Міжнародні та вітчизняні експерти обговорюють впровадження цифрового мовлення в Європі

07.11.2011

Організатори ставлять собі мету максимально посприяти утвердженню європейських стандартів в українському медійному середовищі. На конференцію прибули представники регуляторних органів та незалежні медіа-експерти з Голландії, Німеччини, Словенії, Сербії, Грузії, Туреччини, Республіки Македонія, Франції, Нідерландів, Швейцарії та інших країн.  

З вітальних слів іноземних гостей можна зробити висновок, що ця конференція є лише одним із елементів багатостороннього проекту Європейського Союзу і Ради Європи «Сприяння європейським стандартам в медійному середовищі». Очевидно, що Європа зі свого боку не лише зацікавлена в розвитку українського медіа-простору, а й готова всіляко допомагати і підтримувати в процесі утвердження демократичних принципів його функціонування.

Тож представник Генерального Секретаря Ради Європи з координації програм співробітництва в Україні, голова Офісу Ради Європи в Україні Владімір Рістовскі та Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра у своїх вітальних словах наголошують на тому, що такий важливий крок, як перехід на цифрове мовлення, має бути здійснений з дотриманням демократичних принципів. Так, один із основних принципів, за словами гостей, про який слід пам’ятати, полягає в тому, що цифрове мовлення має слугувати інтересам усіх груп населення. «Плюралізм в медіа – також один із основоположних принципів, яким потрібно керуватися при створенні аудіовізуального простору нового покоління, – вважає Жозе Мануель Пінту Тейшейра.

Вагому підтримку при організації цього міжнародного заходу надало Міністерство закордонних справ України. Своє вітання учасникам конференції передав Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко. За підтримки МЗС проект «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі» було продовжено до 2012 року. Сьогоднішній захід також сприяє досягненню тих цілей, які ставить перед собою Україна. Зокрема, йдеться про підтримку вільних та плюралістичних медіа в Україні, впровадження європейських принципів у вітчизняному законодавстві, що регулює телерадіоінформаційну сферу, а також гарантування чесного, рівного і прозорого доступу до нових систем і послуг у контексті переходу на цифрове мовлення.

Ситуацію, що склалася в Україні, її проблеми та перспективи, окреслив голова Національної ради Володимир Манжосов«Неодноразово згадувалося те, що Україна підписала міжнародну  угоду Женева-2006, згідно з якою до 2015 року необхідно повністю перейти на цей формат мовлення. Період з 2006 по 2010 роки характеризувався відсутністю системного підходу, невизначеністю джерел фінансування та неузгодженістю позицій органів державної влади, що завело ситуацію в глухий кут. Фактично за рік ми створили фундамент для впровадження цифрового мовлення: затвердили План розвитку національного телерадіоінформаційного простору, в якому містяться основні етапи переходу, обрали провайдера, провели конкурс на розподіл цифрових частот і продовжуємо працювати в цьому напрямку», – підсумував він.

На разі, Україні потрібно приділити увагу вирішенню конкретних, навіть «прикладних» питань. Зараз можна назвати три основні проблеми в контексті переходу «на цифру», які потребують негайного вирішення. Перша – стосується універсальної програмної послуги. Закон зобов’язує провайдерів програмної послуги обов’язково включати всі загальнонаціональні канали до своїх програмних пакетів. Оскільки «в цифрі» їх буде 32, дрібні та середні провайдери змушені будуть розширювати ємність своїх кабельних мереж. Вірогідно, що не всі матимуть змогу здійснити такий крок, і тому змушені будуть припинити свою діяльність. Не менш важливою проблемою для телеканалів, що отримали ліцензії на мовлення в мультиплексах, є питання тарифної політики, що формується провайдером програмної послуги багатоканальних цифрових телемереж. І третя, актуальна проблема, яка потребує швидкого вирішення – це створення механізму забезпечення незаможних верств населення сет-топ-боксами для прийняття цифрового сигналу.

Нагадаємо, структурно конференція «Цифрове мовлення в Європі: правові, регуляторні та технічні аспекти» поділена на 4 сесії:
• загальний огляд стану впровадження цифрового мовлення в Європі;
• принципи державної фінансової підтримки на період впровадження цифрового мовлення;
• проблеми впровадження цифрового мовлення в Європі та шляхи їх подолання: регіональне мовлення;
• перспективи розвитку радіо в цифровому середовищі.

У роботі конференції беруть участь провідні українські та європейські медіа-експерти. Учасники заслухають понад 20 доповідей фахівців телерадіоінформаційної сфери і за результатами обговорень ухвалять відповідні резолюції.

За подальшим перебігом цього міжнародного заходу стежте за нашими повідомленнями.