Медіарегулятори держав-членів ЄС ухвалили перші спільні пропозиції до майбутнього рамкового закону, що регулюватиме сферу цифрових послуг

22.06.2020

У рамках 13-го Пленарного засідання, що відбулося на початку червня, Група європейських регуляторів з питань аудіовізуальних послуг (ERGA) провела онлайн-обговорення майбутнього сфери регулювання європейських медіа в контексті нового Закону про цифрові послуги в ЄС.

Нормативно-правова база ЄС у сфері регулювання цифрових послуг була незмінною з часу ухвалення Директиви про електронну комерцію у 2000 році.

У рамках Європейської цифрової стратегії Європейська Комісія оголосила роботу над пакетом пропозицій до Закону про цифрові послуги (Digital Services Act package) для зміцнення Єдиного ринку цифрових послуг і сприяння інноваціям та конкурентоспроможності  в онлайн-середовищі Європи.

Нове законодавство про цифрові послуги має модернізувати чинну законодавчу базу щодо цифрових послуг за допомогою двох основних пріоритетів: чітких правил, що визначають юридичні зобов’язання цифрових служб щодо подолання ризиків, з якими стикаються їх користувачі, та захисту їх прав, а також правил «попереднього» регулювання, що застосовуються до великих онлайн-платформ, які зараз самостійно встановлюють правила гри для своїх користувачів і конкурентів, для забезпечення справедливості та оскаржуваності їх самовільних дій.

Важливим компонентом цієї роботи є ініціювання Європейською Комісією публічного обговорення для підтримки поточної роботи з підготовки нового законодавства.

Члени ERGA на згаданому онлайн-засіданні ухвалили загальний позиційний документ щодо пакета пропозицій до Закону про цифрові послуги, який було оприлюднено на веб-сайті Групи. Мета документа полягає у формулюванні перших спільних позицій медіарегуляторів ЄС в рамках поточного публічного обговорення нового законодавства ЄС про цифрові послуги. Особлива увага у документі приділяється ролі медіарегуляторів у можливій майбутній системі правозастосування. У цьому документі ERGA визначає серед іншого три конкретні аспекти, що сприятимуть ефективному регулюванню контенту в Інтернеті, в рамках нового законодавства про регулювання цифрових послуг.

Члени ERGA виступають за зміцнення системи загальноєвропейської співпраці між медіарегуляторами для вирішення транскордонних питань у регулюванні контенту в Інтернеті. Члени ERGA мають великий досвід регуляторної практики і застосування принципів регулювання контенту на національному рівні. Вони твердо вірять, що є потенціал для покращення європейського транскордонного співробітництва в оновленій нормативно-правовій базі у сфері цифрових послуг. Посилення співпраці у транскордонних справах також є однією зі стратегічних цілей ERGA на період 2020 – 2023 років. У цьому напрямі ERGA наразі працює над Меморандумом про взаєморозуміння, який демонструє бажання членів ERGA вживати спільних дій у межах чинного європейського законодавства.

ERGA рекомендує адаптувати режим відповідальності для онлайн-платформ шляхом вбудовування функцій безпеки до дизайну і функціоналів онлайн-платформ. Визначення, передбачені Директивою про електронну комерцію, потрібно оновити, щоб відобразити фактичну, вже не «пасивну» роль, яку відіграють багато сервісів стосовно контенту, який вони розміщують. Крім того, нове законодавство має запропонувати ефективні механізми підзвітності платформ, що ґрунтуватимуться на європейських цінностях.

ERGA визнає важливість принципу країни походження. Тому  члени Групи пропонують вивчити питання, як встановити більш високий ступінь тісної та ефективної співпраці між усіма державами-членами в питаннях транскордонного характеру. Цей аспект спрямований на забезпечення найкращого можливого захисту своїх громадян в онлайн-середовищі.

Європейська Комісія запрошує всіх громадян та організації держав-членів ЄС і третіх країн до участі у процесі публічного обговорення майбутнього законодавства ЄС у сфері цифрових послуг. Обговорення буде відкрито до 8 вересня 2020 року.

Довідково про ERGA:

Група європейських регуляторів з питань аудіовізуальних медіапослуг (ERGA) об’єднує керівників і високопоставлених представників національних незалежних регуляторних органів у сфері аудіовізуальних послуг. Тим самим ERGA консультує та допомагає Європейській Комісії в її роботі, спрямованій на забезпечення послідовного впровадження Директиви про аудіовізуальні медіапослуги, а також у будь-яких інших питаннях, пов’язаних з аудіовізуальними медіапослугами, що належать до компетенції Комісії. Крім того, метою ERGA є сприяння співпраці між регуляторними органами ЄС шляхом забезпечення обміну інформацією, досвідом і передовою практикою.