановлені теле- і радіопередавачі.

Тернопільська область

За високий професіоналізм, особистий внесок у боротьбу проти військової агресії ворога і з нагоди свята – Дня захисників і захисниць України Національна рада відзначила своїми  Грамотами Назарія Голуба, журналіста ТОВ «TV-4». Представниця регулятора в області Оксана Новосельська вручила йому нагороду.

  • Назарій Голуб паралельно навчається на 3 курсі Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка і здобуває спеціальність журналіста.
  • За рік роботи, окрім висвітлення новин Тернопільщини, він двічі був відряджений для висвітлення подій у східні та південні області України – Донецьку, Луганську, Запорізьку і Харківську. Перебуваючи на лінії зіткнення, журналіст побував у різних військових підрозділах і підготував серію цікавих матеріалів (сюжети, репортажі, стрім-включення) про наших військових та волонтерів, які героїчно виборюють свободу і незалежність нашої країни.

Також представниця регулятора передала Грамоти Національної ради Марії Довговецькій і Роману Онуферку – інженерам Тернопільської філії компанії «Воля».

Хмельницька область

Кілька консультацій для представників закладів вищої освіти провела представниця Національної ради у Хмельницькій області Олена Гавінська. Вона роз’яснювала, як нині реєструються друковані і онлайн-медіа, засновані освітніми закладами.

  • Такі роз’яснення отримали проректор зі стратегічного розвитку, наукової роботи та зовнішніх зв’язків Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова Алла Івановська і завідувач науково-редакційного відділу університету Юрій Білоусов.
  • Бесіда відбулася і з представниками Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка – проректором з наукової роботи університету Світланою Мироновою і заступниками деканів/директора з наукової роботи та міжнародних зв’язків. Були присутні й головні і відповідальні редактори наукових видань університету.

Ці навчальні заклади уже розпочали підготовку до реєстрації, тож Олена Гавінська розповіла про процедуру реєстрації, вимоги до оформлення та подання документів і відповіла на запитання, які виникли у редколегій під час заповнення документів.

Чернівецька область

Представниця Національної ради у Чернівецькій області Любов Нечипорук взяла участь у прямому ефірі радіо «С4», присвяченому безпеці інформаційного простору.

  • Спілкуючись з ведучою Діаною Пожар, Любов Нечипорук наголосила, що наші воїни боронять Україну на полі бою, медійники – на фронті інформаційному, аби українські слухачі, глядачі, читачі та користувачі були захищеними від ворожої дезінформації, фейків, маніпуляцій суспільною думкою.

Також Любов Нечипорук поспілкувалася з журналісткою телеканалу «tva» Аліною Рябко про особливості провадження діяльності провайдерами аудіовізуальних сервісів, з огляду на втрату чинності 1 жовтня Переліком програм іноземних телерадіоорганізацій, що ретранслюються. Представниця регулятора наголосила, що провайдери аудіовізуальних сервісів, незалежно від технології, обов’язково мають пройти процедуру реєстрації.

Чернігівська область

Представниця регулятора у Чернігівській області Ірина Сенченко провела навчання у форматі онлайн для новопризначених держслужбовців України, яке організував Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації.

Було висвітлено такі питання:

  • роль Національної ради і її регіональних представників у впровадженні медійної реформи;
  • співпраця регулятора з різними органами щодо фіксації фактів пропаганди та дезінформації в інформаційному просторі;
  • дезінформація та головні маніпуляції ворога в медійному середовищі;
  • кібергігієна і захист власної інформації;
  • основні ознаки фейків, ключові наративи ворога за останні місяці;
  • поради медіарегулятора у боротьбі з дезінформацією.