Національна рада ініціювала обговорення для боротьби з поширенням сервісів держави-агресора

27.06.2024

Національна рада 26 червня провела робочу зустріч щодо посилення механізмів блокування сервісів, внесених до Переліку аудіовізуальних медіа-сервісів на замовлення та сервісів провайдерів аудіовізуальних сервісів держави-агресора. До обговорення було запрошено представників державних органів, які працюють у сфері інформаційної безпеки. Від Національної ради у зустрічі взяли участь заступник голови Національної ради Олег Черниш і керівники самостійних структурних підрозділів апарату медіарегулятора, що забезпечують виконання вимог Закону України «Про медіа» щодо оновлення Переліку.

Необхідність у проведенні цієї зустрічі виникла у зв’язку з тим, що сервіси держави-агресора, які регулятор уже вніс до Переліку та які б мали бути заблокованими на території нашої держави, все ще надаються постачальниками електронних комунікаційних послуг у вільному доступі. На ці порушення Національній раді регулярно скаржаться громадяни.

На зустрічі Олег Черниш наголосив, що для вирішення проблемних питань, які виникли під час виконання вимог чинного законодавства щодо обмеження доступу на території України до сервісів держави-агресора з Переліку, наразі необхідно напрацювати алгоритм взаємодії органів, які зокрема працюють у сфері інформаційної безпеки.

Учасники зустрічі повідомили, що з проблематикою блокування вебсайтів зіштовхуються й інші відомства, які уповноважені виносити відповідні розпорядження. Однак було зауважено, що наразі для її подолання недостатньо інструментів правового поля і технічних засобів. Тож вони підтримали ініціативу Національної ради, назвавши її кроками у правильному напрямі.

Своє бачення ситуації висловили представники Апарату Ради національної безпеки і оборони України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій.

Крім того, у контексті блокування ворожих ресурсів озвучили питання, що користувачі в Україні, попри застосування державних санкцій і заборону на території нашої держави ворожих сервісів, досі ними користуються за допомогою VPN. Учасники зустрічі висловили спільне бачення, що його вирішення безпосередньо залежить від того, чи почнуть громадяни відповідально користуватися інтернетом і самостійно не наражати себе на ризики.

Учасники зустрічі озвучили пропозиції щодо подальших кроків, які необхідні, щоб вирішити наявну ситуацію, зокрема внесення змін до законодавства і нормативно-правових актів. За підсумками обговорення домовлено продовжити спільне напрацювання більш ефективних механізмів блокування ворожих вебсайтів уже із залученням нових сторін.


Перейти до вмісту