Як розпізнати фейки, пропаганду й дезінформацію та протидіяти їхнім впливам розповідали під час тренінгів для журналістів Чернігівщини експерти громадської організації «Детектор медіа». До навчальної програми була залучена і представник Національної ради у Чернігівській області Ірина Сенченко.
Тренінг «Фейки, пропаганда та дезінформація в медіа: розпізнаємо і протидіємо» зібрав широку аудиторію: від державних службовців і представників ЗМІ до слухачів дитячої школи журналістики. Послухати спікерів приїхали навіть студенти-журналісти із Житомира.
Просвітницький захід організував Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА у партнерстві з обласним молодіжним центром.
Протягом шести годин слухачі дізнавалися, як розпізнати дезінформацію та не поширювати фейки, які меседжі російської пропаганди трапляються в українських медіа, як знівелювати шкоду від ботів і тролів та, зрештою, де знайти правдиву інформацію про українські реформи.
Журналіст «MediaSapiens» і експерт із медіаграмотності ГО «Детектор медіа» Володимир Малинка присвятив свій виступ застосуванню критичного мислення і цифровій безпеці. Він розповів про те, як мережею поширюються фейкові історії і панічні повідомлення та як працюють бото- і тролеферми.
Аби критичне мислення стало головним путівником щоденного життя в інформаційному полі, Володимир Малинка радить самостійно навчатися та долучатися до важливих проектів:
- Онлайн-курс «Новинна грамотність» – проєкт спрямований на поширення медіаграмотності серед населення в умовах воєнного конфлікту та розрахований на широке коло користувачів: від студентів і викладачів профільних факультетів до всіх, кому цікава тема медіа;
- Гра «Медіаграмотна місія» від IREX – проєкт дає змогу дорослим перевірити свої знання і навички з медіаграмотності та критичного мислення, а також в ігровій формі покращити їх.
- Мультимедійний онлайн-посібник «МедіаДрайвер» – посібник, у якому розповідається не тільки про те, як виявляти фейки, маніпуляції і протистояти їм, а й знайомить зі світом медіа. Він містить не лише текстову інформацію, а й чимало інфографіки, відео і навіть анімації. Також присутній ігровий елемент у вигляді тестів, проходження яких дозволяє отримати «Посвідчення медіадрайвера» – водія, який добре орієнтується у складних лабіринтах світу медіа.
- Додаток «Фейкогриз» – спеціальний додаток, який дозволяє виявляти та попереджати типи маніпуляцій у маніпулятивних новинах, і попереджати про це інших користувачів.
Своєю чергою Ірина Сенченко звернула увагу присутніх на те, що серед моніторингів, які постійно проводить регулятор, є і на тему виявлення «мови ворожнечі». Також щотижня на офіційному сайті медіарегулятора публікується тижневий огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ, який готує Європейська служба зовнішніх зв’язків, і з ним можуть ознайомитися всі, хто цікавиться цією тематикою.
Медіаоглядач «Детектор медіа» Ярослав Зубченко, розповідаючи про російську пропаганду у вітчизняному медіапросторі, акцентував на ключових напрямах пропагандистських атак в українському суспільстві та на їхніх меседжах, спрямованих на розкол українського суспільства. Серед них – тези з дискредитації ветеранів, питання нацизму, расизму та антисемітизму, тематика поділу українців та заклики щодо відмови від євроінтеграції.
Комунікаційна менеджерка «Детектора медіа» Світлана Чернецька презентувала інформацію про міфи та вигадки, створені навколо українських реформ. Насамперед навколо найбільш важливих для українського суспільства: медичної, пенсійної, земельної. Також вона розповіла, в яких джерелах можна знайти надійну інформацію з цієї тематики.
Учасники навчальної програми – досвідчені журналісти і ті, хто лише опановує цю складну професію, дізналися багато нового і цікавого, що дасть змогу з більшою прискіпливістю ставитися до будь-якої інформації та уникати помилок.