3 березня відбулося перше засідання Керівної групи двох медійних проектів Рамкової програми співробітництва Ради Європи і Європейського Союзу – «Свобода медіа в Україні» і «Зміцнення свободи медіа та створення системи суспільного мовлення в Україні». Зазначені проекти впроваджуються в рамках плану дій Ради Європи для України на 2015 – 2017 роки.
Проект «Свобода медіа в Україні» має на меті покращити свободу, незалежність, плюралізм і розмаїття медіа в Україні. Загальний бюджет проекту становить 177 тисяч євро. Він фінансується Європейським Союзом і впроваджується Радою Європи, а період його реалізації – 1 січня – 31 грудня 2016 року.
Національна рада спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики і Національною телекомпанією України визначена основними партнерами проекту з української сторони.
У рамках проекту Рада Європи надасть підтримку у розробленні й ухваленні закону «Про аудіовізуальні послуги», а також допоможе в організації публічних обговорень законопроекту. Буде підвищено обізнаність громадськості щодо ролі й важливості суспільного мовлення. Очікується підвищення спроможності Національної ради для впровадження прозорості медіа-власності, переходу на цифрове мовлення, застосування санкцій до мовників, переходу від системи ліцензування до дозвільної системи. Рада Європи надасть допомогу в модернізації веб-сайту регуляторного органу для реалізації функцій забезпечення прозорості медіа-власності відповідно до рекомендацій європейських експертів.
Інший проект Ради Європи – «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» – має на меті зміцнити роль медіа і суспільного мовлення як інструментів для досягнення консенсусу в суспільстві.
Загальний бюджет проекту – 1,93 млн. євро. У 2016 році проект фінансується з бюджету Ради Європи для виконання Плану дій Ради Європи для України на 2015 – 2017 роки. До консорціуму країн, що зробили внески в бюджет плану, – входять 16 країн – Чехія, Естонія, Фінляндія, Угорщина, Ірландія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Румунія, Швеція, Швейцарія і Туреччина. Період реалізації проекту – 01 січня 2016 року – 31 грудня 2018 року.
Основними завданнями проекту визначені підвищення спроможності системи Суспільного мовлення ефективно управляти переходом до суспільного мовника, розроблення регіональної моделі суспільного мовлення на основі експертизи; підвищення спроможності суспільного мовника для створення високоякісного контенту за результатами проведення тренінгів, розроблення і впровадження внутрішньої процедури для підвищення редакційних та професійних стандартів тощо.
У рамках реалізації цього проекту Національній раді буде надано експертну підтримку із розробки підзаконних актів для підвищення адміністративної та фінансової автономії Національної ради та зміцнення її незалежності, для керівництва і працівників регулятора буде проведено два навчальних семінари.
Під час засідання представники Національної ради подали на розгляд представників Ради Європи додаткові пропозиції щодо підтримки за напрямами проведення аналізу медіа-ринку, регулювання конвергованих ринків, підтримки участі українських представників у міжнародних заходах Ради Європи з питань свободи слова, інформаційної безпеки тощо.