Про актуальні зміни в українському медіапросторі і втручання росії в мовлення українських медіа розповіла учасникам 59-го засідання Європейської платформи регуляторних органів EPRA голова Національної ради Ольга Герасим’юк. Вона акцентувала, що росія почала війну проти Європи у космосі, втручаючись у сигнал українських каналів на європейських супутниках.
Упродовж останніх трьох місяців Україна фіксує новий етап інформаційної війни російської федерації, яка втручається у супутниковий сигнал українських теле- і радіоканалів. Оператори атакованих супутників, які перебувають під юрисдикцією Франції та Люксембурга, підтвердили, що втручання у сигнал відбувалося з території росії. «Отже, ми вважаємо, що Росія розпочала війну в космосі проти Європи», – наголосила Ольга Герасим’юк.
Національна рада поінформувала про ці атаки EPRA, ERGA (Групу європейських регуляторів аудіовізуальних медіапослуг), супутникового оператора EUTELSAT, а також надіслала звернення до Міжнародного союзу електрозв’язку з вимогою чіткої реакції на дії росії.
Голова українського медіарегулятора також звернула увагу представників європейських медіарегуляторів на недостатнє впровадження санкцій проти російських каналів і медіакомпаній. Вона закликала країни об’єднати зусилля для протидії російським нападам в інформаційній сфері. Ольга Герасим’юк звернулася також до EPRA з пропозицією зібрати й узагальнити інформацію щодо впровадження санкцій ЄС кожним членом цієї платформи.
Крім того, очільниця медіарегулятора розповіла, як медійна галузь України функціонує в умовах нового законодавства. Зокрема про початок процесу формування органів співрегулювання, започаткований із просвітницькою метою проєкт «Компетентні медіа – демократичне і толерантне суспільство», дослідження гендерного профілю українських медіа.
Європейці із зацікавленістю реагували на почуту інформацію. Вони говорили про важливість більш детального інформування та персональної комунікації.
На сьогоднішній сесії засідання обговорювалось і питання медіаграмотності та її значення у виборчому процесі. Представники країн розповіли, як працюють над цими завданнями, бо дезінформація та засміченість соціальних мереж роблять дотримання цінностей демократії дуже важким процесом, посилюють поляризацію суспільств, роблять інфопростір небезпечним. Відбулися й інтерактивні обговорення ролі національних регуляторів у цьому процесі.
2024-й рік у Європі насичений виборами, які відбуватимуться в напруженому геополітичному контексті та ще й за наявності передових технологічних інновацій, що можуть спричинити інформаційний хаос. Тому є великі очікування, що медіаграмотність може допомогти захистити виборчий процес і цілісність демократії.
Із короткими доповідями виступили представники Європейської аудіовізуальної обсерваторії, Європейської комісії, ERGA, Ради Європи, Представник ОБСЄ з питань свободи медіа.
Також під час засідання віцеголовою EPRA на річний термін було дообрано Армелу Краснікі, голову албанського медіарегулятора. Вітаємо наших албанських колег із почесною місією.