Під час робочої поїздки на Харківщину 3 серпня голова Національної ради Ольга Герасим’юк і члени медіарегулятора Максим Онопрієнко та Олександр Бурмагін зустрілися із представниками місцевих медіа. Близько 60 осіб – керівників і кореспондентів медіа Харкова та області – прийшли на зустріч, щоб обговорити наболілі питання.
Розмові передував урочистий момент нагородження працівників харківських медіа. Ольга Герасим’юк вручила Почесні грамоти Національної ради колективам радіокомпаній ТОВ «Матрікс+», м. Харків, і ПП «ТРК «Ефір-Р», м. Харків, Грамоти Національної ради – Олені Мінченко, головній редакторці ТОВ «ТРК «Надія», м. Первомайський Харківської обл., Марині Ткачук, кореспондентці ТОВ «ТРК «Вектор», м. Лозова Харківської обл., і Ларисі Бодаревій, директорці ПП «Медіа-Зміїв», м. Зміїв Харківської обл.
Очільниця медіарегулятора зазначила, що пишається українськими медійниками: вони пішли на фронт, стали на захист Батьківщини або не полишили своєї професії, звитяжно працюючи у такий складний час.
Ольга Герасим’юк поінформувала присутніх, що для регулятора вже відкрита можливість проводити планові перевірки. Також відповідно до Закону України «Про медіа» розпочато реєстрацію мовників – і нині реєструються дуже багато друкованої преси, онлайн-медіа. Вона пояснила, що в умовах війни реєстрація друкованих медіа є обов’язковою, а для онлайн-медіа – завжди добровільною. Тому, «хто не прийде реєструватися, то нічого не буде. Але коли колеги йдуть на реєстрацію, то розуміють, що зможуть отримати право на участь у тендерах і т. ін.».
Голова регулятора розповіла, що Національна рада працює над тим, щоб була створена електронна комунікація, над цим регулятор працює з Мінцифрою.
Розмова із представниками медіа була активною і відвертою. Особливо жваво висловлювали наболілі питання представники друкованих медіа. Серед іншого звучали думки про те, що Закон «Про медіа» має на меті знищити друковану пресу. Також говорили, як складно їм нині працювати і що їм важливо, аби на державному рівні було розуміння, що друкована преса є дуже потрібною, особливо на деокупованих територіях.
Члени Національної ради роз’яснили учасникам, яким чином Закон «Про медіа» регулює друковані видання. Олександр Бурмагін пояснив юридичні аспекти теми дискусії і суть медійної реформи. Він зазначив, що ця реформа – по суті, перетворення комунальних організацій на публічні медіа. Максим Онопрієнко запропонував напрацювати конкретні пропозиції, які можна взяти в роботу.
«У нас до друкованої преси багато сентименту. Я багато років приділила друкованим медіа, багато працювала в газетах… Це наш перший підхід до реєстрації. Державні кошти на друк – це напевно те питання, що будемо обговорювати. У мене буде зустріч з виконуючим обов’язки міністра інформації», – сказала Ольга Герасим’юк. Водночас, наголосила вона, Закон жодним чином не обмежує друковані видання.
Під час наради також були порушені питання тарифів Концерну РРТ для радіомовників, термінів ліцензування, особливостей реєстрації друкованих медіа, російського мовлення на прикордонні. Медійники ділилися своїми проблемами, говорили про фінансові труднощі, непорозуміння з місцевою владою тощо.
Максим Онопрієнко розповів присутнім про особливості надання дозволів на тимчасове мовлення. Окреслив питання роботи Національної ради з донорами – Румунією, ЮНЕСКО – і про можливість надання технічної допомоги мовникам, про опитувальник щодо втрат компаній під час війни, який Національна рада пропонувала заповнити.