На засіданні Громадської ради обговорили низку важливих питань галузі

02.03.2021

2 березня відбулося чергове засідання Громадської ради, що діє при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, на якому обговорено питання щодо врахування пропозицій до проєктів регуляторних актів Національної ради, можливостей надсилати пошту до регуляторного органу через СЕД взаємодії органів державної влади, необхідності з’ясування позицій щодо нових законодавчих положень про рекламу азартних ігор, проведення наради з представниками індустрії щодо висвітлення медіа випадків суїцидів.

У засіданні Громадської ради брали участь члени Національної ради Олена Ніцко, яка курує цей напрям роботи регулятора, і Максим Онопрієнко, а також керівник апарату Національної ради Сергій Кучерук та представники юридичного управління і пресслужби.

Ініціатором обговорення питання щодо можливостей  громадських, галузевих організацій та ліцензіатів Національної ради перейти на більш сучасний спосіб комунікації – через електронну пошту –  стала Наталія Клітна. Вона висловила побажання, аби на електронне листування через  спільну систему документообігу державних органів адресанти отримували відповідь у такий же спосіб.

Сергій Кучерук повідомив, що в Національній раді нема проблем із листуванням через електронну пошту, нещодавно регулятор приєднався до  Системи електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ), тому тут жодних питань не виникає.  Він також повідомив, що і Державний реєстр телерадіоорганізацій та суб’єктів інформаційної діяльності переведено на іншу платформу і він невдовзі буде доступний у системі реєстрів держорганів. Є сподівання й на те, що до кінця року буде впроваджено систему електронних кабінетів ліцензіатів через сайт Національної ради.

Однак ситуація з отриманням та надсиланням офіційних документів, що стосуються ліцензування, не така проста, сказав він. Наразі відправники можуть скористатися цифровим підписом, і регулятор такі документи може приймати і опрацьовувати. Проте залишаються чинними законодавчі норми, які визначають, що документи мають подаватися у паперовій формі з дотриманням  передбачених вимог. Тому, хоч би як усі хотіли спростити процедури подачі документів, поки що доведеться ці норми виконувати.

Цю думку Сергія Кучерука підтримали інші члени Громадської ради, наголосивши, що навіть у новому законі варто залишити можливість подачі документів у двох формах – електронній і паперовій та передбачити перехідний період, який не може бути занадто швидким.

Друге обговорюване питання викликало жваву дискусію, воно стосувалося регуляторних актів Національної ради, які надсилаються на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України. Члени Громадської ради зауважили, що вони не можуть ознайомитися із затвердженими Національною радою актами і не знають, чи враховані їхні пропозиції.

Юристи регулятора пояснили, що не всі пропозиції, що подаються до Національної ради, можуть бути враховані, бо вони часто навіть суперечать одна одній.  Мін’юст, своєю чергою, також вносить правки в ці документи, тому, оприлюднивши їх до моменту державної реєстрації, можна ввести в оману громадськість.  Оприлюднюються тільки ті регуляторні акти, які набрали законної сили.

Пропозиції, які прозвучали з цього питання, мають обговорити члени Національної ради.

Член Громадської ради Аліна Правдиченко повідомила, що 13 серпня 2020 року набрав чинності Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор», яким, зокрема, встановлено вимоги щодо розповсюдження реклами азартних ігор та/або організаторів азартних ігор, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими провадиться діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор та внесено відповідні зміни до Закону України «Про рекламу».

На її думку, застосування низки норм потребує певних уточнень, за відсутності яких очевидно не дотримується принцип правової визначеності, ясності і недвозначності правових норм. Це,  свою чергою, не дає можливості їх однакового застосування.

Було вирішено звернутися до Національної ради, аби та надала своє бачення щодо низки норм, щоби телерадіоорганізаціям ці вимоги стали зрозумілішими.

Член Громадської ради Любов Найдьонова  розповіла про сплеск повідомлень у ЗМІ щодо випадків самогубств серед дітей. Вона повідомила про заплановану на 4 березня спільну нараду Національної ради та індустрії для обговорення цих питань. Адже нагальною є необхідність дотримання правил, що містяться у Спільному акті узгодження № 2 «Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду». На її думку,  про це треба нагадувати не лише телерадіоорганізаціям, а й інтернет-виданням та адміністраторам соціальних мереж.

Наступне засідання Громадської ради заплановане на  6 квітня цього року.