Сьогодні, 14 березня, відбулося перше засідання Координаційної групи з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України, у роботі якого взяла участь заступник голови Національної ради Лариса Мудрак. За його результатами ухвалено Стратегію державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні та План першочергових заходів із реалізації поставлених цілей.
Координаційна рада створена з метою формування в державі правового фундаменту для самоорганізації суспільства, який би дозволив громадським об’єднанням ефективно виконувати свої функції, зокрема, долучатися до процесу державного управління.
Під час засідання заступник голови Національної ради Лариса Мудрак запропонувала залучати громадські об’єднання до роботи над законами, які розроблятимуться. «Дуже хочу вірити в те, що проект сприяння розвитку громадянського суспільства реалізується. Я ще пропоную організувати громадські слухання щодо майбутнього законопроекту», – заявила вона.
Зокрема, у плані заходів зазначається, що регуляторний орган у сфері телерадіомовлення разом із Кабінетом Міністрів має підготувати пропозиції щодо розробки державних цільових програм у сфері засобів масової інформації щодо:
забезпечення доступу до інформації для людей із особливими потребами;
захисту дітей від шкідливого впливу засобів масової інформації;
сприяння розвитку вітчизняного дитячого мовлення.
Упродовж останніх років Національна рада активно працює у цих напрямах. Свого часу регулятор рекомендував внести правки до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та зобов’язати всіх мовників – як державних, так і комунальних – здійснювати інформаційне телемовлення із сурдоперекладом. Законопроект перебуває нині на доопрацюванні у Верховній Раді України.
Невдовзі з ініціативи Національної ради планується розробити дієвий механізм захисту дітей від шкідливого впливу інформації у ЗМІ. Це завдання покладено на нещодавно створену Міжвідомчу робочу групу, до якої окрім представників регуляторного органу, увійшли Уповноважений Президента України з прав дитини, представники громадських та міжнародних організацій, галузевих об’єднань, телеканалів, медіа-юристи, психологи, науковці. З ініціативи Національної ради проводиться низка заходів для налагодження діалогу з телерадіомовниками задля сприяння збільшенню обсягу вітчизняних дитячих програм і передач.
Також слушно зазначити, що останні роки регулятор знайшов ефективну формулу співпраці з Громадською радою при Національній раді.
Підсумувавши обговорення, що тривали на засіданні Координаційної групи, напрошуються висновки, що на разі передумови для розвитку громадянського суспільства в Україні не сприятливі. Не створено законодавчої бази для нормального функціонування громадських інституцій, що є недопрацюванням із боку держави. Наприклад, громадська організація в Україні реєструється в десять разів довше, ніж підприємство. Несприятливим для існування суспільних громад є і податкове середовище. Однак, відзначали спікери, в Україні є моральний фактор, який вливає на ситуацію. «Ми всі походимо з тоталітарних держав. І нам ще треба вчитися мистецтву жити у відкритому демократичному суспільстві. Рівень самоорганізації в Україні надзвичайно низький. Тому держава і має винайти механізм, який би стимулював громадську активність», – констатував під час своєї доповіді директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв.
_____________________________________________________________________________
Стежте за нашими новинами на facebook.com/NacRada та twitter.com/NacRada