Голова Національної ради Ольга Герасим’юк в інформаційно-аналітичній програмі «Сьогодні вдень» на Українському радіо розповіла про роботу медіарегулятора задля зменшення проявів дискримінації в медійному просторі.
- Закон «Про медіа» чітко фіксує, що висловлювання, які розпалюють ненависть, ворожнечу, вважатимуться грубим порушенням, а висловлювання, які підбурюють до утисків і дискримінації, – значним порушенням. За це передбачено серйозні штрафи – до 75 мінімальних заробітних плат.
- За останні місяці Національна рада отримала кілька скарг щодо дискримінації в медіа. Дві – від Уповноваженого ВРУ з прав людини – вони містять ознаки розпалення ворожнечі щодо ромів – і звернення від громадянина у зв’язку з публікацією на інформаційному вебсайті матеріалу, де наявна відкрита дискримінація ЛГБТІК-спільноти. Наразі регулятор опрацьовує ці звернення.
- Як правило, відповідальність за поширення інформації лежить на медіа. Але кожен випадок має розглядатися окремо. Звичайно, для роботи у прямому ефірі треба бути дуже професійним. Ми спілкуємося з колегами, щоб відточувати свій професіоналізм. До закликів і підбурювань треба бути готовим, щоб зреагувати. А деякі речі треба просто знати.
- Ми зустрічалися з організаціями ромської, єврейської, кримськотатарської, мусульманської, ЛГБТІК-спільнот, тими, які опікуються людьми з інвалідністю, представниками церков. У всіх них є багато чим поділитися, що є неетичним, що може образити. Треба постійно спілкуватися з такими громадськими організаціями. Нам усім треба постійно вчитися – і в побуті, і в медіа. Тому що медіа часто фіксують наші стереотипні уявлення про когось.
- Ми працюємо над створенням рекомендацій для медіа з цієї теми разом із спільнотами. Тут ідеться не так про окремі слова, як радше про методику, яка з урахуванням слів, контексту, в якому ми їх вживаємо, та низки інших факторів дозволить розібратися, чи є певне висловлювання таким, що розпалює ненависть, ображає.
- У вересні регулятор проведе низку зустрічей для медіа, редакторів, ньюзрумів, на яких ми будемо обговорювати тему недискримінації. Ми надамо матеріал, який зараз опрацьовуємо, подбаємо про те, щоб критерії, які розробляємо, були зрозумілі для медійників, і щоб вони співпрацювали.
Докладніше слухайте в інтерв’ю.