Під час робочої поїздки на прифронтові території члени Національної ради зустрілися з ліцензіатами Донецької та Луганської областей. У нараді взяли участь голова Національної ради Ольга Герасим’юк, член регуляторного органу Максим Онопрієнко і керівник юридичного управління Ганна Літвіщенко та близько півсотні представників місцевих медіа і кабельних операторів. Зустріч відбувалася в Краматорську за участі голови Донецької облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Павла Кириленка.
Основні проблемні питання, які обговорювали під час зустрічі, – це проникнення на українські частоти російських мовників, що глушать наш сигнал, фінансові умови співпраці провайдерів із медіагрупами та нестача регіонального контенту.
“Національна рада – на вашій стороні, точніше – на нашій спільній стороні. Ми тут для того, щоб акумулювати пропозиції, думки та ідеї, щоб іти із цим до профільних органів, говорити з тими, хто повинен пришвидшувати це вирішення і робити його якісним. Завдяки цьому ми зможемо затулити ту інформаційну діру, яка зараз тут є. Адже коли ми їдемо і чуємо тут в будь-якому авто російське радіо, ми розуміємо, що говорити про перемогу в інформаційній війні зарано”, – сказала Ольга Герасим’юк.
Питання захисту українського інформаційного простору в умовах російської окупації частини Донецької та Луганської областей напряму залежить від технологічного забезпечення, а воно наразі недостатньо потужне. До прикладу, телевежу на підконтрольній Україні території, неподалік від Слов’янська, знищили під час військових дій. Зараз її відновили, але вона удвічі нижча за донецьку вежу, яка зараз під контролем агресора.
“Російська Федерація з їх технічним обладнанням просто глушить наш сигнал більш потужним. Шалений інформаційний вплив здійснюється на окуповані території, а щоб у людей не було можливості приїхати й подивитися на власні очі, що тут відбувається, ворог закриває контрольні пункти в’їзду та виїзду”, – розповів голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко.
Така ситуація ускладнює роботу й місцевим провайдерам, бо агресор таким чином забирає в них і глядача, і покриття. Окрім того, проблемою є розповсюдження російського контенту через інтернет-ресурси, а їх діяльність наразі жодним чином не регулюється. За словами Максима Онопрієнка, це питання може бути вирішене з ухваленням нового закону про медіа.
«Ми як регулятор зможемо впливати і на ОТТ, і VOD-платформи. На мою думку, це правильно, тому що це буде рівність на ринку. Сьогодні мовники, провайдери ліцензуються, вони дотримуються умов ліцензії, узгоджують із нами пакети мовників. А ОТТ-платформи не мають жодного ліцензування. Через запровадження таких змін у законодавстві ми зможемо регулювати, який контент у них і які канали вони пропонують споживачам», – сказав він.
Детальніше про новий закон про медіа місцевим мовникам розповіла керівниця юридичного управління Ганна Літвіщенко: “Законопроєкт про медіа дуже назрів. Він вирішує масу проблем, які в нас існують. У ньому закладена технологічна нейтральність, тобто неважливо який спосіб доставки контенту, важливий сам контент. Буде розроблятися багато кодексів спільно з органами співрегулювання. Це допоможе українським медіа ставати сильними», – сказала вона.
Водночас одномоментно розв’язати проблему інформаційної окупації наразі неможливо. Але Національна рада виступатиме провідником у цьому процесі. Уже погоджено перші спільні кроки з головою Донецької ОДА Павлом Кириленком. Крім того, регулятор ініціює низку зустрічей з відповідними державними органами: СБУ та Міноборони – щодо питання покриття та збільшення потужностей передавачів, з медіагрупами – щодо зменшення економічного навантаження на провайдерів прифронтових територій. Національна рада також далі наполягатиме на оновленні медійного законодавства, оскільки це базова необхідність для протистояння пропаганді агресора.
Одна зі світлин – із сайту Донецької ОДА