Національна рада підбила підсумки реалізації проекту «Мовлення громад» упродовж трьох років

21.09.2018

21 вересня Національна рада презентувала результати своєї роботи, що була проведена у 2015 – 2018 роках, із реалізації проекту «Мовлення громад». За цей час 70 місцевих радіостанцій розпочали мовлення у FM-діапазоні, кількість місцевих радіомовників порівняно з початком 2015-го зросла на 70%. Про перші підсумки говорили голова Національної ради Юрій Артеменко і член Національної ради Сергій Костинський.

Проект «Мовлення громад» – один  із тих, якими пишаються члени Національної ради, сказав Юрій Артеменко. Цей крок був певною мірою вимушеним з огляду на технічну сторону питання, оскільки проводове мовлення вмирає. Тож було знайдено варіант – мовлення громад на малопотужних FM-частотах. Голова регуляторного органу подякував Українському державному центру радіочастот, Національній суспільній телерадіокомпанії України, саме через їхню допомогу проект став можливим.

Наразі у 24 областях України, повідомив він, здійснюють мовлення 173 місцеві радіостанції. За видом діяльності це здебільшого комерційні мовники, частка яких становить 62%. Решта – 38% (65 компаній) – некомерційні радіостанції, якими є комунальні підприємства та громадські організації. Середня частка власного мовлення у них становить близько 11 годин на добу.

«Наша місія – розбудова місцевого мовлення. Воно забезпечує потреби громад у локальних новинах і швидку інформацію про надзвичайні події», –  сказав Юрій Артеменко.  

Зі свого боку Сергій Костинський нагадав, що підготовку проекту «Мовлення громад» розпочав народний депутат Владислав Севрюков ще коли працював на посаді члена Національної ради.

Сергій Костинський навів цифри, які свідчать про послідовну роботу Національної ради з реалізації цієї ініціативи й значне зростання кількості місцевих радіомовників.

Так, із 2015 року Національною радою проведено 16 конкурсів, на яких місцеві радіостанції отримали 93 FM-частоти.

У 2015 році місцеві радіомовники перемогли у 2 конкурсах і отримали 2 частоти. 2016-го –  проведено 5 конкурсів і видано 11 частот. У 2017 році проведено 6 конкурсів, на яких місцеві мовники отримали 31 частоту.

У 2018 році вже проведено 3 конкурси і розподілено 49 FM-частот.

Прикметно, що з усіх проведених у 2017 – 2018 роках конкурсів 4 були форматними, тобто їх учасниками стали виключно місцеві радіостанції. 57 із 93 FM-частот отримали мовники саме на форматних конкурсах.

«Ми зрозуміли, що якщо просто проводити конкурси, переможці можуть продавати ці радіостанції, радіостанції можуть змінювати свої формати, і місцеве мовлення може бути втрачено. Саме форматний конкурс дозволяє зберегти місцеве мовлення незалежно від того, хто є власник, хто які має наміри щодо місцевого мовлення», –  сказав Сергій Костинський.

Він також акцентував, що одним із інструментів, який запровадила Національна рада задля реалізації проекту «Мовлення громад» – пакетне замовлення радіочастот для регіонів. Одним із прикладів є Харківська область, де в серпні 2018 року місцеві мовники отримали 15 частот.

«Ми хочемо проводити конкурси масштабно на кожну область, щоби кожна об’єднана територіальна громада могла потужно розбудовувати місцеве мовлення в межах своєї області», –  поділився Сергій Костинський.

Те, що відбувається в плані розвитку місцевого мовлення, член Національної ради назвав  повноцінною державною політикою, яка має свою стратегією. Так, у 2016 році, демонструючи свою послідовність, члени Національної ради брали участь у розробці Комітетом з питань свободи слова та інформаційної політики законопроекту про засади діяльності мовлення територіальних громад в Україні. Законопроект зареєстрований у Парламенті і чекає свого часу. А Національна рада зі свого боку 2017 року розробила покрокову інструкцію «Організація місцевого радіомовлення, мовлення територіальних громад», де зібрана вся інформація, щоб створити місцеву радіостанцію. Там пояснено, як замовити частоти, як заповнити необхідні документи для участі в конкурсі і як почати будувати свою радіостанцію. 

Сергій Костинський нагадав, що місцеві мовники мають  можливість ретранслювати одну із радіопрограм Суспільного мовлення. Водночас, за його словами, вже на найближчому конкурсі Національна рада може доповнити цей перелік ще й радіостанцією «Армія-FM», адже такі запити надходять до регулятора.

Микола Чернотицький, член Правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, виступаючи під час прес-конференції, висловив побажання до радіостанцій, які беруться ретранслювати суспільне радіо. «Для нас як суспільного мовника дуже важливі цінності і контент, які транслюються. І оскільки ми даємо свій контент, важливо, щоб контент, який дає радіостанція, також відповідав журналістським стандартам», –  наголосив він.

Про перші підсумки своєї роботи розповіли представники місцевих радіомовників, зокрема директор КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м. Вінниця, Ігор  Голуб і головний редактор  КП Тростянецької міської ради «Телерадіокомпанія Тростянець», м. Тростянець, Марина Катриченко.

Проект «Мовлення громад» забезпечує підтримку процесу децентралізації, громади починають розуміти свої можливості й починають повноцінне громадське життя, підкреслив Сергій Костинський: «Коли є дискусія, коли є обговорення, коли є місцеві новини, – то і створюється громада».

Він закликав територіальні громади, селища, незалежні команди замовляти частоти для місцевого мовлення. Національна рада зі свого боку усіляко підтримає такі ініціативи.

У відеоролику про свої радіостанції розповідають працівники місцевих мовників.