Національна рада представила результати впровадження мовних квот на радіо в першому півріччі 2017 року

19.09.2017

19 вересня Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення представила результати дотримання радіостанціями запроваджених торік квот пісень та ведення передач українською мовою.

Проведені Національною радою у період із січня по липень цього року шість хвиль моніторингів засвідчили, що фактично всі радіостанції – загальнонаціональні, регіональні та місцеві – виконують закон про квоти української мови.

За словами голови Національної ради Юрія Артеменка, виконання вимог закону мовниками є результатом жорсткої принципової позиції регулятора щодо кожного порушення.

“Незважаючи на обмежені ресурси, в тому числі в регіонах, Національна рада здійснює ефективний нагляд за дотриманням закону. Ми не йдемо на компроміси в жодному випадку правопорушення, навіть коли йдеться про недовиконання квоти на 0,1%. Саме це і дозволило нам забезпечити виконання закону всіма ліцензіатами. Кожне порушення – це, скоріше, виняток із правила, який обумовлений здебільшого технічними причинами”, – сказав Юрій Артеменко.

Голова Національної ради підкреслив, що суми штрафів за невиконання квот є суттєвими, що змушує радіомовників перевиконувати вимоги закону.

“За останні півроку ми зафіксували лише 15 порушень закону, через що нарахували штрафів на загальну суму 634 тис. грн. З огляду на те, що штраф за невиконання квот становить 5% суми ліцензійного збору, радіостанції намагаються перевиконувати квоти, щоб випадково не порушити закон”, – пояснив Юрій Артеменко.

За інформацією члена Національної ради Сергія Костинського, в середньому загальнонаціональні радіостанції перевищують квоту щодо трансляції україномовних пісень на 7%, а щодо ведення передач державною мовою – на 30%.

Регіональні та місцеві мовники більш потужно перевиконують вимоги закону, ніж загальнонаціональні радіостанції. Квота українських пісень більша за встановлений мінімум на 20%, частка ведення передач державною мовою – на 38%.

“Можемо очікувати, що 8 листопада, коли квота пісень українською мовою згідно із законом збільшиться до 30%, середній показник на загальнонаціональних радіостанціях щодо українських пісень фактично зросте до 35 – 40%, – розповів Сергій Костинський. – Також прогнозуємо, що на обласному рівні середні показники стосовно пісень і мови ведення передач, які на разі становлять відповідно 45% і 88%, також зростуть, перш за все, завдяки місцевим і регіональним радіостанціям, що працюють на півдні, сході та в центрі України. Ми очікуємо, що наступного року вони вийдуть у середньому на 45% пісень українською мовою”.

Нині всі радіостанції дотримуються вимог закону, згідно з якими частка україномовних пісень в ефірі має становити не менше як 25%, а частка ведення передач – 50%. Тож, як свідчать дані моніторингів, для радіомовників не буде проблематичним підвищення цих квот із 8 листопада 2017 року, коли в ефірі частка пісень українською мовою має збільшитися до 30%, а мови ведення програм і передач – до 55%.
У період з 8 листопада 2016 року по 30 серпня 2017 року Національна рада застосувала санкцію за невиконання мовних квот до 15 ліцензіатів, з яких 2 мовники – загальнонаціональні. Штраф у розмірі 5% суми ліцензійного збору, який передбачено відповідними законодавчими нормами, регуляторний орган наклав на загальну суму 633 998, 31 грн.

Довідково8 листопада 2016 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою у програмах телерадіоорганізацій». У перший рік його дії загальний обсяг пісень державною мовою, у тому числі з 7.00 до 14.00 та з 15.00 до 22.00, має становити не менше ніж 25%, а обсяг ведення передач українською мовою – не менше ніж 50%. З 08.11.2017 ці показники становитимуть відповідно 30% і 55%, а з 08.11.2018 – 35% і 60%.