17 грудня в рамках першого засідання керівної групи Проєкту Європейського Союзу та Ради Європи «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки свободи медіа в Україні» відбулося обговорення завдань, які ставлять перед собою організатори і бенефіціари на 2020 рік. Регулятор електронних медіа представляв член Національної ради Валентин Коваль.
Проєкт ЄС і РЄ розрахований на 2 роки і триватиме до 9 липня 2021 року, його кошторис – 1 млн 172 тис євро. Реалізовуватиметься Проєкт у шести напрямах: вдосконалення системи управління суспільного мовника; завершення реформи комунальних друкованих видань; поліпшення стану безпеки медіаучасників, вироблення механізму швидкого реагування; сприяння ухваленню законопроєкту «Про медіа» і забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення; забезпечення доступу до публічної інформації та прозорості діяльності розпорядників публічної інформації; впровадження механізмів подолання проявів «інформаційного безладдя» та дезінформації.
Про те, що такої значної ваги набуде розгляд законопроєкту «Про медіа», ще під час минулої зустрічі у червні було важко здогадатися, висловився Валентин Коваль. Нині, коли цей процес відбувається вкрай активно за участі громадськості, влада в особі Національної ради сприяє законотворчому процесу, надає приміщення для обговорень, забезпечує методологічними матеріалами, надає своє бачення якихось дуже складних питань, що стосуються електронних медіа. Регулятор усвідомлює, що на нього чекають зміни, адже напрацьовані нововведення передбачають значне розширення повноважень Національної ради і нові підходи до ліцензування, реєстрації, контролю тощо. Тому це є період навчання. У цьому аспекті регуляторний орган сподівається на підтримку Проєкту ЄС і РЄ, оскільки, зауважив Валентин Коваль, «одна справа написати закон, інша – зробити так, щоб закон був зрозумілий суспільству, щоби регулятор був у змозі проконтролювати його виконання». Тому своїм завданням на наступні роки Національна рада бачить, щоб медіа – як електронні, так і онлайн та друковані – «відчували себе більш вільними за нового законодавства, ніж це було до сьогодні».
Рада Європи приділятиме пильну увагу проходженню законопроєкту «Про медіа» в Парламенті, сказала заступник голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко. Організація чекає отримати цей акт, щоб дати йому експертну оцінку. Так само Рада Європи готова надати усіляку підтримку при розробці законопроєкту «Про дезінформацію», над якою працює Міністерство культури, молоді та спорту.
Окремий погляд буде сфокусовано на питанні гендеру і запобігання сексизму в медіа та рекламі, зокрема заплановано розробку і презентацію документів із відповідними рекомендаціями, зустрічі міжнародних та українських експертів для їх напрацювання.
Іншими сторонами, які взяли участь в засіданні Керівної групи і зацікавлені в здобутках Проєкту, є Державний комітет телебачення і радіомовлення, Міністерство культури молоді та спорту, Національна суспільна телерадіокомпанія України, Уповноважений з дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України, Національна академія внутрішніх справ, Національна школа суддів України, Національна академія прокуратури України. У рамках цього Проєкту також для визначення напрямів співпраці відбулися зустрічі з представниками Офісу Президента України, Верховної Ради України тощо.