Національна рада проаналізувала зміни програмних концепцій провайдерів програмної послуги

03.10.2012

ПІД ЧАС БРИФІНГУ, ЩО ВІДБУВСЯ ПО ЗАКІНЧЕННІ ЗАСІДАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ 3 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ, ГОЛОВА РЕГУЛЯТОРНОГО ОРГАНУ ВОЛОДИМИР МАНЖОСОВ ОПРИЛЮДНИВ РЕЗУЛЬТАТИ МОНІТОРИНГУ ПРОВАЙДЕРІВ ПРОГРАМНОЇ ПОСЛУГИ ВСІХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ ЩОДО ВИЛУЧЕННЯ ДЕЯКИХ ТЕЛЕКАНАЛІВ ІЗ ПАКЕТІВ ПРОГРАМ, ЗОКРЕМА, І ТЕЛЕКАНАЛУ «ТВІ».

Під час брифінгу, що відбувся по закінченні засідання Національної ради 3 жовтня 2012 року, голова регуляторного органу Володимир Манжосов оприлюднив результати моніторингу провайдерів програмної послуги всіх регіонів України щодо вилучення деяких телеканалів із пакетів програм, зокрема, і телеканалу «ТВі».

Володимир Манжосов повідомив, що Національна рада здійснила аналіз діяльності провайдерів програмної послуги на виконання доручення Президента України та врахувавши численні звернення народних депутатів України, громадських організацій, а також зважаючи на широкий публічний резонанс щодо цієї ситуації як в Україні, так і за її межами.

Зокрема, він наголосив, що телеканал «ТВі» продовжує роботу відповідно до своїх чинних ефірної та супутникової ліцензій на мовлення. «До цих ліцензій регуляторний орган не вносив змін. Жодних рішень, наказів або розпоряджень щодо відключення телеканалу «ТВі», про що були звинувачення з боку як самого каналу, так і деяких осіб, Національна рада не приймала, не могла приймати і приймати не буде», – сказав голова Національної ради.

Він також звернув увагу журналістів на той факт, що відповідно до результатів моніторингу, який був зроблений представниками Національної в регіонах та заяв щодо переоформлення, які надходили до центрального апарату, питання відключення каналу «ТВі» з кабельних мереж перебуває винятково в площині господарських відносин між провайдером програмної послуги й телеканалом.

Моніторинг провайдерів програмної послуги проводився у період з 3 по 23 вересня 2012 року. Загалом було проаналізовано діяльність 821 ліцензіата Національної ради у 27 регіонах України.

Внесення змін до загальної концепції добору програм для надання програмної послуги відбулося в 361 компанії. При цьому, у деяких регіонах (наприклад – Тернопільська, Рівненська, Черкаська, Волинська області) змін не зафіксовано або ці зміни незначні.

За результатами моніторингу зафіксовано, що заміна каналів у програмній концепції, тобто набір каналів, що транслювався в 361 провайдера програмної послуги, стосувалася 104 каналів, із них 53 канали – вітчизняні, 51 – іноземний.

Щодо жанрового розподілу замінених вітчизняних каналів, то з них 13 інформаційних каналів, 9 музичних, 8 просвітницьких, 8 інформаційно-розважальних, 6 каналів кінопоказу/фільмопоказу, 5 культурологічних, 3 спортивних і 1 дитячий.

Жанровий розподіл замінених іноземних каналів такий: пізнавально-просвітницьких – 19; кінопоказ/фільмопоказ – 12; інформаційних – 9; розважальних – 6; дитячих – 5.

Голова регуляторного органу зупинився на кількісних показниках каналів мережі. Він зауважив, що із 104 каналів значну кількість (понад 50) відключено в 1-2 провайдерів програмної послуги. «Оскільки відключення цих каналів незначні, порівняно з рештою відключених каналів, тому деякі з них можемо назвати, наприклад: іноземні канали – «Настоящее страшное телевидение», «Психология 21», вітчизняні – «Драйв», «Спорт 2».

За результатами проведеного моніторингу, найбільше відключень стосувалось 11 каналів, з них – 9 вітчизняних та 2 іноземних. «Якщо говорити про конкретні цифри, то канал «ТВі» було відключено у 97 провайдерів програмної послуги, вітчизняний культурно-просвітницький канал – у 75, вітчизняний канал бізнес-новин – у 72, іноземний канал кінопоказу – у 57, вітчизняний музично-розважальний канал – у 51, жіночий вітчизняний канал – у 42, вітчизняний канал про кулінарне мистецтво – у 40, вітчизняний інформаційно-аналітичний канал – у 40, вітчизняний музично-розважальний канал – у 36, дитячий вітчизняний канал – у 32, іноземний канал про здоровий спосіб життя – у 9 провайдерів програмної послуги», – повідомив Володимир Манжосов.

Стосовно кількісного відключення, канал «ТВі» є безумовним лідером, але якщо брати процентне співвідношення провайдерів програмної послуги до кількості мереж, у яких він транслюється, то «ТВі» – на другому місці (23,3%), а на першому – вітчизняний канал ділових новин (24,2%), на третьому – вітчизняний культурно-просвітницький канал (21%). «Я не називаю ці канали, тому що розумію, що це їхня комерційна діяльність. – сказав голова Національної ради. – Такі дані ми можемо надавати лише за згоди самих телеканалів».

Результати моніторингу дають змогу зробити такі висновки:
– провайдери програмної послуги упродовж всієї ліцензійної діяльності постійно вносять зміни у свою програмну концепцію;
– збільшення кількості вилучених каналів відбулося внаслідок необхідності розширення універсальної програмної послуги (УПП);
– у відсотковому співвідношенні відключення телеканалу «ТВі» перебуває у тих же межах, що й відключення ще трьох каналів;
– найбільша кількість відключень телеканалу «ТВі» пов’язана з найбільшою кількістю провайдерів, в мережах яких цей канал транслювався за ліцензією;
– відключення телеканалу «ТВі», як і інших каналів, зумовлено суто господарською діяльністю провайдерів програмної послуги та каналів, які вони ретранслюють.

Володимир Манжосов ще раз наголосив, що Національна рада жодним чином не впливає на господарську діяльність провайдерів програмної послуги, а, отже, не має стосунку до відключення тих чи інших каналів в мережах провайдерів програмної послуги.

«Разом з тим, окремі представники Національної ради фіксували звернення, які надходили до них з боку керівників провайдерів програмної послуги зі скаргами на тиск із вимогами поновлення трансляції «ТВі» в їхніх мережах, аж до погроз фізичної розправи», – зазначив голова Національної ради.

Також він зауважив, що на разі триває процес переоформлення ліцензій провайдерами програмної послуги у зв’язку з розширенням універсальної програмної послуги. До Національної ради подано вже понад 100 таких заяв. Щодо 46 з них уже ухвалені відповідні рішення, на сьогоднішньому засіданні прийнято ще 26 рішень.


Перейти до вмісту