Можливості і ризики штучного інтелекту: як вберегти суспільства від дезінформації

25.10.2024

Про вплив штучного інтелекту на медіа і суспільства, роль професійної журналістики і медіаграмотності, а також безпекові ризики йшлося на 60-му засіданні Європейської платформи регуляторних органів (EPRA), що триває 24 – 25 у Лімасолі на Кіпрі. У засіданні платформи європейських медіарегуляторів бере участь голова Національної ради Ольга Герасим’юк.

Учасники засідання обговорювали ризики, які постали перед медіа і журналістикою у зв’язку з широким застосуванням інструментів штучного інтелекту.

ШІ, з одного боку, розширює для медіа можливості для обробки й аналізу інформації, створення і поширення контенту. Однак, з іншого боку, його часто використовують з метою розповсюдження дезінформації та фейків. Дослідження медіасектору свідчать, що із 2019 року до тепер кількість діпфейків зросла на 550%. Недобросовісне використання ШІ в медіа призводить до падіння довіри до журналістів.

Ольга Герасим’юк розповіла про Рекомендації з відповідального використання ШІ в медіа, які розробили в Україні спільно Мінцифри, Національна рада, експерти і громадськість. Вони містять чіткі інструкції щодо оцінки етичності та правдивості контенту, згенерованого ШІ, і визначають принципи використання нейромережі в роботі медіа. Також для представників креативних і малих бізнесів були напрацьовані Рекомендації з відповідального використання ШІ в рекламі й маркетингу. Важливе місце у цьому процесі належить відповідальному підходу медіа та ролі саморегулювання медіа при взаємодії з цією технологією, підкреслила очільниця Національної ради.

За результатами обговорення представники медіарегуляторів та експерти дійшли висновку, що повернення до звичної журналістики із живим спілкуванням та якісною перевіркою фактів може стати єдиним і найнадійнішим способом уберегти суспільства від інформаційних ризиків дезінформації та маніпулювання.


Перейти до вмісту