Національна рада не погодила проєкту постанови про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України

10.01.2020

На засіданні 9 січня регулятор розглянув та обговорив проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України», що надійшов від Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України 20 грудня 2019 року, та не погодив його через вагомі підстави.

В обґрунтуванні Національної ради зазначено, що 17 жовтня 2019 року регулятор погодив запропоновані Держспецзв’язку зміни щодо використання певних смуг частот.

Ідеться про те, що відповідно до чинної редакції Національної таблиці розподілу смуг радіочастот України смуга частот 790 – 862 МГц розподіляється для  таких радіослужб: фіксована, радіомовна, повітряна радіонавігаційна, рухома супутникова, за винятком повітряної рухомої супутникової (Земля – космос). Держспецзв’язку запропонував внести зміни до:

– Національної таблиці, де рухомій службі на первинній основі  буде виділено смугу частот 790–862 МГц;

– радіотехнології «Цифрове наземне телевізійне мовлення стандарту  DVB-T» Плану використання радіочастотного ресурсу України стосовно включення примітки К01, яка передбачає проведення у смугах частот І та ІІ цифрових дивідендів заходів конверсії.

Як зазначив під час засідання відповідальний секретар Національної ради Олександр Ільяшенко, станом на 8 січня 2020 року запропоновані зміни до Національної таблиці розподілу смуг радіочастот України і Плану використання радіочастотного ресурсу України не затверджені Кабінетом Міністрів України.

Треба враховувати, що, згідно з чинною редакцією Плану використання радіочастотного ресурсу України, смуга частот 791–801 МГц (61–62 ТВК) віднесена до радіотехнології «Цифрове наземне телевізійне мовлення стандарту DVB-T». У цій смузі нині задіяно 12 передавальних засобів цифрового мовлення ТОВ «Зеонбуд», які поширюють 87 програм телерадіоорганізацій.

Наразі заходи з перепланування цих частот уже тривають, утім, за умови ухвалення розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо вивільнення смуг радіочастот у діапазонах 790 – 862 МГц, 694 – 790 МГц від радіоелектронних засобів радіомовної служби (телебачення) для впровадження технології LTE», що був розроблений Держспецзв’язку і погоджений рішенням Національної ради 20 грудня 2019 року, Національна рада має отримати висновки УДЦР на нові частоти, прораховані на заміну задіяним, лише у квітні 2020 року.

Закон України «Про радіочастотний ресурс України» (стаття 22) передбачає, що конверсія радіочастотного ресурсу України проводиться на виконання та відповідно до Плану використання радіочастотного ресурсу України, а також згідно зі стратегічними завданнями держави щодо впровадження сучасних телекомунікаційних та інформаційних технологій. Конверсія радіочастотного ресурсу України щодо смуг радіочастот спеціального користування проводиться за рахунок Державного бюджету України. Кабінет Міністрів України для проведення конверсії радіочастотного ресурсу України може залучати додаткові позабюджетні кошти.

Однак ні Закон, ні Порядок залучення додаткових позабюджетних коштів для проведення конверсії радіочастотного ресурсу України в смугах радіочастот загального користування (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2007 № 933) не визначають процедури проведення конверсії для смуг частот телевізійного мовлення. Отже, наразі жодним нормативним документом не визначено порядку, а також термінів проведення конверсії для смуг частот телевізійного мовлення.

Таким чином, для запропонованої у проєкті постанови Кабінету Міністрів України особливості застосування радіотехнології «Міжнародний рухомий (мобільний) зв’язок IMT»  – використання базових станцій ІМТ до завершення проведення конверсії щодо цифрового наземного телевізійного мовлення  здійснюється за умови нестворення шкідливих завад РЕЗ цифрового наземного телевізійного мовлення у смузі 790–862 МГц  та невимагання захисту від завад – із визначеної дати набуття постановою чинності (1 квітня 2020 року) немає підстав.

Запропоновані Держспецзв’язку зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України не можуть бути реалізовані без додаткового врегулювання, тобто без ухвалення окремих нормативно-правових актів, якими буде визначено порядок проведення конверсії для смуг телевізійного мовлення, підсумував Олександр Ільяшенко.