Місцеві радіостанції і суспільний мовник отримали найбільше радіочастот за минулі 5 років

10.07.2019

10 липня під час пресконференції в інформаційному агентстві Укрінформ члени Національної ради Сергій Костинський і Максим Онопрієнко розповіли про результати діяльності регуляторного органу з розвитку радіомовлення в Україні упродовж останніх п’яти років. Лідерами за кількістю отриманих від регулятора частот стали місцеві мовники і Національна суспільна телерадіокомпанія України.

Загалом на конкурсах Національної ради упродовж 2014 – 2019 років було видано 294 FM-частоти. 106 із них були надані місцевим радіомовникам, радіопрограми Суспільного мовлення – «UA:Українське радіо», «UA:Радіо Промінь», «UA:Радіо Культура» – отримали 97 частот.

«За останні 5 років ми добудували найпотужнішу мережу в Україні, аналогів їй немає, вона об’єднує 157 населених пунктів у 24 областях України», – розповів про мережу «UA:Українське радіо» Сергій Костинський. Покриття цієї радіостанції зросло більше ніж у 2 рази.

Мережа «UA:Радіо Промінь» об’єднує 21 населений пункт у 12 областях України, за цей час вона зросла на 11 FM-частот.

«UA:Радіо Культура» працює у 32 населених пунктах 19 областей країни, у 2014 – 2019 роках покриття радіомережі зросло на 20 FM-частот.

Одним із нововведень Національної ради стало впровадження форматних конкурсів, і ця концепція, за словами Сергія Костинського, довела свою ефективність. Причин, які підштовхнули до цього кроку, було дві. Перша – більшість із наявних радіостанцій є однотипними за своїм форматом мовлення – розважально-музичними або ж музично-розважальними. Друга – місцеві радіостанції у минулі роки все частіше ставали частиною великих мережевих радіостанцій. «За останні 20 років ми бачили тенденцію того, як вмирає місцеве мовлення. Завдяки форматним конкурсам ми не тільки зупинили цю тенденцію, але навпаки сьогодні можемо говорити про те, що місцеве мовлення в Україні розвивається», – сказав він.

Національна рада провела 11 форматних конкурсів, 6 з яких були пов’язані з новими форматами мовлення. Так, в Україні з’явилися мережа, де звучить 100% української пісні –  «Країна FM», радіостанція військово-патріотичного спрямування «Армія FM», радіостанція джазової музики і радіостанції, що працюють в інформаційному жанрі, освітньо-розважального та культурно-мистецького спрямування. Регулятор і далі працюватиме над розвитком цих форматів радіомовлення.

5 конкурсів із 2017 року було проведено для розвитку місцевого мовлення в рамках проекту Національної ради «Мовлення громад». Оскільки умови конкурсу передбачають для місцевих мовників можливість ретрансляції програм лише Суспільного мовлення і «Армії FM», то таким чином додатково відбувається розбудова мереж Суспільного мовлення і військового-патріотичного мовлення.

Національна рада також реалізувала експериментальний проект із цифрового радіо в Києві. Це мовлення у DAB+. За результатами трьох конкурсів, проведених у 2018 році, у столиці запрацював мультиплекс, у якому мовлять 14 радіостанцій. Цей напрям Національна рада також має намір активно розвивати і далі.

Загалом у 2014 – 2019 роках регуляторний орган отримав висновки  щодо можливого використання 449 частот. Це лише 38% загальної кількості частот (1168), які Національна рада замовляла для прорахунку. Більшість із них стали доступними упродовж останніх 2,5 років. За цей час змінився підхід до замовлення частот. Сьогодні процес відбувається набагато швидше і ефективно працює в інтересах держави, повідомив Сергій Костинський.