Національна рада наголошує на відповідальності медіа у висвітленні тем ветеранів

23.07.2024

22 липня у Тернополі відбувся Другий форум «Ветерани – шлях додому: спроможності громад у захисті прав та задоволенні потреб ветеранів». Захід організований Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. Він об’єднав представників державних органів, громадських організацій та медіа для обговорення нагальних питань підтримки ветеранів та їх реінтеграції в суспільство. Національну раду на форумі представляла Маріна Ткачук, керівниця управління контролю, аналізу та стратегічного розвитку.

Учасники форуму зосередили увагу на ефективних напрацюваннях державних органів щодо короткострокових та довгострокових програм підтримки ветеранів, а також на кращих практиках громад у роботі з колишніми військовослужбовцями. Особливу увагу приділили чотирьом ключовим напрямам: безперервній реабілітації, комунікації та психології травми, зайнятості та соціальній підтримці.

Щодня коло людей, які пройшли воєнними шляхами,  збільшується.

Яким буде сприйняття ветеранів/ветеранок і ставлення до них у суспільстві – сьогодні багато в чому залежить від інформації, яка потрапляє в публічний простір через медіа. Тож держава та медіа мають об’єднати зусилля, щоби протистояти викликам і водночас правильно прокомунікувати цю тему в суспільстві. Потрібно очистити медійний простір від висловлювань, які можуть розпалювати ненависть, підбурювати до дискримінації чи утисків або стигматизувати.

Маріна Ткачук наголосила на важливості коректного висвітлення тем, пов’язаних з військовослужбовцями та ветеранами у медіа. Було виділено кілька ключових проблем:

  • використання некоректної лексики щодо ветеранів/ветеранок, які отримали інвалідність під час бойових дій (наприклад, «військовий з обмеженими можливостями», «контужений»);
  • недоречні запитання журналістів до військових та ветеранів, які можуть погіршити ментальне/психічне здоров’я;
  • гендерні упередження щодо жінок-військовослужбовців, а саме тенденція, коли жінок у медіа часто зображують лише як медичний або санітарний персонал;
  • надмірна героїзація та драматизація військових/ветеранів;
  • применшення досягнень українських військових в умовах війни;
  • використання українських військових як об’єкт гумору.

Медіарегулятор вкотре нагадав про відповідальність медіа за порушення етичних норм при висвітленні військових тем. За такі порушення передбачено штрафи від 5 до 40 мінімальних заробітних плат.

«Сьогодні перед нами усіма стоїть багато викликів, багато роботи, щоби дати суспільству розуміння і сформувати правдиве і правильне уявлення про ветеранів/ветеранок російсько-української війни у такий спосіб, який сприятиме об’єднанню українського суспільства та забезпечить реінтеграцію ветеранів війни без травматизації і стигматизації», – наголосила Маріна Ткачук на завершення.

Цей захід став важливим кроком у розробці ефективних стратегій підтримки ветеранів та вдосконаленні взаємодії між державними органами, громадами та медіа. Учасники форуму обмінялися досвідом, обговорили наявні проблеми та окреслили шляхи їх вирішення, що має сприяти кращій реінтеграції ветеранів у суспільство та забезпеченню їхніх прав і потреб.

Форум був організований за підтримки «Програми USAID «РАДА: наступне покоління», Тернопільської обласної військової адміністрації, Тернопільської міської ради, Міжфракційного депутатського об’єднання «Реабілітаційні сили України», Тернопільської обласної профспілки учасників бойових дій та військовослужбовців, ГО «Правосвідомі», ГО «Україна 2.0.», ГО «Ветерани Патріотам», ГО «Брат За Брата», ГО «Родини Полеглих Воїнів Кременеччини», Спілки Ветеранів АТО Захисників Вітчизни, Патронатної служби 2 СБ 67 ОМБр, iHUB.


Перейти до вмісту