У перебігу онлайн-зустрічі представників регулятора в областях і працівників відповідного управління, яку днями провів член Національної ради Максим Онопрієнко, чіткіше окреслилися проблеми, які виникають у регіональних і місцевих мовників через запроваджені урядом карантинні заходи задля запобігання поширенню вірусу COVID-19.
Під час засідання Національної ради 7 травня, що також тривало у режимі відеоконференції, Максим Онопрієнко повідомив, що обмеження, які були запровадженні урядом по всій країні, торкнулися і телерадіоорганізацій. Значна частина мовників змушена перевести своїх працівників на дистанційну роботу, призупинені проєкти власного виробництва. Відтак компанії здебільшого зосередилися на інформаційному мовленні, активніше почали співпрацювати з відповідними міністерствами нашої країни щодо питань інформування про ситуацію з розповсюдження епідемії. Також розміщують у своїх ефірах соціальні ролики, виготовлені на державному рівні. Крім того, місцеві мовники активно підтримали ідею трансляції Великодніх богослужінь у своїх ефірах для того, щоб глядачі могли залишатися вдома і брати активну участь у святкуваннях.
Максим Онопрієнко констатував, що багато місцевих і регіональних мовників підтримали ідею дистанційного навчання і разом із місцевими департаментами та освітніми закладами почали виготовляти власні проєкти. Зокрема, в Івано-Франківську телерадіокомпанії «Вежа», «Канал-402», «РАІ» запустили місцевий телепроєкт «Відеошкола», у місті Конотопі Сумської області дитяча телерадіоорганізація «Кон-такт» запустила проєкт «Навчаємось вдома», у Сумах телеканал «СТС» − проєкт «Школа онлайн», у Запоріжжі «Телеканал Z» спільно з міським департаментом − «Уроки онлайн», у Черкасах телеканал «Ільдана» – освітні програми «Навчаємося вдома».
«Приємно було дізнатися, що незважаючи на складнощі у виробництві власного продукту в цей період, деякі мовники навпаки запустили нові програми», − повідомив Максим Онопрієнко. Зокрема, радіомовник із Вінниці – Телерадіокомпанія «Такт» (позивний «Радіо «Такт»), яка спеціалізуюється на рок-музиці, запустила нову передачу, присвячену блюзу, з активним використанням україномовного контенту.
За словами члена Національної ради, серед основних проблем у місцевих радіомовників є призупинення рекламних надходжень, також були звернення до Концерну РРТ і компанії «Зеонбуд» щодо неможливості сплати рахунків за доставку сигналу. Провайдери програмної послуги теж недоотримують кошти за надані послуги, оскільки більшість населення сприймає оплату кабельного телебачення так само, як і сплату за комунальні послуги, на які було певне послаблення, надане центральною владою. Максим Онопрієнко висловив надію, що після відновлення ситуації, все стабілізується, і компанії зможуть знайти порозуміння між собою для вирішення господарських питань.
Окрім цього, варто відзначити ще й такі позитивні моменти, частина мовників вчасно розпочали діяльність через рік після отримання ліцензії, незважаючи на запровадження карантинних заходів та складність нинішньої економічної ситуації.
Зокрема:
- ТОВ «Білоцерківська медіа компанія» (логотип «ПРАВДА ТУТ Біла Церква») 1 травня розпочало мовлення в мультиплексі МХ-5 багатоканальної цифрової мережі ТОВ «Зеонбуд» у м. Білій Церкві;
- Редакція радіо «Релайф» Решетилівської міської ради (позивний «Говорить Решетилівка») розпочала мовлення на частоті 91,1 МГц у м. Решетилівці Полтавської обл.
Відповідно до ліцензій, отриманих у рамках проєкту «Мовлення громад», у квітні 2020 року на території Львівської області розпочали добове ФМ-мовлення 4 місцеві радіостанції:
- КП «Телерадіокомпанія «Перший західний» (позивний: «Радіо перше»), мовлення на частоті 89,2 МГц у м. Броди;
- КП «Радіоредакція «Слово» (позивний «Уривок пісні «Верховино, світку ти наш») мовлення на частоті 100,2 МГц у м. Бориславі;
- Районна комунальна ТРК «Броди» (позивний «Броди FM-настрій в тобі») мовлення на частоті 88,8 МГц у м. Броди;
- Студія районного радіомовлення «Карпатський гомін» (позивний «Говорить Студія районного радіомовлення «Карпатський гомін») мовлення на частоті 97,2 МГц у м. Турка.
Також започаткований Національною радою проєкт з обміну контентом «Media Change Ukraine» активно використовується місцевими і регіональними мовниками, наголосив Максим Онопрієнко. Така співпраця триває далі й мовники додають новий контент до бази, який було створено у березні – квітні цього року, і це дає змогу іншим мовникам наповнити свої програмні сітки.
Він подякував представникам регулятора в регіонах і мовникам за те, що «незважаючи на складну економічну ситуацію і проблеми соціального характеру, вони змагаються і намагаються зберегти своїх слухачів, глядачів, а Національна рада активно, в міру своїх повноважень, допомагає їм у цьому».