Місія БДІПЛ ОБСЄ обговорила із членами Національної ради рекомендації за результатами виборчих кампаній 2019 року

23.01.2020

22 січня делегація Бюро з демократичних інститутів та прав людини Організації з безпеки та співробітництва в Європі (БДІПЛ ОБСЄ) відвідала Національну раду для обговорення рекомендацій, що містяться у звітах місій БДІПЛ ОБСЄ, які працювали на президентських і позачергових парламентських виборах 2019 року в Україні. У зустрічі взяли участь члени Національної ради Юрій Зіневич, Валентин Коваль і Максим Онопрієнко, а також працівники апарату регуляторного органу.

Голова місії БДІПЛ в Україні Альберт Йонсон привітав Україну з ухваленням Виборчого кодексу. Він зауважив на позитивних його сторонах – гармонізації процесу проведення президентських і парламентських виборів, врегулювання можливості брати участь у виборчому процесі для внутрішньо переміщених осіб та осіб з особливими потребами, запровадження гендерної квоти у партійних списках тощо. Схвально були оцінені й деякі зміни, що відбулися в українському законодавстві щодо запобігання корупції, зокрема фінансування виборчих кампаній, мажоритарної системи, однак вони, на думку пана Йонсона, потребують ще подальшої роботи й удосконалення.

Представники місії нагадали, що в Україні важливим елементом у проведенні виборчих кампаній є середовище медіа, яке тісно пов’язане з політичною сферою. У звіті БДІПЛ зазначалося, що український медіарегулятор потребує більших важелів реагування на порушення ЗМІ виборчого законодавства. У цьому контексті члени делегації цікавилися, як змінилися повноваження Національної ради у зв’язку з новоухваленим виборчим кодексом. Також їм було особливо цікаво дізнатися про напрацювання законопроєктів про медіа і про забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації.

Начальник управління контролю та аналізу телерадіомовлення Роман Кіфлюк розповів про те, що виборчий кодекс чітко визначає санкції, які може застосовувати Національна рада до ЗМІ за порушення виборчого законодавства. Це, за його словами, дає велику надію, що ситуація під час наступних виборів зміниться, адже медіа бачитимуть конкретну відповідальність. Також регуляторний орган вніс зміни до власної Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, якою передбачив можливість застосування адміністративних санкцій до порушників. Ця Інструкція надалі використовуватиметься в роботі працівниками Національної ради.

Валентин Коваль стисло охарактеризував нововведення, які запропоновані двома законопроєктами, що нині опрацьовуються на рівні Парламенту, державних органів і громадськості. Питання протидії дезінформації є актуальним для багатьох європейських країн, які також шукають свої шляхи боротьби із цієї проблемою. Відповідний український законопроєкт, висловився Валентин Коваль, абсолютний і стосується не лише виборчого періоду. Обидва законопроєкти є узгодженими і не суперечать один одному.

Під час зустрічі порушувалися також питання взаємодії Національної ради із Національним агентством з питань запобігання корупції щодо фінансової прозорості медіа й використання коштів на виборчі кампанії, порушень політичних персон, які стоять за каналами, важливості відповідальної роботи незалежного суспільного мовника, який має засвідчувати у своїй роботі дотримання журналістських стандартів і надавати громадянам збалансовану незаангажовану інформацію. Цікавим стало обговорення теми регулювання інтернет-медіа. Представники делегації БДІПЛ запропонували допомогу в налагодженні співпраці з їхнім Віденським офісом, який аналізує подібні законодавчі норми, наявні у європейських країнах.

Сторони погодилися й надалі підтримувати тісні зв’язки заради співпраці і взаємної допомоги у вирішенні найактуальніших питань, що постають у сфері проведення демократичних виборів в Україні.

У зустрічі також взяли участь директор департаменту з питань виборів БДІПЛ  Александр Шлик, заступник директора департаменту з питань виборів Ульві Ахундлу і радник із питань виборів Кеара Кастальдо.