Як захистити права дітей під час війни, підтримати розвиток та видання наукової періодики, підвищити рівень медіаграмотності та адаптувати діяльність медіа до нових умов – такі пріоритетні питання обговорювали представники медіарегулятора під час низки заходів у різних регіонах України. Далі – детальніше про тижневі заходи за участі представників медіарегулятора у регіонах.
Вінницька область
Представник медіарегулятора у Вінницькій області Вадим Мазурик став гостем ранкового шоу «Світанок» на телеканалі «ВІТА». Це година прямого ефіру, під час якого вдалось обговорити теми медіаграмотності у світлі недавнього Тижня під егідою ЮНЕСКО, розвиток інформаційного простору та стан медіаландшафту Вінниччини в часи війни.
Попри серйозність тематики, ведучі змогли органічно «вписати» її у формат ранкового ефіру і зробити її зрозумілою та легкою для сприймання телевізійною аудиторією.
Вадим Мазурик взяв участь у засіданні редакційної колегії часопису «Історичний калейдоскоп». До її складу входять відомі історики, краєзнавці, архівісти Вінницької області.
У зустрічі взяли участь Степан Дровозюк, ректор КЗВО «Вінницька академія післядипломної освіти»; Олексій Струкевич, завідувач кафедри філології та гуманітарних наук цієї ж академії; Павло Кравченко, професор кафедри всесвітньої історії і міжнародних відносин Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, заслужений працівник освіти.
Обговорили низку питань, пов’язаних з виданням наукової періодики в Україні і, позаяк часопис зареєстрований як суб’єкт у сфері друкованих медіа у Національній раді, вимоги Закону України «Про медіа» до періодичних видань.
Волинська область
Представниця Національної ради у Волинській області Лілія Бойко провела зустріч з представником ДП ТРК «Аверс» Тарасом Манькутом, на якій обговорили низку актуальних питань, пов’язаних із нормами Розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа».
Особливу увагу було приділено обов’язкам суб’єктів у сфері медіа, що виникають у зв’язку із впровадженням цих положень, а також питанням, пов’язаним з адаптацією до змін у регуляторному середовищі.
Житомирська область
Представник Національної ради у Житомирській області Іван Натикач долучився до робочої наради з керівництвом регіонального підрозділу АТ «Укрпошта» та місцевими друкованими медіа. Нещодавно до команди Житомирської філії приєдналася нова директорка з розвитку мережі – Наталія Мартиненко, і саме від ефективності її підрозділу залежить, наскільки вчасно передплатники отримуватимуть свої улюблені видання.
На нараді обговорили важливі питання, і головним досягненням стала готовність до конструктивного діалогу між поштовим оператором та житомирськими медійниками. Уже найближчими днями будуть узгоджені оптимальні графіки роботи пересувних відділень.
Крім того, домовлено, що всі випадки затримок або проблем із доставкою кореспонденції будуть оперативно фіксуватися, а для їх вирішення застосовуватимуться відповідні заходи.
Івано-Франківська область
Реєстрація друкованих медіа на Прикарпатті активно триває.
6 листопада представник Національної ради в Івано-Франківській області Ігор Маслов зустрівся з колективом Історико-меморіального музею Олекси Довбуша, що в Івано-Франківську.
На зустрічі представник медіарегулятора розповів директору музею Юрію Срайчуку та його співробітникам про особливості Закону України «Про медіа», зокрема, про вимоги реєстрації та діяльність друкованих медіа.
Він також надав корисні рекомендації та роз’яснив, як правильно підготувати необхідні документи для реєстрації краєзнавчо-музейного, мистецького альманаху «Музеї і галереї».
Сумська область
Представниця Національної ради у Сумській області Лариса Якубенко взяла участь у круглому столі, присвяченому обговоренню забезпечення прав дітей в умовах збройної агресії росії проти України. Під час заходу було презентовано спеціальну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини «Переопилені», яка висвітлює ситуацію з правами дітей у нинішніх умовах війни.
Представниця Уповноваженого Верховної ради України з прав людини у Сумській області Тетяна Мироненко доповіла, що з початку повномасштабного вторгнення на Сумщині загинуло 16 дітей, а 51 дитина зазнала поранень. Згідно з інформацією, наданою офісом Генерального прокурора, з лютого 2022 року до червня 2024 року на Сумщині зруйновано та пошкоджено 148 навчальних та виховних закладів. Щоб забезпечити дітям – жертвам та свідкам насильства – скоординований ефективний захист, у Сумах працює центр «Барнахаус», в який входить команда представників органів правопорядку, кримінального судочинства, служб захисту дітей та медичних працівників.
Лариса Якубенко звернула увагу на контентні обмеження, які регулюються статтею 42 «Захист дітей» Закону України «Про медіа». Вона наголосила, що інтереси дитини мають переважати над будь-якими іншими. Щодо них працює ключовий, базовий принцип: все, що шкодить інтересу, здоров’ю, майбутньому відчуттю дитини, – має бути обмежене.
Зокрема, суб’єкти у сфері медіа не мають права без письмової згоди хоча б одного з батьків або інших законних представників дитини оприлюднювати фото дитини, яка зазнала фізичного чи сексуального насилля, а також розголошувати будь-яку інформацію, яка:
- може сприяти ідентифікації дитини, яка задіяна у провадженні у справах про адміністративні правопорушення, в кримінальному провадженні у будь-якому статусі або стосовно якої є інформація про здійснення нею правопорушення;
- стосується факту самогубства дитини, при цьому ідентифікує її особу.
Лариса Якубенко також дала кілька порад медійникам Сумщини:
- не знімати дітей у групі (розповідь однієї дитини може травмувати інших);
- не задавати об’ємних питань, які можуть спровокувати повторну травматизацію дитини;
- не просити дитину розказати її історію, а взяти цей матеріал із будь-кого іншого сюжету чи матеріалу;
- пам’ятати правила з Кодексу журналістської етики щодо підстав для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи.
Представниця медіарегулятора порадила всім бути дуже обережними та делікатними при висвітленні тем, які стосуються дітей або героями яких є діти. Як приклад навела історію про хлопчика із Сум, який виявив бажання працювати у ТЦК, що мала «гучні» заголовки і широке розповсюдження. Як наслідок, ООН зафіксувала цей випадок як одне із шести грубих порушень Україною, спрямованих проти дітей у збройних конфліктах – вербування та використання.
Чернігівська область
Представниця регулятора у Чернігівській області Ірина Сенченко взяла участь у презентації першої частини трисерійного документального проєкту «Чернігівське князівство. 1000 років». Допрем’єрний показ відбувся у Спасо-Преображенському соборі Чернігова – найдревнішому соборі Лівобережної України, який є ровесником Софії Київської. Лише нещодавно храм «звільнили» від московських попів і наразі чернігівська спільнота бореться над відновленням унікальної історичної пам’ятки.
Команда Суспільне Чернігів під керівництвом шеф-редактора Андрія Тітка відтворила події 1000-літньої давнини з допомогою штучного інтелекту. У фільмі представлено надзвичайно багато матеріалів від відеографів Олександра Тірка та Олексія Жернова. Керує процесом у кадрі кандидат історичних наук Володимир Пилипенко, у головній ролі – князь Мстислав.