Набув чинності закон про незалежність Національної ради

21.07.2021

21 липня, у день, наступний після опублікування, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення». Його було ухвалено Парламентом 17 червня. Цей Закон серед іншого дає можливість регуляторному органові повернутися до проведення конкурсів на мовлення.

Законом передбачено врегулювати низку таких питань:

  • подання кандидатур на посаду членів Національної ради;
  • можливість створення Президентом України конкурсної комісії для проведення відбору кандидатів на посаду члена Національної ради;
  • врахування гендерної складової при призначенні членів Національної ради;
  • вимоги до членів Національної ради, їх права та обов’язки;
  • оплата праці працівників апарату Національної ради тощо.

Також Закон визначає граничну норму для тимчасового відступу від ліцензії. Як відомо, на період встановлення карантинних заходів в Україні у зв’язку з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 телеканали і радіостанції можуть відступати від умов своїх програмних концепцій. Такі рішення ухвалює Національна рада на звернення компаній. Новим Законом передбачено, що такий відступ не може перевищувати 35 відсотків загального обсягу мовлення компанії, визначеного ліцензією.

Закон, крім того, скасовує обмеження на проведення у час карантину конкурсів на мовлення. Таким чином, Національна рада  уже може відновити проведення конкурсів. Нині регулятор опрацьовує наявні дані щодо частот і потреб мовників і готується до оголошення конкурсів.