ІЗ 18 ПО 20 КВІТНЯ ПРАЦІВНИКИ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ ТІСНО СПІВПРАЦЮВАТИМУТЬ З ЕКСПЕРТНОЮ МІСІЄЮ ОБСЄ В ОЦІНЦІ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ В УКРАЇНІ ТА НАПРАЦЮВАННІ МЕХАНІЗМІВ ЙОГО УДОСКОНАЛЕННЯ.
Із 18 по 20 квітня працівники Національної ради тісно співпрацюватимуть з експертною місією ОБСЄ в оцінці виборчого процесу в Україні та напрацюванні механізмів його удосконалення. У вітальній зустрічі, що відбулася сьогодні, регуляторний орган представляли голова Національної ради Юрій Артеменко, перший заступник Ольга Герасим’юк, відповідальний секретар Олександр Ільяшенко і члени Національної ради Валентин Коваль та Олег Черниш. Від Організації безпеки та співробітництва в Європі були присутні експерт Елма Сехаліч, керівник виборчих програм Євген Побережний і керівник проектів з розвитку медіа офісу координатора проектів ОБСЄ в Україні Марина Безкоровайна.
Члени Національної ради розповіли про визначені законодавством повноваження регуляторного органу під час проведення виборчих кампаній, завдання, покладені на нього, і ті прогалини законодавства, які не дають повною мірою забезпечити повноцінний нагляд за висвітленням телерадіокомпаніями виборчого процесу. Так, Юрій Артеменко зауважив, що основним завданням регулятора у час виборчих перегонів є проведення моніторингу ЗМІ. Однак ця діяльність, на жаль, є малорезультативною, оскільки упродовж багатьох років інформація про порушення, яку передає Національна рада до ЦВК для вжиття належних заходів, не розглядається. «Ми ставимо питання глибше, – наголосила Ольга Герасим’юк, – а саме відповідальність ЗМІ перед суспільством за вплив на вибір, яке воно робить».
Представники місії цікавилися співвідношенням функцій Національної ради та Центральної виборчої комісії, їхніми обов’язками, а також можливістю реагування на виявлені порушення. Йшлося про процедури проведення моніторингів і перевірок, специфіку застосування санкцій тощо.
Елма Сехаліч висловила думку, що наявну в Україні проблему слід вирішувати на законодавчому рівні, оскільки так не може бути, щоби телерадіоорганізації не мали відповідальності за порушення, які чинять.
Під час зустрічі було зауважено, що Національна рада щоразу, готуючи звіт за результатами виборчих процесів, висловлює свої пропозиції щодо покращення процедури нагляду за дотриманням медіа виборчого законодавства. Вони будуть передані представникам експертної місії ОБСЄ. Зі свого боку метою свого перебування в Україні пані Елма Сехаліч має комплексну оцінку законодавства і взаємодії різних органів влади в Україні під час виборів для розробки рекомендацій щодо подальших необхідних дій у цій сфері для її удосконалення.
Представники ОБСЄ упродовж трьох днів також спілкуватимуться із працівниками управління аналізу та контрою телерадіомовлення і юридичного управління, які безпосередньо залучені до проведення моніторингів мовлення ЗМІ під час виборів.
Сторони висловили сподівання про те, що стануть добрими партнерами і, співпрацюючи, зможуть знайти шляхи усунення наявних вад.