1 червня у світі відзначають Міжнародний день захисту дітей, а цьогоріч від його започаткування минає 70 років! Як і багато десятиліть поспіль, його основною метою залишається привернення уваги суспільства до прав і потреб дітей, необхідність їх належного захисту.
Медіасередовище є невід’ємною частиною нинішнього життя. І воно може бути як дружнім, так і небезпечним для дітей та молоді. Стрімкі інформаційні перетворення пропонують нові можливості, які так легко освоює юнь, та водночас несуть і великі загрози.
Найбільші ризики натрапити на шкідливий чи травмівний контент – в Інтернеті. Завдання суспільства й держави – відгородити дітей від небажаної інформації і зробити їх перебування в інтернет-просторі безпечним. Журналісти і блогери повинні знати особливості потреб молоді й пам’ятати про специфіку сприйняття інформації дітьми різного віку та уникати подачі інформації, яка може негативно позначитися на їх психічному і моральному розвиткові.
Важлива роль у цьому процесі батьків, педагогів, медіаекспертів. Вміння критично сприймати й оцінювати будь-яку інформацію, перевіряти факти і джерела інформації, аналізувати почуте, побачене і прочитане – саме цьому треба навчати сучасну молодь. Роль медіаграмотності у сучасному світі переоцінити важко. Це розуміння поступово утверджується і в нас, бо все, що закладене в сьогоднішнє молоде покоління – це завтрашня Україна.
Нині варто дбати не лише про захист, оберігання дітей, треба акцентувати й на новому сприйнятті реальності. Світова криза, спричинена пандемією, окреслила нові візії і підштовхнула до нового бачення освітньої системи. Онлайн-навчання, запроваджене в багатьох країнах і до якого великою мірою залучені й медіа, відкриває нові шанси і розширює можливості освітніх програм та їх освоєння.
Національна рада зі свого боку сприяє глибшому розумінню цих процесів. При регуляторному органі вже кілька років працює Робоча група зі створення правил захисту дітей у медіа, напрацьовано кілька актів саморегуляції. Національна рада закликає керівників компаній приєднуватися до робочої групи і поставити свої підписи під узгодженими документами, а журналістів і всіх медійників, незалежно від платформ, на яких вони працюють, глибше знайомитися із цими правилами і застосовувати їх у своїй роботі.
Спільний акт узгодження № 2 «Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду»
Регулятор заохочує медіа до саморегулювання і не може вимагати від них дотримання цих актів, адже це добровільна відповідальність самих мовників. Однак та ситуація, яку маємо у вітчизняному ефірі, спонукає до більш рішучих кроків. Тому Національна рада подала конкретні пропозиції щодо захисту дітей до нового законопроєкту про медіа та сподівається, що з його ухваленням ці питання будуть ефективно регулюватися і Національною радою, і самими ЗМІ.