Національна рада підписала меморандум про співпрацю з латвійським медіарегулятором

05.10.2022

5 жовтня голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк і голова Національної ради з питань електронних засобів масової інформації Латвії Іварс Аболіньш підписали Меморандум про співробітництво у сфері регулювання телерадіомовлення між медіарегуляторами. Його мета – розширення співпраці між двома органами, реалізація спільних заходів, обмін інформацією та досвідом з питань, які становлять надзвичайний інтерес для обох сторін. Делегація латвійського медіарегулятора (NEPLP) перебуває з офіційним візитом у Києві 4 – 7 жовтня.

У робочих зустрічах, що передували підписанню Меморандуму, від латвійської сторони взяли участь Єва Калдерауська – членкиня Національної ради з питань електронних засобів масової інформації Латвії, Мара Мадара Лусе – керівниця відділу міжнародного співробітництва та інформаційної аналітики NEPLP; від української сторони – перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль, заступник голови Олег Черниш, відповідальна секретарка Національної ради Олена Ніцко і члени Національної ради Тетяна Руденко та Максим Онопрієнко.

«Наші друзі. Я кажу це слово з особливим наголосом, тому що ви справді найкращі наші друзі. Це підтверджено вашими діями, це підтвердив ваш уряд, ваш народ, ви. Дякуємо за вашу сміливість у цей час приїхати до України», – звернулася до латвійських колег Ольга Герасим’юк.

Вона подякувала їм за їхню рішучість у боротьбі з російськими пропагандистськими ресурсами. Ольга Герасим’юк нагадала, що Латвія надала значну воєнну, гуманітарну допомогу Україні, прийняла українських біженців, сприяє їхньому працевлаштуванню. Вже о 5:30 ранку 24 лютого, після початку вторгнення росії в Україну, латвійський медіарегулятор зібрався для ухвалення рішення про заборону поширення в країні російських пропагандистських каналів.

«Наші латвійські друзі показали усій Європі, як треба підтримувати друзів. Сьогодні наша спільна мета – подолати агресора», – висловилася Ольга Герасим’юк.

Від імені Латвії велику шану і підтримку Україні висловив Іварс Аболіньш. Він сказав про те, що його країна і далі буде підтримувати нашу країну усіма можливими способами.

Іварс Аболіньш згадав про те, що задля захисту інформаційного простору і національної безпеки країни Латвія значно змінила своє законодавство. Загалом від початку російської агресії NEPLP заборонила 110 російських телеканалів і 200 сайтів, які поширювали агресивну російську пропаганду, підтримували російське військове вторгнення, подавали викривлену інформацію про події в Україні і світі. За словами голови латвійського медіарегулятора, російські канали зможуть повернутися в медіапростір Латвії лише після того, як росія поверне всі території України, у тому числі Автономну Республіку Крим.

«NEPLP і Латвія завжди підтримували Україну. І допоки останній окупант не піде з України, ми не будемо почуватися щасливо», – сказав він.

Нині у вільному доступі в Латвії транслюється український телеканал «Рада».

Загалом латвійська сторона зацікавлена у вивченні досвіду роботи українських медіа під час війни в умовах бомбардувань, перебоїв з інтернетом і світлом. Для українського медіарегулятора цінними є знання про роботу латвійських колег з огляду на оновлення українського медійного законодавства і втілення в ньому норм європейської Директиви про аудіовізуальні медіапослуги.

Підписання Меморандуму є втіленням бажання поглибити партнерство і підтримку розвитку телерадіомовлення, розширити культурні взаємозв’язки і зміцнити дружні відносин між двома державами.

Документом визначено такі напрями співпраці:

а) сприяння обміну європейськими творами і створенню умов для виникнення спільного аудіовізуального продукту;

б) проведення взаємних консультацій та обмін інформацією щодо специфічних секторальних питань та стратегій і механізмів активної співпраці у сфері регулювання телерадіомовлення;

в) обмін спеціалістами й експертами, а також організація візитів і зустрічей;

г) вивчення ролі регуляторних органів держав Сторін у забезпеченні розвитку сучасного сектора телерадіомовлення;

д) організація та участь у спільних семінарах, симпозіумах, конференціях, круглих столах у сфері регулювання телерадіомовлення;

е) інші погоджені способи для співробітництва.

Меморандум набуває чинності з дати його підписання сторонами, тобто сьогодні, 5 жовтня. Його термін дії – п’ять років із можливістю пролонгації. 

Делегація латвійського медіарегулятора сьогодні також відвідає Національну суспільну телерадіокомпанію України та ознайомиться з роботою українського суспільного мовника. Також у ці дні представники NEPLP відвідають Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, медіагрупу «1+1 media» і побувають у Бучі на Київщині – місті жахливих звірств російських вояк.