Національна рада не погодила зміни до Закону України „Про захист суспільної моралі”

19.09.2011

СЬОГОДНІ, 13 ЖОВТНЯ, НА ЗАСІДАННІ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ СЕРЕД ІНШИХ ПИТАНЬ БУВ РОЗГЛЯНУТИЙ ПРОЕКТ ЗАКОНУ УКРАЇНИ „ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ „ПРО ЗАХИСТ СУСПІЛЬНОЇ МОРАЛІ”.

Сьогодні, 13 жовтня, на засіданні Національної ради серед інших питань був розглянутий проект Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про захист суспільної моралі”.

На засіданні Національної ради був присутній голова Національної експертної комісії України з питань суспільної моралі Василь Костицький, який виклав своє бачення щодо цього законопроекту. Однак, незважаючи на аргументи, наведені головою цього державного органу, Національна рада ухвалила не погоджувати проект закону.

Член Національної ради Микола Фартушний, який був доповідачем із цього питання, прокоментував таке рішення на брифінгу Національної ради, який відбувся після засідання: „Чинний закон має безліч недоліків, колізій, лакун, речей, які не дають можливості нормально виконувати нагляд за дотриманням норм суспільної моралі. Можна лише вітати ініціативу

Національної експертної комісії удосконалити чинний закон. Але ми не погодили ті зміни, які пропонувала комісія. Тому, що як і сам закон, так і ці зміни до нього, страждають одним суттєвим недоліком: там безліч норм, які підміняють і дублюють діючі норми Конституції та інших законів. Таким чином, вноситься певне сум’яття в сприйняття цих норм. І ті лакуни, які були, так і залишаються неврегульованими”.

Микола Фартушний сказав, що Національна рада „за регулювання норм суспільної моралі, але це мають бути чітко виписані правила, зрозумілі всім учасникам процесу: і тим, хто створює радіо і телепродукт, і тим, хто дивиться, і тим, хто наглядає за цим процесом”.

Він також повідомив, що Національна рада була не єдиним державним органом, який висловив зауваження та пропозиції до цього проекту закону. Їх висловили й інші відомства, ці пропозиції і зауваження за обсягом становлять 20 сторінок тексту, і вони не враховані

Микола Фартушний поінформував, що під час розгляду цього питання Національною радою Василь Костицький сказав, що комісія готова працювати далі, врахувавши пропозиції Національної ради. „Але це не той підхід, який треба вітати, – вважає Фартушний. – Якщо ми працюємо над законом, ми маємо працювати над ним в експертних групах. Якщо ми збираємося регулювати таку чуттєву сферу, як суспільна мораль, то ми маємо абсолютно чітко все виписати, починаючи від визначень, закінчуючи тими нормами, за які ми караємо, які ми не допускаємо в ефірі, відповідно до нашої сфери діяльності”.

„Очевидним є той факт, що в розвинених самостійних незалежних сучасних суспільствах регулювати те питання, яке називається „мораль”, не те, що не доцільно, а й не логічно. Це не призведе до жодних позитивних кроків. Тому що свобода і розвиток – це свобода і розвиток. Якби виконувалися існуючі закони, які й так є в українському правовому просторі, то ніколи б не поставало питання про запровадження ще й регулювання норм суспільної моралі”, – підсумувала заступник голови Національної ради Лариса Мудрак.